Üretmek Bir Heyecandır

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler giyim sektöründe Şanlıurfa’da ekonomiye katkı ve istihdam sağlayan Kaşif fashıon firması sahibi Mehmet Zahit ile röportaj yaptı.

Üretmek Bir Heyecandır

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler giyim sektöründe Şanlıurfa’da ekonomiye katkı ve istihdam sağlayan Kaşif fashıon firması sahibi Mehmet Zahit ile röportaj yaptı.

Üretmek Bir Heyecandır
31 Mayıs 2019 - 14:08

Zahit; sadece takım elbise üretmiyoruz pantolon üretiyoruz, mont üretiyoruz ve biz kendi markamızla büyümeye çalışıyoruz, markamızı belli bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz.

Şuan kendimizi yenilemeye çalışıyoruz tabi bu konuda kendi ürettiğinle daha da ön plana çıkıyorsun. Üretmek farklı bir şey, üretmek bir heyecandır, maalesef biz toplum olarak üretmeyen bir toplumuz. Bizim üretmemiz bize haz veriyor.

 

SİZİ TANYABİLİMİYİZ?

Mehmet ZAHİT Yaklaşık 30 yıldır bu işi yapıyorum.

HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPIYORSUNUZ?

Biz 1965’de babam Hacı Zahit’in başlamasıyla bu işe girdik. Biz de 1990 yılında başladık ve 1990 yılında biz bayrağı teslim aldık. 1990 yılında beri erkek giyim ile başlayan serüvenimiz bayan giyimi ve üretim ile daha da yoğunlaşmaya başladı. Biz de binlerce çeşit ürün var takım elbise, gömlek, pantolon, kot pantolon üretiyoruz.

ZAHİT’İN ANLAMI NEDİR?

Zahit bizim soy ismimiz, yaklaşık 1965 yılından beri faaliyet gösteren bir firma ve 2002 yılından beri de Zahit ismiyle tescilli bir firma. Yaklaşık 4 yıl önce kurulan Kaşif diye bir markamız var onunla üretime başladık. Takım elbise üretiyoruz, çevre illere ve İç Anadolu’ya takım elbise üretip gönderiyoruz.

ÜRETİMİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Babamızın son olarak yaptığı takım elbise, ceket gibi şeyler vardı onlarla başladık. Normal de 20 – 25 yıl hep dışarıdan aldığımız ürünlerdi, son 3 – 4 yıldır kendimiz takım elbise, damatlık, ceket, gömlek, kot pantolon ve kemere kadar üretiyoruz.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKKET ETMEK GEREKİR?

Hiçbir şey bilmiyorsan en pahalısını alacaksın, kaliteli ürün olacak, ürünün polyester oranı az olacak, pamuk oranı fazla olacak, işçilik kalitesine dikkat etmek lazım.

ŞANLIURFA’DA TAKIM ELBİSE ÜRETİMİ YAPAN TEK FİRMASINIZ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Evet biz tek firmayız, sadece takım elbise üretmiyoruz pantolon üretiyoruz, mont üretiyoruz ve biz kendi markamızla büyümeye çalışıyoruz, markamızı belli bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz.

ŞUBE VE BAYİLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Şanlıurfa’da tek şubemiz var o da bizim ilk mağazamız, onun konseptiyle bizzat ilgileniyoruz, konsepti geniş olan bir mağazamız ve bir tane de bayimiz var. Çevre illerde de 6 tane bayimiz var. Yeni kurulan bir firma olduğumuz için adımları küçük küçük atıyoruz, dikkatli gitmeye çalışıyoruz.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE BİR MESAJINIZ VAR MI?

Genç girişimciler her zaman hayal etmeli ve hayallerini de gerçekten istiyorlarsa onu gerçekleştirmek için peşine düşmeliler.

SEKTÖRÜNÜZ YAKLAŞIK 20 YIL ÖNCE NASILDI?

Biz Urfa’nın ilk mağazacılarındanız, giyimcilerindeniz o yıllar da tabi mağaza sayısı fazla değildi, internet satışı yoktu o zamanlar çok yoğun çalışıyorduk. Tabi piyasa da daralmalar oluyor internet satışından dolayı, mağaza sayılarında ki artıştan dolayı, alışveriş merkezlerinin çoğalması bizim sektörümüzü daraltıyor.

ŞUAN NASIL İLERLİYOR?

Şuan kendimizi yenilemeye çalışıyoruz tabi bu konuda kendi ürettiğinle daha da ön plana çıkıyorsun. Üretmek farklı bir şey, üretmek bir heyecandır, maalesef biz toplum olarak üretmeyen bir toplumuz. Bizim üretmemiz bize haz veriyor gerçekten ben ve ekibim üretim için uğraşıyoruz.

BİZE ZAMAN AYIRDĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum