Urfa'da Angut Güvercin Festivali düzenlendi.

Şanlıurfa’da düzenlenen Angut Güvercin festivaline yoğun ilgi oldu. Yapılan yarışmada ise dereceye girenlere ödülleri verildi.

Urfa'da Angut Güvercin Festivali düzenlendi.

Şanlıurfa’da düzenlenen Angut Güvercin festivaline yoğun ilgi oldu. Yapılan yarışmada ise dereceye girenlere ödülleri verildi.

Urfa'da Angut Güvercin Festivali düzenlendi.
15 Şubat 2020 - 19:08

Şanlıurfa’da yapılan Angut Güvergin festivalinde yapılan yarışmalarda; Kırmızı ankut erkekler birinciliğini  Halil İşiyok, , Kırmızı ankut dişiler birinciliğini  Yusuf Demirkol, Sarı ankut erkekler birinciliğini  Ömer Deveci, Sarı ankut dişiler birinciliğini  Ömer Deveci, Beyaz ankut erkekler birinciliğini Fevzi aslan, Beyaz ankut dişiler birinciliğini Yusuf Demirkol, Siyah ankut erkekler birinciliğini Seyit ahmet Karadağlı ve Siyah ankut dişiler birinciliğini Seyit Ahmet Karadağlı kazandı. Kazananlara kupaları verildi.
Güvercin Türk kültüründe genellikle olumlu bir role sahip olmuştur. Güvercin Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her yerde bulunabilir. Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'nın kültüründe güvercin yetiştiriciliği her zaman önemli olmuştur. Bu illerde birçok yerel ırk yetiştirilmektedir. Şanlıurfa'da önemli bir güvercin yetiştiriciliği merkezidir. Burada ev, kafes, evlere alışkın yabani kuş, kıymetli damızlıklar ve yapşan adı verilen ayağı tüylü güvercinler yetiştirilir. 
         GÜVERCİNLERİ TANITMAK İÇİN FESTİVAL DÜZENLEDİK
Uzman Psikolog Mehmet Kolsuzoğlu Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  eğitimciyim ama güvercine angut güvercinine gönül vermiş bir bireyim Hayvanlara hayvan sevgisine önem veren bir kişiyim. Angut güvercinin Şanlıurfa’nın yerli güvercinlerindendir bu güvercinleri tüm şehirlere tüm ülkelere tanıtmak için böyle bir festival düzenlemişiz. Şanlıurfa’daki düzenlediğimiz bu festival sadece angut güvercini üzerinedir . Sadece angut festivali olarak düzenledik. Bu angutlarımızın genelde Şanlıurfa’da 3 rengi besleniyor . Kırmızı Sarı ve Beyaz olmak üzere ama siyah rengide var mavi rengide var ama genelde kırmızı beyaz ve sarılar besleniyor. Yani hemen hemen Şanlıurfa’nın yüzde seksenlik kısmının evinde güvercin besleniyor Şanlıurfalı hemşerilerimiz genelde güvercini çok seviyorlar. Şanlıurfa nüfusunun %80 i güvercini besliyor güvercini seviyor angut güvercinini besliyorlar . Yarışmada dereceye girenlere ne ödül vereceksiniz yarışmada dereceye girenlere her hangi bir para ödülü verilmiyor yarışmada dereceye giren kuşlar daha değerli olmuş oluyor yavruları daha değerli oluyor onların en güzel avantajı bunlar kuşlardan yavru aldığı zaman satmak oluyor en güzel ödülü de bu şekilde kazanmış oluyor. Angut güvercinleri fiyatları hakkında şimdi iyisi daha iyi paradır genelde en güzel angut güvercini çifti 2 bin liradan başlıyor 15 bin liraya kadar çıkıyor.Şimdi biz angut güvercinini seviyoruz tabi meslek olarak yapmıyoruz ama hobi olarak yapıyoruz seviyoruz sevgi anlamında bakıyoruz stresimizi alıyor. Tabi ki güvercin hırsızlığı oluyor. Kolsuzoğlu;  Kuş pazarları  yeterli değil daha uygun yerler daha elit yerler temiz hijyenik yerler olursa daha mutlu oluruz bunun için bize belediye milletvekilleri destek olursa tabi ki seviniriz bizde elimizden geldiğince destek veririz.  Angut güvercini Şanlıurfa’nın yerli ırkıdır tabi ki bir çok şehirde besleyen arkadaşlarımız varda bu ırktan değil bizim güvercinlerimiz daha küçük daha paçalı oluyor farklı illerde besleyenler yani farklı güvercinler besliyorlar buhara demkeş besliyorlar ama bizimki angut orijinal angut ama bizimkiler gibi küçük güzel değiller bu angut güvercini sadece urfaya özgü bir güvercindir urfanın yerli güvercinidir. Evet arkadaşlarımızla birlikte güzel bir dernek kurmayı düşünüyoruz bundan sonra 1.cisi 2.cisi 3.cüsü olmak şartıyla sürekli her yıl her yıl yenisini düzenlemeyi düşünüyoruz. Dedi.
                 “ANKUT”  BİZİM KENDİ COĞRAFYAMIZA AİT GÜVERCİNLERDİR
Mustafa Çiçekçi ise Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Angut festivali Şanlıurfa  ve Suruç ilçemizde bundan 3 yıl önce düzenlendi. Çokta güzel bir yarışma oldu amacımız kendi yöremizin kendi coğrafyamızın peygamber efendimiz (Sav) ın beslediği güvercinleri soyunun bitmemesi daha güzelleştirilmesi daha şebap hale gelmesi urfa merkezde ilk defa düzenleniyor amacımız bizim tebea dediğimiz uğur getirdiği şans bereket getirdiği her evde olmasını istiyoruz.  Bu kuşlar angut dediğimiz kuşlar küçük olur demkeş buhara değildir. Bizim kendi coğrafyamıza ait güvercinlerdir. Amacımız özellikleri yerinde olması her şeyden önce vasıflarının küçük renginin iyi ağzının burnunun temiz olması her renge göre özellik değişiyor. Şanlıurfa’da çok fazla çünkü burada her iki evden birinde var ve güvercin demek yanlış olur filo güvercinleri var ama angut son 15 yıldır Allah sizden de razı olsun arkadaşlarımızdan da çok büyük emek  verdiler üzerine çok güzel emekler sarfederek angut güvercininin kalitesini arttırdılar Şanlıurfa’da kuş besleyenlerin sayısını Yani binlerce diyebiliriz. Yarışmada dereceye girenlere güzel plaketler kupalar verilecek şuanda gizli tuttuğumuz düzenleyen arkadaşlar Harran’lı arkadaşlarla beraber güzel hediyeleri olacak ama ben jüri olarak hakem olarak bunda hemfikir değilim bilmiyorum.Ben istiyorum ki her bir tanesi 10 lira olsun emekçiler merakçılar çoğalsın şuanda duyuyoruz 3-5-10 bin lira bana göre olmaması gereken fiyatlar çünkü angut kuşu parayla paha biçilemez ben yaşım 41  30 yıldır besliyorum 30 yıldır Allahın izniyle bu işi para gözünde görmedik bilen biliyor zaten burada ki amaçta para karşılığı olmayıp emek veren güzel insanlar inşallah herkes birbiriyle zamanı gelir hediyeleşir. Yetkililer dediğimiz bizleriz izleyenler bizler biz bu güvercinleri uçuk paralarla satmayıp her evde en iyisi bide bizde biraz Urfalılar olarak demiyorum güvercin severler olarak bende olsun kimsede olmasın diyoruz bu konuda benciliz inşallah o bencilliği üzerimizden atarız. Kuş besleme merakı insana verdiği duygu  anlatılmaz ama farzedinki şuan bulutların üzerinde uçuyoruz. Kuş hırsızlığı Önceden çok vardı şuanda hiç duymuyorum inşallah tam azalır, Kuş pazarları yeterli yalnız kuş pazarları biraz daha sosyal faaliyetleri olan etkinlikleri olan yerlere taşınsa daha da güzel olur. Puanlama biraz önce dediğim gibi tamamen özellikler bunun özellikleri nedir rengi paçası gözü ufaklığı fiziği gibi özellikleri var siz mesela güvercinden anlamayan bir insan olarak izleyenlerden birini düşünelim kuş çok iyidir ama ayağı paçası çok zayıftır kuşun bütün özelliğini bitirir. Dedi.
                KUŞ PAZARLARI YETERLİ DEĞİL
İhaleci Hamme Mehmet İse Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Şanlıurfa Angut festivalinin düzenlenmesinin amacı İnsanları tanımak güvercinleri tanıtmaktır.Angut güvercinini bütün Türkiye’ye tanıtmaktır. Şanlıurfa’da beslenen kuş sayısı yaklaşık 15-20-30 bin civarındadır.Şanılurfa’da kuş meraklısı olarak çok kişi var. Angut güvercini olarak ise 500-600 kişi vardır.Angut Güvercini Tabi güvercine bağlı iyisi iyi para kötüsü kötü paradır her şeyin iyisi iyi paradır.10 liradan başlayıp 15 bin liraya kadar çıkmaktadır.Yetkililerden  Tabi bu kuşları Türkiye ye tanıtmak çok iyi olur güzel olur bütün arkadaşlar gelmiş bugün güvercin için gelmiş iyi kuş için gelmiş .güvercin beslemek insana  pozitif enerji verebilir yani Her şeye çok iyi gelir. Kuş hırsızlığı çok var. Kuş pazarları yeterli değil. Dedi.
                ANGUT URFA’YA HAS BİR KUŞTUR.
Adnan Uncu  ve Sobacı Adnan ise Şanlıurfa Gazetesine yaptıkları açıklamada ; biz hakemiz.Angut festivalindeki amacım angudun urfa’ya has bir kuş olduğunu urfa’ya tanıtma amaçlı da Hz.İbrahime kadar dayanan bir ırktır bu özelliklede kitapta geçer kafası kepezli hafif cığallı yani püsküllü diye geçer bide pappıklı diye geçer bununda ismi angut angutta urfalıların dilinde tabea için beslenir onu tanıtma amaçlı insanlar bizi uygun gördüler bizde ön ayak olduk.Yarışmaya sadece angut olarak katılıyor.Sarı kırmızı siyah beyaz maviside var ama maalesef mavisi şuanda urfa’da kimsede yok. Bu kuşun Özellikleri üzerinde nazar özellikle çocuğu olmayanlar ana rahminde ölen çocuklar için tabea adında adlandırdığımız hastalık demeyelim de nazar için beslenen bir kuş türüdür.Şanlıurfa da beslenen angut güvercin sayısı yıllar öncesinden ilk ben önayak oldum şuanda gençlerimize aşılamış durumdayız herhalde yani 40 binin üzerinde vardır .Tüm gençlerimize kuş beslemeyi tavsiye ederim. Neden derseniz madde kullanmaktan kötü arkadaştan çok iyidir o yüzden gençlerimiz şuanda kuşları seviyor.Arkadaşlar kupa hazırlamışlar onu vereceğiz.Angut 20 liradan başlayıp 15 bin liraya kadar çıkar bununda özellikleri vardır güzelliği vardır ayak paçası onun için ona göre fiyat belirlenir. Yetkililerden ne talebim olacak ilk önce kendilerine düşen görevi bir yapsınlar bizde üzerimize düşen görevi yaparız En güzel duyguyu veriyor başta dediğim gibi kötü arkadaştan pis alışkanlıktan iyidir.Kuş hırsızlığı Yarama tuz bastınız maalesef benim elli çift angudum çalındı çalan şahıslarda  belli. Kuş pazarları yeterli değil  geçen bunu gündeme getirdim özelliklede atalarımıza dedelerimize sayısı olmayan bir belediyemiz var  takmış mezarlık arasına kuş pazarı kurdurmuş tuvaleti gelen  ihtiyacını gidermek isteyen atalarımızın üzerine pisler ekliyorlar özellikle gündeme getirmişim. Kuşta ayak içi cığa içi ama en önemli puanı  göz için vereceğiz  gözlerinin beyaz olması lazım. Dedi.
                ANKUT VE BEYAZ ANGUTLAR DERNEKLERİ ONU BİZ KURACAĞIZ
Yarışmaya katılan Ali Aslan Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Dört tane kuş ile yarışmaya katılıyorum. Kuşların özellikleri Kırmızı ankut beyaz ankut siyah ankut sarı ankut özellikleri renkleri  paçaları  gözleri ve beyaz olması siyahlarında aynı çeşit te paçası rengi simsiyah olması lazım kırmızıda rengi paçası ufaklığı urfa yöresinde en önemli olan ufaklığı paça kısmıdır beyazda aynı şekilde paçaları ufaklığı gözleri fiziği dahil çok on numara olmak üzere yarışa katılır bir kırmızıda beyazlık olduğu zaman o favori kuş değildir bizde kırmızılarda en iyi durumda olan kıpkırmızı gözleri beyaz paçaları on  numara olmak üzere ufaklığı  odur .Belediyenin bir mekan tahsisi iyi olur. En azından dernek kurulması lazım başkan seçilmesi lazım yani bir kişiyi bulmak istediği zaman dernek başkanına ulaşır ondan sonra istediği kişiyi bulur bizde şuan yaklaşık 3-4 tane derneğimiz var sadece ankut ve beyaz angutlar dernekleri yok onu da yapmaya çalışıyoruz inşallah yani gereken müracaatları yapacağız belediye kısmına  Allahın izniyle yani bu işi tamamlayacağız. Neden kuş beslediğim konusuna gelince ;Yani bu bir aşktır yani herkes seviyor ben dahil gece 12 de kuşlara yem vermediğim zaman gidip yatamıyorum kuşların yanına gidip yemlerini veriyorum  güzelce seyrediyorum  sabahları kalkıp dışarı çıkarttığımda çayımı yanlarında içiyorum. Dedi.
ANGUTUN İYİ TANITILMASI İÇİN YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ
Kuş besleyicisi ve Juri üyesi İsmail Kaya Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; ben Güvercin sevdalısıyım 15 yıldır kuş besliyorum  ankutun  siyahı kırmızısı beyazı ama yoğunluk sarı ile kırmızı şimdi kırmızı da özellik  ilk başta ufak oluşu  renginin güzel oluşu özellikleri hepsinin tek parça oluşu gözün mesela gözün beyaz oluşu göz merceğinin ufak oluşuna kadar bir sürü özeliği var paçasının aynen yuvarlak oluşu gibi ondan  sonra sayabileceğimiz paçasının oluşu yani başka gagasının beyaz olması bunların hepsinin kuşun kalitesine göre değişiyor  bunların bir tanesinde eksik olursa  kuş ona göre değeri düşüyor ya buna göre yani bunların hepsi aynı bir kuşta oluşu o kuşun değerini yükseltir yani meraklısına göre tabi ki adamlar farklı bir şey vardır onun eksiği gagası esmerdir gözü çakırdır ona göre farklı kuşlara şimdi kuşların en büyük özelliği iki ayrı ırktan daha iyi cins elde etmek yani bunlarda biz on beş yıldır üretmeye çalışıyoruz Allahın izni ile oldu mu tabi ki olanda var olmayanda var olan  da yani daha iyisini çıtayı  bir tık ileriye nasıl götürebiliriz bunun çalışmasını yapıyoruz. Bütün ankut seven ve besleyen arkadaşlara saygıyla selamlıyorum. Şimdi şöyle bir şey burada biz hakem görevini yapıyoruz kuşun sahip özelliklerine göre tek tek saymaya çalışırsak  ilk başta dediğimiz gibi birincisi ufak oluşu yani ikincisi renk tonu üçüncüsü paça yapısı  dördüncüsü göz ve göz eti beşincisi gaga beyaz oluşu altıncısı cığa oluşu yedincisi de kepesi  ona göre biz puanlamayı değerlendiriyoruz  buna göre her bir diyelim ki ufaklığı oluşu renk oluşu her biri ayrı bir puanlaması var  o puanlama üstünden değerlendiriliyor hangisi  en eksiksizse tabi ki  eksiksiz olan Allah her birisinin illa noksanlığı olur noksan dediğim noksansız eksiksiz  olan Allah tır ona göre puanlamamızı yapıyoruz ona göre en iyi işlemde bir kuşu seçmeye çalışırız. Yetkililerden Tabi ki yetkililerden mesela şöyle bir şeyimiz var mesela bizim şuanda dernek çalışmamız var bu dernek olsun hani birde ankut denilince ankudun ana yurdu mesela ilk başta Urfa dır  Diyarbakır’da da besleyen arkadaşlarımız var Mardin dede besleyen arkadaşlarımız var ama ankut denilince yıllardan beri urfa akla geliyor bu konuyla ilgili ankutunun daha iyi tanınması için yetkililerden bizimde tanıtmalarını bekliyoruz.dedi.
Juri üyesi Mehmet atmaca ise Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;Suruç ‘tan geliyorum.Angut çok güzel bir ırktır rengi cığası kepezi olsun insan beslediği zaman bu özelliklere sahip olduğu bir kuşu merak içerisinde besliyor angut daha doğrusu güvercin hangi ırk olursa olsun yani çok güzeller insan beslediği zaman neşe alır zevk alır yavruları merak içersinde besler yani iyimi atıyor kötümü atıyor değişik değişik damarlarla kırdırılıyor yavru alıyor bunlardan zevk alıyor yani bu bir sevdadır.Renge göre cığaya göre paça durumuna göre ufaklığı orijinal oluşu efendime söyliyim göz gaga cığa yani buna göre standartlara göre puanlamayı yapıyoruz.
                Daha sonradan kuşlarını satmak isteyenler için açık arttırmaya geçildi. Yapılan yarışma sonucunda ; Kırmızı ankut erkekler birinciliğini  Halil İşiyok, , Kırmızı ankut dişiler birinciliğini  Yusuf Demirkol, Sarı ankut erkekler birinciliğini  Ömer Deveci, Sarı ankut dişiler birinciliğini  Ömer Deveci, Beyaz ankut erkekler birinciliğini Fevzi aslan, Beyaz ankut dişiler birinciliğini Yusuf Demirkol, Siyah ankut erkekler birinciliğini Seyit ahmet Karadağlı ve Siyah ankut dişiler birinciliğini Seyit ahmet Karadağlı kazandı. Kazananlara kupaları verildi.
 

Ankut güvercin, bu güvercin ırkı ülkemizde kut, gut, gud gibi isimlerle de anılır. Yurt dışında ise, Ankhut trumpeter ya da Ankut trumpeter olarak bilinen kuşlar, ülkemizde yaygın olarak ankut olarak bilinir. Kökeni Orta Asya olan güvercinler, ülkemizdeki yerli ırk güvercinlerindendir. Göçler ile dünyaya yayılım göstermişlerdir. Bu nedenle güvercinler Avrupa'da bile görülür. Ülkemizde ankut güvercinleri ayrı bir yere sahiptir. Bunun sebepleri arasında Hz. Muhammed'in halifelerinden olan Hz Ali tarafından bu güvercinlerin beslenmiş olmasıdır. Evliya Çelebi tarafından Seyahatnamede yazılana göre, Hz. Ali'nin kırmızı çatal ibikli olan çakşırlı güvercin beslediği ve bunların beslenmesinin sünnet olduğunu belirtmesidir. Bu güvercinler ildiğimiz ankut güvercinidir. Burada çatal ibik kuşların tepesindeki çift tepedir. Evliya Çelebi'ye göre kuşların paçalı, sade kut, taçlı kut gibi türleri de vardır.

Ülkemizde Urfa yöresinde ankut güvercinlerinin uğurlu olduğuna inanılır. Bu düşünce eski döneme dayanır. Halk arasında gece uykusunda korkan kadınlara, çocuğu olmayan kadınlara uğur getireceğine inanılır. Hz. Eyüp bunları cüzzama yakalandığından, mağarada beslemiştir. Bu mağara Urfa ilinin 2 km güneyinde, Eyyubi mahallesindeki tepede bulunmaktadır. Burası halk için şifa bulma yeri kabul edilir ve ziyaret edilir. Ankut güvercinlerin beslenmesi sünnet olsa da, son zamanlarda azaldıklarından ırkları oldukça azalmıştır. Ülkemizde daha çok doğu ve güneydoğu illerinde, en fazla Diyarbakır'da bulunurlar. Nevşehir'de de yetiştirilirler. Bu güvercin ırkının acile koruma altına alınması gerekir. Genellikle kuş pazarlarında görülen ankut güvercinlerin formu bozuktur. Yani bunlar kırma kuşlardır. Bunlardaki fiziksel özelliklerde paçalar normal uzunlukta olmaz ve şekilleri farklı olur. Ön tepe ile takka düzgün değildir, rengi parlak olması gerekirken daha soluk olur ve genellikle karışık renklere sahiptirler.

Ankut güvercinlerinin fiziksel özellikleri ise  Ankut güvercinler ülkemizin dışında Rusya'da da yetiştirilir. Burada kuşlara iyi sahip çıkılmaktadır. Rus trumpeter ırkının kökeninin ankut olduğu bilinir. Bunlar uçuş kuşu olmadıkları gibi, takla atma ve oyun özellikleri de yoktur. Fazla uçamadan yere konarlar. Bu yüzden yuvada ve bahçelerde güzellikleri için beslenirler. Böyle süs için beslenen güvercinlerin en önemli özellikleri ise, dem çekme denilen ötüşlerinin olmasıdır. Bu yetiştiricilerde dem çekmenin süresi ve özelliğine göre değerlendirilir ve buna göre kuşlara değer biçilir. Ankut güvercinlerinin dem çekmesi oldukça dikkat çekicidir. İyi bir dem çekme ankut güvercinlerinde 40-45 dakika devam eder. Ankutlar tek renk olurlar. Renkleri kızıla çalan kahverengi renginde olur. Bu rengin açığı ya da koyusu olabilir. Fakat renklerinin canlı olması aranır. Bunun dışında ala gut denen bir rengi de bulunur. Bu kuşlarda kanatlar beyaz olup, diğer yerle kızıl kahverengi olur. Paçalı olan ankutlar, kamış paça denilen tarzda olan uzun ve geriye doğru kıvrılan paçaya sahiptir. Güvercinlerin paçasız olanı bulunmamaktadır. Çift tepeli olurlar, kafanın ön tarafında düzgün bir perçem, arka tarafında da düzgün bir takka olur. Nadiren tepesiz olan ankut güvercinlerine rastlanır. Ancak bunlar kırma olduklarından fazla değerli olmazlar. Vücutları diğer güvercinlere göre daha büyük, gagaları da daha uzun olur.


 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum