Urfa, balıklıgöl, ciğer kebabı, otogar ama bu Urfa değildir.

Göktepe, Abgar kralının Hz. İsa’ya yazdığı mektubun orijinali, işlenmişi Çorum müzesinin bahçesindedir.

Urfa, balıklıgöl, ciğer kebabı, otogar ama bu Urfa değildir.

Göktepe, Abgar kralının Hz. İsa’ya yazdığı mektubun orijinali, işlenmişi Çorum müzesinin bahçesindedir.

Urfa, balıklıgöl, ciğer kebabı, otogar ama bu Urfa değildir.
31 Temmuz 2019 - 18:47

 Hz. İsa’nın mendili ulu camide ki kuyunun içerisin de olur sonra Avrupa’ya gider ve Vatikan’da ki müze de kalır. Abgar kralının Hz. İsa’ya yazdığı mektubun orijinali, işlenmişi Çorum müzesinin bahçesindedir, bütün yetkililere bildirildi ama hangi yetkili büyüğümüz kalkıp bunun hakkında işlem yaptı? O mektubun Çorum müzesinde ne işi var?  dedi.

 

Mehmet Fethi Göktepe Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Urfa kadim şehirlerden biri, çok büyük bir şehir yani büyük derken kültür olarak, tarih olarak, insanlık yapısı olarak. Bir rivayete göre 15 tane Peygamber Urfa’ya gelmiş. Mesela Hz. Yusuf’un babasının bu bölgeden gittiği, zaten eskiden hududlar olmadığı için hep aynı mıntıka, Suriye, Türkiye, Irak, İran bunların hepsi aynı bölge. Hz. Adem’in burada çiftçilik yaptığı söyleniyor, Göbeklitepe kazıları dünya tarihine dur dedi. Çünkü yapılan araştırmalar Urfa’nın tarihinin millattan önce 12 bin 500 yıl öncesine dayandığını gösteriyor, bu daha birinci kazı daha ne kazılar var ve daha Göbeklitepe kazısı da tamamlanmamış. Tarihçilerin dediğine göre, Urfa ruh tufanından sonra kurulmuş 6 kadim şehirden biri ve en önemlisi, bu kadar önem arz eden bir şehir Göbeklitepe’nin bulunmasıyla dünyanın bir numaralı şehri oldu, peki biz bu şehri ne kadar tanıtabiliyoruz?

Şanlıurfa’yı tanıtabiliyor muyuz ?

Göktepe;Karagül dünyada sadece Halfeti’de yani Şanlıurfa’da yetişiyor, Kelaynak kuşu sadece Şanlıurfa’da var, Ceylan’lar Ceylanpınar’da yani Şanlıurfa’da yetişiyor, fıstık yetişiyor, insan yetişiyor, medeniyet yetişiyor. Peki bu kadar tarihi olan, bu kadar dünya medeniyetine beşiklik etmiş bir şehri biz ne kadar tanıtıyoruz? Hz. İbrahim As, Hz. Eyyüp As, Hz. Şuayp As gibi peygamberler buradan gitmiş, biz Urfa’nın neresini tanıtabilmişiz? Neden tanıtamıyoruz? Hiç kimse bana darılmasın, Hz. Mevlana, Hz. Şems gibi insanlar Konya’da yetişmiş, Şeb-i Aruzlar tertiplenip Cumhur-u Reisler geliyor Konya’ya ama Urfa’ya kim geliyor? Urfa’nın yetkilileri Urfa’yı ne kadar tanıtabiliyor? Evliya Çelebi seyahatnamesinde Urfa ile ilgili bağdan, bahçeden, ormandan, meyvede geçilmiyor. Dağlarımıza bir bakın!

Ağaç dikilmesi için dönemin Valisine dilekçe yazdm.

Göktepe; Bu benim içimde bir uktedir, ben bayındırlık müdürlüğünde çalıştığım dönemler de  zamanın valisine bir yazı yazdım, ast üstü çiğneyemez, yazacağın dilekçeyi ilk olarak müdüre vereceksin, müdürlük uygun görürse valiliğe havale eder ama uygun görmezse yırtıp atar veya gereği görülmüştür deyip dosyasına koyar. Ben kaç defa yazdım ama gereği yapılmadığı için Vali bey’e dilekçe yazdım dedim, Sayın Valim benim içimde bir uktedir Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar diyorlar, Urfa’nın etrafında şuan da ne duman var, ne dağ var, ne ağaç var. Yılda bir gelen Vali, 4 yılda bir gelen belediye başkanı var eğer her biri 300 – 400 tane ağaç dikdirseydi, şuan da Güneydoğu torosların Urfa bölgesi Suriye hududlarına kadar ağaç olmuştu. Meteroloji yayın yapıyor, Urfa’da gölgede 46 derece diye, Abidede Balıklıgöle kadar gölge yer var mı peki? Bunları söylüyorum ama yetkililer, büyüklerimiz bana kızmayın, bunlar bizim yaralarımız, bunlar bizim sorunlarımız. Vali Bey’e bir yazı yazdım dedim ki, Sayın Valim Urfa’da 20 tane veya daha fazla devlet kuruluşu var, kalenin arkasında ki dağların her bir dağını bir müdürlüğe bağlayın, orda ki elemanlar gelip kazı yapsınlar, ağaç diksinler, belediye su versin, Orman Bölge Müdürlüğüde ilgilensin’ dedim ve benim hakkımda soruşturma açtılar sen bunları nasıl söylersin diye. Ben kötü bir şey mi yazdım, ormana gidiyoruz oraya yüzlerce hayvan çeşidi gelmiş. Yüzlerce arkadaş belediyede ekmek yiyor, İş-kurda binlerce insan çalışıyor, neyin ne olduğunu herkes çok iyi biliyor ama ne var ağaç diksek, Urfa’yı yeşillendirelim. Belediyenin önünde 3 tane palmiye ağacı var, o palmiyelerin kendilerine bir faydası yok.

Urfa, balıklıgöl, ciğer kebabı, otogar ama bu Urfa değildir.

Göktepe; Deveye sormuşlar boynun neden eğri? Deve demiş nerem doğru ki. Bu Urfa bizim dünya bize gıpta ile bakıyor, bir Alman geldi Urfa’yı dünyaya tanıttı, biz Urfa’yı daha Antep’e tanıtamıyoruz. Birbirimizi kıskanmayı bırakalım, Urfalılarımız ilçelere, ilçeler de Urfalılara lakap takıyor, bunlar hoş şeyler değil hepimiz bu memleketin çocuklarıyız, hepimiz akrabayız biz birbirimiz seveceğiz. Bence seçilmişler hariç, atanmışlar hariç fakat bu atanmışların atadığı bazı arkadaşlar görevlerini yapamıyorlar. Beni kalkıp Urfa’ya kültür müdürü yapsalar olmaz, ben Urfa kültürünün sahibi değilim ki, bana hanlar tarihini sor, bana camilerin tarihini sor ben bunlar bilmem, bunları bu işle uğraşan ağabeylerimiz bilir. Birkaç senedir Hz. İbrahim as etkinliği yapılıyor ama Eyyüp Peygamber de var. Urfa’ya gelenler Urfa, balıklıgöl, ciğer kebabı, otogar ama bu Urfa değildir, Urfa medeniyetler şehridir, Urfa kültür şehridir, Urfa evliyalar şehridir, Urfa peygamberler şehridir. Urfa’yı başka şekilde tanıtalım, Urfa’nın tanıtımına ne kadar katkımız var? Birisi çıkıp desin ki ben Urfa’nın tanıtımına bu kadar katkı yapıyorum.

Kazılarda ağaç fosilleri çıkması HZ:İbrahim Peygamberin ateşe atılmasıdır.

Göktepe, Aşağı çarşı da Pazar camisi var içine girince sol tarafta bir ziyaret var yani yatır var fakat o kimin ziyareti üstünde ne tarih var ne bir açıklama var. Sağ olsun Sayın Alican bir araştırma yapmıştı ziyaretin sahibi bir komutandır. Benim duyduğuma göre, dediler ki Şurkav yapılırken balıklıgölün içerisinde danışmanın olduğu yerde ki yapılan kazı da 6 metre derinliğin de ağaç fosilleri çıkmış. Ağaç fosilleri neyi temsil ediyor? Demek ki Hz. İbrahim burada yandırılmış, başka ne manası var, buraya ağaçlar toplanıp neden yakılmış? Madem ki ağaç fosilleri çıktı hiç dallandırıp budaklandırmadan gönderilip tahlil edilir, bunun yetkilileri inceler ve ne olduğunu söyler. O ağaç fosillerini yerin dibine gömüp üzerine beton döküyorsunuz, onu yapacağınıza etrafını kazın, akvaryum gibi etrafına camdan bir şekil yapın. Eğer olumlu sonuç çıkarsa da işte Hz. İbrahim As.’in atıldığı ateşte kullanılan ağaçların fosilleri diye sergileyin. Buna el oğlu milyonlar verir, sen kalkıp elinin altında ki kültürü yok ediyorsun, olur mu böyle bir şey? Ulu camimiz var, Ulu caminin dünya da eşi ve benzeri yok, neden yok? Çünkü eni ile boyunun ölçüsü aynıdır. Bunu ben değil, 40 yıl önce ki atlas ansiklopedileri söylüyor, eskiden kibrit kutularının üstünde de yazardı, Urfa’da ki Ulu caminin uzunluğu ile eni aynıdır, ölçüm olarak birdir. Hz. İsa’nın mendili ulu camide ki kuyunun içerisin de olur sonra Avrupa’ya gider ve Vatikan’da ki müze de kalır. Abgar kralının Hz. İsa’ya yazdığı mektubun orijinali, işlenmişi Çorum müzesinin bahçesindedir, bütün yetkililere bildirildi ama hangi yetkili büyüğümüz kalkıp bunun hakkında işlem yaptı? O mektubun Çorum müzesinde ne işi var?  dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum