Urfa'lıları kalitesiz ekmeğe mahkum ettiler

Şanlıurfa’da ekmek gramajının düşürülmesi sonucunda Şanlıurfa halkına kalitesiz ekmek yedirilmesine neden oldu.

Urfa'lıları kalitesiz ekmeğe mahkum ettiler

Şanlıurfa’da ekmek gramajının düşürülmesi sonucunda Şanlıurfa halkına kalitesiz ekmek yedirilmesine neden oldu.

Urfa'lıları kalitesiz ekmeğe mahkum ettiler
14 Haziran 2021 - 14:59

Şanlıurfa'da tırnaklı ve açcık ekmek fiyatlarının 1,50 liraya satılmasına rağmen kaliteli ekmek yemeyen Şanlıurfalılar ekmekte kalitenin düzeltilmesini istiyor. Şanlıurfa 'da zaman zaman ekmek gramajının düşürülmesinden sonra zam yapılarak eski duruma gelen ekmeğin küçülmesinde hem fırıncılar  hem de vatandaşlar tepkili.

Fırın işletmecisi Ramazan Bayram yaklaşık olarak 39 yıldır bu mesleğin içerisindeyim ama biz ekmeklerin gramajından bir türlü verim alamadık. Şanlıurfa olarak ilçelerimiz, çevre illerimiz hepsinin genel bir gramajları var ama biz bir türlü bunların ortasını bulamadık ha 20 gram düştü, ha zam geldi, ha dernek tarafından düşürüldü, ha belediye tarafından yükseltildi ama bir türlü bir karar da duramadık. Şuan da vatandaşlarımızın yediği ekmek de sağlıksız, gramajları da çok küçük, eve gidene kadar ekmekler kuruyor, sağlıklı bir biçim de sofraya inmiyor, biz ekmeğin Şanlıurfa’da düzenli, kaliteli ve uygun bir şekilde çıkmasını istiyoruz. Bunu yapalım ki hem işletmeci hem tüketici bir tat alsın ve herkesin hizmetinin karşılığı olsun. Bizim dernekten, belediyeden, valilikten istediğimiz şeyler bunlar bu arada biz çalıyor muyuz? Hayır, haram mı yapıyoruz? Hayır, hizmet veriyoruz, tepsi pişiriyoruz, çömlek pişiriyoruz vs. bunları biz hizmet için yapıyoruz, hizmetin karşılığı var mı evet var ama tat olmadıktan sonra karşılık da bir işe yaramıyor. Lokantalar ekmeğin gramajını değişik veriyor, evlere değişik gidiyor, iş yerlerine değişik gidiyor bunun çözümü olması lazım. Bu sorun 80 il de yok da Urfa’da neden var? Biz şuan ne yapacağımız bilmiyoruz, mesleğimizi icra edemiyoruz.
Gramın düşmesi ile ilgili olarak Urfa fırıncısını kurtarmaz çünkü Karaköprü’den başlayın İmam keskin’e kadar yıllık 50 ila 70 bin lira arası kira dönüyor. Şuan gençlerimiz nerede ya kahve de ya sokak da biz de fırının yüzde 30’unu kapatırsak usta olacak kalfalar ya kahve de ya da sokak köşesinde olur. Biz de istiyoruz ki yine mekânımız açık kalsın, darabayı indirmeyelim, bir parça ekmeğimizi yiyelim ama ağız tadından yiyelim. Ağzımızın tadı bozulursa Urfa’da yüzde 40 oranında ki fırınlar kepenk kapatmak üzere, yetkililer bize yardımcı olsunlar, hem halkımız ekmek yesin hem de fırıncılar sıfat değiştirsin. Usta, usta sıfatı göstersin, kalfa, kalfa sıfatı göstersin, müşteri, müşteri sıfatı göstersin ama şuan bunlar Urfa’da yok. Saygı, sevgi, kültür Urfa’da var ama uygulayan yok bunları uygularsak Urfa, Şanlıurfa olur bu yüzden yetkililerden ricamız bu sorunlarımıza çözüm getirsinler. Dedi.

Recep Çelik Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Kötü oldu zaten her şeyin fiyatı yükseliyor, her şey pahalı oluyor bir de ekmeğin gramajı düşmesin. Zaten aldığımız ekmek küçük o da mı küçülecek? Bu sefer tırnaklı ekmek yerine açık ekmek yemiş gibi oluruz. Buradan yetkililere sesleniyorum, fırıncıların bazı hareketleri hoşumuza gitmiyor özellikle bize ekmeği verirken parmağını diline sürüp gazeteyi alıyor, o gazetenin de içine ekmeği koyup bize veriyor. Kaç defa uyarmamıza rağmen yine de aynı hareketi yapıyorlar.

Hüseyin Korkmaz Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Urfa’da bizim tepsi usullerimiz var ve bu tepsileri de biz fazla ekmekle tüketiyoruz. Vatandaşlar ekmeğin gramajının düşürülmesinde eskiden bir tane ekmek yiyen adam şuan 1,5 ya da 2 tane alacak bundan dolayı maliyet arttı. Örneğin bir aile 10 ekmek alıyorsa bu sayı 15’e çıktı böylece maliyet artacak, cepten fazla para çıkmış olacak. Allah kalabalık ailelere yardım etsin, benim yetkilere söyleyeceğim tek şey gerçekten  ekmeğin eski gramajı maliyetini kurtarıyorsa, fırıncıya kar bırakıyorsa o zaman eski gramajına gelmesini istiyorum. Çünkü gerçekten pandemiden dolayı dünyada, Türkiye’de, Urfa’da kriz var ve bu zamlar da esnafı da, tüketiciyi de ciddi anlam da etkiliyor, biz zamların olmamasını ve insanların etkilenmemesini istiyoruz.

Aziz Taplamacı Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Ekmeğin gramajının düşmesi kısa bir süre sonra da zam yapılması hiç iyi olmadı, zaten pandemi dönemin de insanlar perişan durumda. Ekmek fiyatların da bir oynama var, sabit fiyatımız yok, Allah hepimize yardım etsin. Ekmeğin fiyatı aynı kalırken gramajının düşürülmesi mantıklı değil, pandemi dönemin de zaten her şeye zam geldi. Biz yetkililerin bu konuya el atmasını istiyoruz, biz bu zor dönem de bize yardımcı olmalarını istiyoruz.

Mahmut Çaycı Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Bu hayatta her zaman en ucuz ekmektir, ekmek 2 lira olsa da ucuzdur, 3 lira olsa da ucuzdur zaten A’dan Z’ye her şeye zam geldi, ekmeğe neden gelmesin. Malum un fiyatları arttı, odun fiyatları arttı, Urfa’da tepsi pişirme ücretsiz zaten fırıncı bir ekmekten kazanıyor bir de lahmacundan kazanıyor, ekmeğe de artık zam gelsin çünkü fırıncıları da düşünmemiz lazım. Her şeye zam geldi de ekmeğe zam gelince mi sorun oluyor, ben bu konuda fırıncıları haklı buluyorum çünkü herkes kafasına göre zam yapmış zaten. Hale gidince biber 1 lira, pazara gidince aynı biber 4 lira, pazarcılar kafalarına göre zam yapıyor da fırıncılar neden yapmasın.dedi.


özel haber 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum