Urfalılar peynirlerini soğuk havada muhafaza ediyor

Çadırcı ; Biz genel de peynir istifliyoruz ama bunun içinde zaman zaman yaprak, salça, kuru isotta oluyor. Taze peynir alıp kış için hazırlık yapan herkes, her aile bizim için potansiyel müşteridir.

Urfalılar peynirlerini soğuk havada muhafaza ediyor

Çadırcı ; Biz genel de peynir istifliyoruz ama bunun içinde zaman zaman yaprak, salça, kuru isotta oluyor. Taze peynir alıp kış için hazırlık yapan herkes, her aile bizim için potansiyel müşteridir.

Urfalılar peynirlerini soğuk havada muhafaza ediyor
29 Eylül 2020 - 17:23

Mehmet Çadırcı  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada : Bazda Gıda LTŞ’de soğuk hava deposu ve köy ürünlerini kardeşim ve ben çalıştırıyoruz. Firmamız 1996 yılından bu yana soğuk hava deposu olarak faaliyet göstermekteydi son bir yıl içerisinde köy ürünlerini de katarak şirketleşme yolunda devam ediyoruz. Soğuk hava deposu sıcak illerde ki muhafazadan dolayı ihtiyaç duyulan bir müessesedir, genel de kış aylarında yenilen, kış aylarında yenilmek üzere yapılan peynirlerin muhafazası için hizmet veren bir sektördür. Biz genel de peynir istifliyoruz ama bunun içinde zaman zaman yaprak, salça, kuru isotta oluyor ama genel olarak sorarsanız bizim ki peynir istifleme üzerinedir. Taze peynir alıp kış için hazırlık yapan herkes, her aile bizim için potansiyel müşteridir.
70 tonluk kapasitemiz var.
Çadırcı ; Şuan için 70 ton ama bundan 6 ay, 1 yıl öncesine kadar 130 tonun üzerindeydi biz iş değişikliğinden dolayı iş yerinin bir kısmını köy ürünlerine çevirdik, perakende satış başlattık şuan için istifleme adına 70 tonluk bir kapasitemiz var. Bu sorunun aslında iki cevabı var, biri eskiden nasıldı şimdi nasıl şeklinde, eskiden çok daha büyük bidonlar da gelirdi, çok daha geniş ailelerin bastığı peynirler gelirdi buraya şuan genel de pet bidonlar ya da 15 kiloluk bidonlar halinde geliyor. Biz de onları Nisan ayı itibariyle içeri alırız Eylül, Ekim’e kadar muhafazasını yaparız.  Genel de evde kendi imkanları ile buzdolabında tutmak istemezler çünkü dolap da yer tutmasını istemezler, o dönem içerisinde de yemeyecekleri için peynirin Nisan ayından Eylül ayına kadar ihtiyaçları olmadığı için soğuk hava deposunda beklemesi daha mantıklı olduğu için bizi tercih ediyorlar. 10 yıl önce kapasitemiz 130 ton iken şuan 70 tonlara çektik, bunun sebebi insanlar genelde bahar aylarında peynirini alır kış ayların da yerlerdi ama şuan market ve perakende satış noktaları fazla olduğu için insanlar artık bunu 3 – 5 kilo şeklinde alıyorlar. Alıp içeriye koymak yerine, onu bekletmek yerine hali hazır da satılan ürünleri, peynirleri almaya çalışıyorlar, bu da kuşak meselesi herhalde, bundan 40 yıl önce insanlar bu şekilde hareket ederken şimdi ki nesil ve daha küçük evler bu şekilde tercih ediyorlar. Soğuk hava deposu zaten şehir içinde bizle beraber ya 3 ya da 4 tane var, büyükşehire geçişten itibaren şehir merkezinde soğuk hava deposu açmak yasak, genel de sanayi bölgelerinde ya da hal pazarı, şutimin içerisinde olur. Şehir içinde 3 – 4 meslektaşlarımızla beraber görevimizi icra ediyoruz. Aslında son 6 aydır, 1 yıldır iş değişikliği yapmamızın sebebi de buydu aslında insanların perakendeye kayması, 130 ton istif ederken artık 70 ton bile istif edilmiyor bundan dolayı da dükkanın bir kısmını köy ürünleri yaptık. Bu söylediğim aslında bizim mesleğin özetidir, artık yavaş yavaş soğuk hava depoları daha az tercih edilmeye başlanıyor çünkü evlerinde 2 – 3 tane buz dolabı olan insanlar var ve kolay bir şekilde muhafaza edebiliyorlar. Bir de insanlarımız perakende almaya alıştı. Ayrıca örneğin bir babanın 5 – 6 çocuğu bir arada yaşarken, o evin hanesi 8 kişiyken şuan her bir kişi evlenip kendi evine çıktığı zaman insanlar 40 kilo peyniri alıp içeri koymaktansa ihtiyacı kadarını zaten marketten bulup taze taze yemeye çalışıyorlar.
Elektrik sorunları yaşıyoruz.
Çadırcı; En büyük sorunumuz elektrik, elektrik problemleri ile çok karşılaşıyoruz yaklaşık 70 tondan hesap edersek ve kilosunu 40 liradan hesaplarsak ben içeride 2,5 milyona yakın bir risk alıyorum. Elektrik bu kadar problemli gidip gelirse ki geçenler de biz iş yerinin motoru yandı bu yüzden yaklaşık 10 bin lira harcama yaptım. Bu sorun sadece bizim problemimiz değil çiftçinin de, halkımızın da, esnafın da herkesin elektrik problemi var, bu kadar üretim yapan bir barajın yanında elektriğin gitmesi de çok büyük bir ironi, bir an önce buna bir çözüm bulmaları gerekiyor. En büyük sorun elektrik ve elektrik fiyatları, buraya getirip ürünü indirdikten sonra biz insanlardan kg başına ücret alıyoruz, 6 – 7 lira gibi bir sürenin karşılığını 2 lira gibi bir ücretten alıyoruz halbuki bu bizi kurtarmıyor. İnsanlara da fazla geliyor, hem elektrik fiyatı fazla hem de fazla fiyata satılan elektriği de adam akıllı alamıyoruz.
25 yıldır bu sektörde hizmet veriyoruz.
Çadırcı; Biz Bazda Gıda olarak yaklaşık 25 yıldır bu sektör de hizmet veriyoruz, bir yıl öncesine kadar perakende yerimiz yoktu biz de bu açığı farkettiğimiz için perakende kısma başladık günlük yoğurt, süt vb. günlük getirmeye başladık hem soğuk hava deposu olarak hizmet veriyoruz hem de taze bir şekilde insanlara hizmet veriyoruz.dedi.
 
Haber KG
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum