Reklam

Urfalılar hormonlu sebze yemiyor

Karagözlü; Kış mevsiminde hormon ile yetişiyor hormonla yetişen sebzenin tadı olmadığından dolayı halkımız kuruya daha rağbet ediyor. Yaz sebzesi olduğu için millet rağbet ediyor.

Urfalılar hormonlu sebze yemiyor

Karagözlü; Kış mevsiminde hormon ile yetişiyor hormonla yetişen sebzenin tadı olmadığından dolayı halkımız kuruya daha rağbet ediyor. Yaz sebzesi olduğu için millet rağbet ediyor.

Urfalılar hormonlu sebze yemiyor
01 Kasım 2019 - 15:56

İsmail Karagözlü  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Şanlıurfa doğumluyum. Bildiğimiz yerler vardı tanıdığımız aileler var onlara özellikle yaptırıyoruz. Yaptırdığımız yerleri bildiğimizden dolayı kendi evimizde de yediğimizi halka satıyoruz. Yemezsem beğenmezsem halka satamam. Önce benim yiyip içimin rahat olması lazım halka satmak için.  Biberde on iki kilodan bir kilo kalıyor. Bazı köylerde on bir kilodan bir kilo kalır. Bazı yerlerde de birebir kalır. On kilo da bir kilo çıkar. Genini ile oynandığı için hormon vardır. Kış mevsiminde hormon ile yetişiyor hormonla yetişen sebzenin tadı olmadığından dolayı halkımız kuruya daha rağbet ediyor. Yaz sebzesi olduğu için millet rağbet ediyor. Talep çoktur, eskisinden daha çok talep. Şuan bu sene pahalılıktan dolayı Şanlıurfalılar da rağbet görüyor yabancılar daha ekstralı oldu. Rağbet baya var. İnsanlar alıyor bir ihtiyaçtır. Uzmanlar doğru söylüyor. Her şeyin zamanında yenilmesi lazım ama o sebze kışın yetiştiği zaman normal doğal güneşte yetişmiyor. Isıyla yetişiyor veyahut kimyasal madde ile yetişiyor. Gene de sağ olsunlar iyi bir hizmettir neticede doğal yaz meyvesi gibi olamaz .Vatandaşa şöyle söylemek istiyorum kaliteli ürünler alın, kaliteli ürüne para verdiğin zaman sana şifa olur bu ürünler güneşte kurutulmuş tertemiz şekilde kurutulmuş bildiği yerlerden alırsa sıkıntı olmaz. Dedi.
Kırmızı biberin güzel tadının yanında sağlık açısından da pek çok yararı bulunmaktadır. En başta kırmızı biber mide öz suyunun salgılanmasında önemli rol oynamaktadır.Sindirim sisteminin düzgün şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.Yine kırmızı biberin metabolizmanın gelişmesine katkısı bulunmaktadır ve vücudun içerisinde biriken gazların atılmasına da yardımcı olmaktadır. Acı biber pek çok hastalığa karşı şifa kaynağıdır.
Kırmızı biberin güzel tadının yanında sağlık açısından da pek çok yararı bulunmaktadır.En başta kırmızı biber mide öz suyunun salgılanmasında önemli rol oynamaktadır.Sindirim sisteminin düzgün şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.Yine kırmızı biberin metabolizmanın gelişmesine katkısı bulunmaktadır ve vücudun içerisinde biriken gazların atılmasına da yardımcı olmaktadır. Acı biber pek çok hastalığa karşı şifa kaynağıdır.
Acısına katlanacaklar için kırmızı kuru biberin 7 önemli şifası
Kırmızı biberin güzel tadının yanında sağlık açısından da pek çok yararı bulunmaktadır.En başta kırmızı biber mide öz suyunun salgılanmasında önemli rol oynamaktadır.Sindirim sisteminin düzgün şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.Yine kırmızı.
Acı biber vücudumuzun gerek duymuş olduğu beta karoten maddesini tek bir besinle karşılar ve günde en az bir tane biber tüketmek bile faydalı olacaktır.Acı biber C vitamini barındırması açısından oldukça zengindir ve bu sayede vücudun direncini arttırarak bizleri hastalıklara karşı korur.
Acı biberin doğal maddesi Capsaicin ,ağzımıza aldığımız zaman ağzımızı yakar ve sinirlerin uyarılmasına yardımcı olur.Bu yakıcı uyarılma sayesinde sinirler yumuşar ve beynimizde endorfinin salgılanmasını sağlar.Buda ağrı kesici etki oluşturur ve vücuttaki ağrıları dindirir.
Yapılan bazı araştırmalar sayesinde acı biber tüketen birinin trigliseritlerin düşmesine yardımcı olur ve bu sayede kötü kolesterolde azalmalar meydana gelir.
Acı biber içeriğinde bol miktarda C vitamini, beta karoten ve antioksidan bulundurmaktadır.Bu sayede vücudumuz kansere yakalanma riskinden ve kalp krizine karşı korunur.
Midede bulunan mikroplara karşı savaşır ve yok olmasına yardımcı olur.Mide rahatsızlığı ülsere yakalanma riskini azaltarak koruma sağlar.
Özellikle diyet yapanlar, zayıflamak isteyenler için iyi bir besindir.Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununun da giderilmesine yardımcı olmaktadır.
Sindirim salgısını arttırarak iştah açar ve sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum