Urfalılar sofralık zeytine ilgi gösteriyor

Zeytin alırken kalitesine ve yağlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Urfalılar sofralık zeytine ilgi gösteriyor

Zeytin alırken kalitesine ve yağlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Urfalılar sofralık zeytine ilgi gösteriyor
20 Aralık 2019 - 18:02

Şanlıurfa’da yıllardır zeytin satıcılığı yapan Mehmet Toprak; Ben baba oğul karpuzculuktan zeytincilik işini yapıyoruz. Yıllardan beri bu işi yapıyoruz. Ben değil ortağım yirmi, yirmi beş yıldır bu işi yapıyor. Ben üç dört yıldır ortağınla beraberim.Zeytinle ağırlıklı olarak Nizip’ten geliyor. Birde yabancı yerlerden geliyor Aydın’dan geliyor, Antalya’dan geliyor. Bizim tezgahımızda olanlar yerli olanlar Nizip malı var. Değişik zeytinlerimiz de var o da yerli. Fiyatlarımız beş liradan başlıyor, altı liradan başlıyor on liraya kadar var. Halhalle var ağırlıklı olarak halhalle satıyoruz. Yabancı var yemlik olan var. Donat var, yasemin var, bunlarda yabancı türlerdir.Onlarında fiyatları altı liradan başlıyor. Beş lira yedi lira arası yabancı zeytinler var.Şuan güzel satıyoruz. Gelen müşteriler memnun oluyor. Geçen sene bizden alanlar bu sene yine tekrar gelip alıyorlar. Bir sıkıntımız yok Allah’a çık şükür. Ben bu konuda bir şey diyemem. Zeytin kısa süreli olduğu zaman fiyatlar yüksek, zeytin bol geldiği zaman da fiyatlar daha uygun oluyor. Malın bereketine bağlı bir durumdur. Mal çok gelirse ucuz olur az gelirse pahalı olur. Yağlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Kalitesine göre değişiyor.   dedi.

Türkiye, dünyadaki zeytin üreten ülkeler arasında ağaç yoğunluğu bakımından 5. sırada, üretim açısından ise 4. sırada yer alıypor. Zeytin piyasasında sayılı ülkeler arasına girmiş olan ülkemizde farklı bölgelerde değişik türlerde zeytin yetiştirilmektedir.  

 Edremit zeytini:  Edremit Yağlık, Şakran, Midilli, Ada Zeytini Çanakkale, Ege Bölgesi Körfez, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin’de yetişmekte olan bir zeytin türü; yağı, kimyasal ve lezzet özellikleri açısından ilk sırada yer alır, sofralık zeytindir.

 Büyük Topak Ulak, Topak Aşı türü zeytinler; Tarsus ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. Etli ve lezzetli olmasından ötürü, yeşil çizme zeytin olarak iyidir.
Çakır zeytin, İzmir ve civarında yetişir. Yağı kimyasal ve lezzet özellikleri yönünden Ayvalık Memecik, Memeli ve Erkence’den sonra 5. sırada gelmektedir. Yeşil sofralık zeytin olarak da tüketilmektedir.
Çekişte, Kırma, Memeli türündeki zeytinler; İzmir’in Ödemiş, Kiraz ve Torbalı ilçeleri, aydın2ın Nazilli, Sultanhisar ve Yenipazar ilçelerinde yetişir. Yeşil kırma zeytin olarak değerlendirilir.
Çelebi zeytin ve İznik Çelebi zeytini olarak bilinen zeytin çeşidi; İznik, Bursa’nın Gemlik, Orhangazi, Kocaeli’nin Merkez, Gölcük ve Bilecik’in Merkez, Osmaneli ve Gölpınarı ilçelerinde yetişir. Yeşil sofralık olarak tüketilir.

Çilli zeytin, Tekir zeytin, Provens zeytin ve Goloz zeytin türleri; İzmir’in Kemalpaşa, Bornova ve Manisa’nın Turgutlu ilçelerinde yetiştirilir. Küçük çekirdekli ve etli meyveleri olduğundan yeşil sofralık olarak değerlendirilmektedir.

Domat zeytin, Akhisar zeytini; Manisa’nın Akhisar, Turgutlu, Saruhanlı ilçelerinde, İzmir’in Merkez, Kemalpaşa, Selçuk ilçelerinde, Aydın’ın Merkez, Söke, Karacasu, Kuyucuk ilçelerinde yetiştirilir. Yeşil sofralık ve özellikle dolgu zeytini olarak kullanılır.

Edincik su zeytini, Erdek su zeytini ve su zeytini; Balıkesir’in Edincik, Bandırma ve Erdek ilçelerinde yetişir. Siyah sofralık olarak değerlendirilir. Su oranı yüksek, yağ oranı düşüktür.

Eğriburun zeytini ve Nizip zeytini; Gaziantep’in Nizip, Hatay’ın İskenderun ve Şanlıurfa’nın Halfeti ilçelerinde yetiştirilir. Siyah ve yeşil sofralık olarak değerlendirilir.

Erkence zeytini, İzmir yağlık zeytin, yerli yağlık zeytin; İzmir’de yetişir. Yağlık olarak değerlendirilir.

Gemlik zeytini, Triliye zeytini, Kaplık zeytin, Kıvırcık zeytin, Kara zeytin; Bursa’nın Gemlik ilçesi, Tekirdağ, Kocaeli, Bilecik, Kastamonu, Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, İçel, Adana, Antalya, Adıyaman illerini de kapsayan geniş bir coğrafyada yetiştirilir. Siyah ve yeşil sofralık olarak tüketilir.

Halhalı zeytini, Derik zeytini; Mardin, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş’da yetişir. Yeşil kırma zeytin olarak bölgede tüketilmekte geri kalanı Arap ülkelerine ihraç edilmektedir. Siyah sofralık veya yağlık olarak da kullanılmaktadır.

İzmir sofralık zeytin ve İzmir zeytini; İzmir civarında yetiştirilir. Yeşil sofralık olarak değerlendirilir.

Kalembezi zeytini ve Nizip zeytini; Gaziantep’in Nizip ilçesi ve Kilis’te yetiştirilir. İrili ufaklı ve yağ açısından zengin meyveleri ile yağlık olarak tüketilir. İri meyveleri siyah sofralık olarak değerlendirilir.

Kan Çelebi zeytini; Gaziantep Nizip dolaylarında yetişir, pembe olum döneminde çizme pembe zeytin olarak işlenmektedir. Yeşil sofralık olarak değerlendirilir.

Karamürsel su zeytini, su zeytini, Kalamata zeytin; Kocaeli’nin Karamürsel, Gebze, Gölcük ilçeleri ve Bursa civarında yetiştirilir. Yağ oranı düşüktür, siyah sofralık olarak işlenir.

Kilis yağlık zeytin, Kilis zeytini; Kilis, Gaziantep’in Merkez ve Oğuzeli, Şanlıurfa’nın Merkez, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu, Mardin’in Cizre ilçelerinde yetiştirilmektedir. Meyveleri yüksek oranda yağ içermektedir ve yağ kalitesi oldukça iyidir.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum