Urfa değerlerine sahip çıkamıyor

Açmaz; Şanlıurfa’da feodal yapıdan dolayı kimin oyu çoksa o seçiliyor o da geldi mi şanlurfayla ilgili hiçbir şey bilmiyor. Bu durumda Şanlıurfa eski tas eski hamam kalıyor.

Urfa değerlerine sahip çıkamıyor

Açmaz; Şanlıurfa’da feodal yapıdan dolayı kimin oyu çoksa o seçiliyor o da geldi mi şanlurfayla ilgili hiçbir şey bilmiyor. Bu durumda Şanlıurfa eski tas eski hamam kalıyor.

Urfa değerlerine sahip çıkamıyor
15 Aralık 2019 - 16:38

Açmaz; Şanlıurfa kurumsulaşamıyor her şeyi söylüyorlar ama her şey sözde kalıyor. . mİllet Velilerimiz zaten bu konuda Şanlıurfalıların ne değerleriyle nede kültürüyle hiçbir alakaları yok sadece iş peşinde koşuşturuyorlar.
                Kaçak; Biz yıllar geçmesine rağmen burada benim Ticaret odası , borsa, ziraat odaları bu konuda sahip çıkmamışlardır. Bizim başkanlarımız kusura bakmasınlar ki kendi görevlerini yapmamışlardır eğer yapmış olsalardı şimdi bu memleketin markaları da isimlerini de çok güzel olurdu.
                Bir komisyon kurulmalı Şanlıurfa’nın değerlerinin işletilmeli
Şanlıurfalı esnaf Ahmet Açmaz  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada, Öncelikle Şanlıurfa da koordine yok Şanlıurfa’da valilik, encümen, üniversite tarafından Şanlıurfa değerleri ürünleri hakkında öncelikle bir liste oluşturmaları gerekiyor ve araştırılıp bu değerlerin verimini daha çok nasıl artırabiliriz biz çok değerli bir yemek kültürü olarak ,köfteye sahibiz eğer biz bunu daha tanıtamadıysak gerçekten yazıklar olsun bize neden diyeceksiniz çünkü bizim yöneticilerimiz birilerinin işleriyle meşgul Şanlıurfa’nın değerleri nedir ürünleri nedir kültürel yemekleri nedir ben bunları nasıl artırabilirim diye yani Şanlıurfa Şanlıurfa’ya sahip çıkmıyor. Halbuki kendi aralarında biraz gayret etseler bir dernek adı altında bir komisyon oluşturulursa ve her ay toplantılar yapılsın ki biz bu değerleri en üst seviyelere çıkarabiliriz. Örneğin batı illerinde her yıl çiğköfte şenlikleri düzenleyebiliriz. Fıtığımızda aynı şekilde fuarlarda, şenliklerde tanıtılırsa daha güzel şeyler elde edebiliriz. Şanlıurfa kurumsulaşamıyor her şeyi söylüyorlar ama her şey sözde kalıyor. mİllet Velilerimiz zaten bu konuda Şanlıurfalıların ne değerleriyle nede kültürüyle hiçbir alakaları yok sadece iş peşinde koşuşturuyorlar. Yazık gerçekten daha kültürü, eğitimli milletvekillerimiz olsa bunu düşünürlerdi ama ne yazık ki Şanlıurfa’da feodal yapıdan dolayı kimin oyu çoksa o seçiliyor o da geldi mi şanlurfayla ilgili hiçbir şey bilmiyor. Bu durumda Şanlıurfa eski tas eski hamam kalıyor. Ticaret odasının bu konuya el atması gerekiyor. Bizim fıstığımızı, biberimizi bunları burada paketleyip bunu düzgünce Türkiye’nin her tarafına gerek marketlere, gerekse tanzim satış noktalarında pazarlaması ve tanıtması gerekiyor. Gerekirse bunu ulusal televizyonlarda yerel televizyonlarda reklamını vermesi gerekiyor. Öncelikle dediğim gibi bir komisyon kurulmalı Şanlıurfa’nın değerlerinin işletilmeli paketlenmeli ve pazara sunulmalıdır. Bu komisyon kurulursa bu ürünlerin hepsi tanıtılır. Şanlıurfa’da yirmi otuz yıldır festival bile düzenlemiyorduk deme ki bir yerden başladık bu yıl burada yaptık festivali gelecek yıl bunu Türkiye’nin dört büyük ilinde de yapmamız geriliyor.  Biz kaç yıl sonra bir festivali yeni düşündük biz şimdiye kadar düşünememiştik biz böyle festivaller yaprak kendi ürünümüzü tüm Türkiye ye tanıtırız. Balıklıgölü seksen bir ilimiz tanıyor bu demek oluyor ki tanıtımı iyi yapılmış ki Türkiye’de hemen herkes balıklıgölü biliyor. Neden isotumuzu da fıstığımızı da tanıtmayalım bu bizim eksikliğimiz biraz gayret edersek biraz daha Şanlıurfa’nın değerleriyle ilgilenirsek her şey daha güzel olacaktır.
bu memleketin kaderini ileriye götürmeniz için birleşip güzel şeyler yapmak hepimizin görevidir
 
Lokantacılar tatlıcılar oda başkanı Mehmet kaçak Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Şanlıurfa tescil konusunda çok geride kalmıştır. Bizim biberimiz bugün Türkiye’de biliyorsunuz acı biber denildiği zaman Şanlıurfa akıllara gelir. Bunun yıllar önce tescillenmesi gerekiyordu. Çiğköftemize gelecek olursak bunun yanında nara gelince tescili alınmıştır. Bu memlekete baktığımız zaman yetki mercilere soruyorum ticaret odası, borsa odası, ziraat odası ve bu dört büyük odanın görevleri nedir burada kendi konumumuza sahip çıkmasak tabiki dışarıdaki iller bundan faydalanıp kendi ismimizi kullanarak dahi bunlar Antep fıtığı, Antep yağı derken tescilleri alıyorlar bizim bu tescilleri çoktan almamız gerekiyordu. Eğer bunlar günü gününden tescillenmiş olsaydı ve bunları pazarlama yönüyle türkiye geneline yaymış olsaydık tabi ki bugün diğer iller bu isimleri kullanamazdı. Biz yıllar geçmesine rağmen burada benim ticaret, borsa, ziraat odaları bu konuda sahip çıkmamışlardır. Bizin başkanlarımız kusura bakmasınlar ki kendi görevlerini yapmamışlardır eğer yapmış olsalardı şimdi bu memleketin markaları da isimlerini de çok güzel olurdu.Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da büyük odalar var bu odaların bu odalara sormak lazım kardeşim siz ne yaptınız bu konuda bu dört odanın da çok günahları vardır. Biz eğer bu memlekete hizmet etmek istiyorsak bu memleketin markalarını ortaya katmak istiyorsak öncelikle benim bu odalarım ve yetkili merciler keşke bu konulara ilk günden müdahale etseydi her şey sadece o koltukta oturmak değildir. Zaman geçmemiştir. Bizim bir ürünü marka yapmamız için önce mücadele vermemiz gerekiyor. Demin ifade etiğim odalar, yetkili merciler ve üniversitelerin hepsinin birleşmesi gerekiyor. Bu memleketin kaderi de bu insanların elinde ise kusura bakmasınlar bu memleketin markalarını ortaya koyacaklar ve reklamını yapacaklar. Bizim bu odaları sorgulamamız gerekiyor ne yapmışlar hepsini sorgulamamız gerekiyor. Bizim bu memleketin güzelliklerine değerlerine sahip çıkamıyorsak bunlar milletvekili olur belediye başkanı olur kim olursa olsun sahip çıkamıyorsak herkes bunun hesabını verecektir.Eğer bu gün elimizde altın varsa, altının değerini bilmemişsek bu altına komşu illerimiz sahip oldu ve kendileri bu markalardan faydalandılar fakat o ürünün gerçek sahibi biziz Şanlıurfa’nın her leyi meşhurdur fakat biz bunu pazarlayamıyorsak suç bizimdir. Sadece bu işler koltukta oturarak olmuyor.Yetkili mercilere şöyle söylemek istiyorum herkes görevinin yapmalı o koltukta oturduğunuz zaman biraz dikenli koltuklarda oturun sadece sevdalı koltuklar da değil sizin bu memleketin güzellikleri için zorunlu olan bütün koltuklar da birleşin ve bu sorunlara çözüm bulmanız gerekiyor bu memleketin kaderini siz belirliyorsunuz. Buradan hepsine sesleniyorum hepiniz burada bu memleketin kaderini ileriye götürmeniz için birleşip güzel şeyler yapmak hepimizin görevidir. Biz bunları yapmasak bundan hepimiz sorumluyuz.dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum