Reklam

Urfalı Kuaförlere Saç eğitimi ve sağlık turizmi eğitimi verildi (Video)

Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığınca üyelerine yönelik düzenlenen Saç ekimi ve sağlık turizm konulu eğitim sağlık uzmanı İlknur Durmuşkaya tarafından verildi.

Urfalı Kuaförlere Saç eğitimi ve sağlık turizmi eğitimi verildi (Video)

Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığınca üyelerine yönelik düzenlenen Saç ekimi ve sağlık turizm konulu eğitim sağlık uzmanı İlknur Durmuşkaya tarafından verildi.

Urfalı Kuaförlere Saç eğitimi ve sağlık turizmi eğitimi verildi (Video)
16 Mayıs 2019 - 16:21

  Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nazif Kayalar; Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığı olarak 1 seminer ve 2 eğitim üyelerimize verdik. Seminer için üyelerimizden 469 kişiyi davet ettik. 469 kişiye mesaj geçtim. Salonda eğitime yaklaşık 50 üyemiz iştirak etti. Ben isterdim ki bu salon dolsun.üyelerimiz bizden eğitim ve seminer düzenlenmesini istiyorlar.Başkanım bize eğitim verin. Bende kendilerine İstanbul’dan sağlıkla ilgili eğitim için hoca getirdim.saç ile ilgili önemli bilgiler sundu.dedi.

Sağlık uzmanı İlknur Durmuşkaya ;  özellikle Şanlıurfa ve Mardin olmak üzere bölgeden saç ekimi için güzellik salonları ve Kuaförler İstanbul’a hasta gönderiyorlar. Biz bunlara saç ekimi hastası diyoruz. Fakat bilinçsizce hastalar gönderiliyor.örneğin kişi şeker hastası burada amacımız para kazanmak olmamalıdır.şeker hastasını başka bir ile saç ekimi için göndermek demek. Onun hayatına gasp ediyorsunuz demektir. Bir kere şeker hastası insulin kullanıyorsa o hastaya saç ekimi yapamayız.Yapamayacağımız için hasta geldiği gibi tekrar iline dönmek zorunda kalıyor.Adam masraf yapıyor.kalacak yer temin ediyor. Bir sürü hastalığı olanlar için de bu geçerlidir.

Durmuşkaya, saç ekimi kıl kökü nakli olarak adlandırılır. Saçların yoğun olduğu bölgelerden alınan saç köklerinin seyrek bölgeye ekilmesi işlemine saç ekimi diyoruz. Saç ekiminde neden Türkiye merkez oldu. Türkiye’de gelişmiş teknoloji, fiyatların ekonomik olması, 5 yıldızlı hastanelere sahip olması, doktor ve ekipmanların yeterli oluşu, kaliteli ve yüksek seviyede hizmet vermesi, yabancı dil bilen doktor sayısının yüksek olması, dünyada medikal turizm destinasyonu olarak kabul görülen ilk 10 ülke içinde yer almasıdır.

Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olabilir. Ancak uzun süren saç dökülmeleri ciddi hastalıklardan kaynaklanabilmektedir.

Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilir.  Saç dökülmesi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 2 aya kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kez tekrarlanan saç dökülme süresinin 2 ayı aşması ise bazı ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi uzman yardımı alınmasını gerektirebilir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 3-4 ay sonra başlamakta ve bu faktörler tedavi edildikten 6-12 ay sonra normale dönebilmektedir.

 

Her saçın ömür süresi kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. Ortalama 2-3 hafta süren bu evreden sonra da saç dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2-4 ay içinde dökülür. Bu süre, saça yapılan, tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir ancak uzatılamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşecektir. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir.

Bu döngü bir ömür boyu devam eder. Saçın dış görünüşünden hangi evrede olduğu anlaşılamaz ve herhangi bir zaman diliminde saçın %85-90’i büyüme evresinde, %1-2’si dinlenme evresinde, %10-15’i dökülme evresinde olur. Banyo yapılmayan günlerde “günde 100” saç teline kadar dökülmenin normal kabul edilmesinin mantığı yukarıda anlatılan saçın fizyolojisinde ileri gelir. Bu evrelerin bilinmesi saç dökülmelerinde tedavinin neden uzun sürdüğünün anlaşılması bakımından da önemlidir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu vardır. Her saç teli 4- 6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür. Saçların bu şekilde dökülmesi son derece doğal bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Eğer bu sayıdan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir. Önemli olan bu nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç günlük yaşamda pek çok faktörden kısa sürede etkilenebilen canlı bir organdır. Kişinin hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda bu bilgiler ışığında birey önce kendisini tartıp, daha sonra gerekiyorsa bir dermatoloji uzmanından yardım almalıdır. Çünkü bu konuda çevreden gelen yanlış yönlendirmeler ve kulaktan dolma bilgiler, hastaların zaman kaybetmesine neden olabilmektedir. Eğer altta yatan önemli bir neden varsa tanı ve tedavide geç kalınması söz konusu olabilir. Bunun dışında saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak düşüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karışımlar saçlara daha çok zarar vererek geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum