Uyduculuk mesleği Teknolojiye Yenik Düştü (video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler uydu mesleğini 9 yıldır yürüten Gökhan Kurt ile röportaj yaptı.

Uyduculuk mesleği Teknolojiye Yenik Düştü (video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler uydu mesleğini 9 yıldır yürüten Gökhan Kurt ile röportaj yaptı.

Uyduculuk mesleği Teknolojiye Yenik Düştü (video)
30 Haziran 2021 - 15:41

Kurt; Hatta uydu cihazları da geçmişte çok kullanılırdı ama şuan hiç kullanılmıyor çünkü kendinden dâhili uydulu, uydu alıcılı televizyonlar çıktığı için şimdi ki cihazlara gerek duyulmuyor. Nadiren köy gibi yerler de tüplü televizyonlar var onlar sadece uydu alıyor.
Adam garantisi bitmiş televizyonun ekranı çatladı veya içindeki uydusun da bir sorun oluştu garanti işlemlerinden uğraşamadığı için yerini ve zamanını bilmiyor, gideceği adresi bilmediği için televizyonu çöpe atıyor.
IP TV olayı çıktıktan sonra gittikçe çanak işlemlerinde düşme başladı, yakında Türksat 5A, 5B uydusuna geçildiğinde çatıdan çanak sistemiyle uydudan interneti almaya başlayacağız.
 Örneğin özür dileyerek söylüyorum adamın namahremine giriyorum işim gereği, bakıyorum da adamın evin de ses siteminden tutun ev sinema sistemine kadar var. Adam bir parçayı alacağı zaman tamamını evinin içine diziyor ve ne acıdır ki şimdi ki uydu cihazları, kablo, çanak vs. bizler hepsinin satışını yaptığımız halde gelip bizden almıyorlar internet üzerinden sipariş geçiyorlar. Tabi
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Gökhan Kurt, 9 yıldır uydu işi ile uğraşıyorum, biz çekirdekten yetişme olarak gerek esnaf arkadaşlarımız olsun gerek esnaf ağabeylerimiz, amcalarımız olsun onların yardımıyla bir yerlere gelmiş insanlarız. Asfalt caddesi yıllardır elektronik caddesi olarak bilinir burada uydu, elektronik, arıza, bakım, teknik servis işlemlerini gerçekleştiriyoruz.
10 YIL ÖNCE UYDU SEKTÖRÜ NASILDI?


Örneğin bir köye su gelirdi ya herkes sevinirdi aynen böyle o zamanlar uydu daha kıymetli, daha değerliydi. Herkesin evinde televizyon yoktu zengin olanlar sadece televizyon alırdı veya batı tarafından Almancı olarak göç olduğunda yüksek miktar da para kazananlar kendi memleketine geri dönüş yaptıkların da oraya televizyonlarını kuruyorlardı ve çevresinde ki komşuları da oraya gelip sinema gibi televizyon izlerdi. Bir nevi siyah beyaz Yeşilçam filmlerine de benzetebiliriz o zaman daha yeni yeni köye sinema geliyor. Uydu o zamanlar daha değerliydi sonra kıyaslama rekabet olduğu için o bir marka çıkardı diğeri farklı bir marka çıkardı bir başkası daha yüksek bir marka çıkardı diye rekabetten dolayı şuan herkesin evinde televizyon var. Hatta uydu cihazları da geçmişte çok kullanılırdı ama şuan hiç kullanılmıyor çünkü kendinden dâhili uydulu, uydu alıcılı televizyonlar çıktığı için şimdi ki cihazlara gerek duyulmuyor. Nadiren köy gibi yerler de tüplü televizyonlar var onlar sadece uydu alıyor, uydu kısmında ise en çok bizim önerdiğimiz çanakta ki sistem parabol çanağıdır. Parabol çanağı, sinyal gücü her zaman iyidir biz kalıp olarak bir fabrikanın Şanlıurfa’da açılmasını gönül isterdi elektronik üzerine ama maalesef bir üretim olmadığı için. Eskişehir odun pazarına iş için gitmiştim ben geçmişte bir gün, oranın Organize sanayisinde var adamlar da Paşabahçe cam fabrikasından tutun araba üretimine kadar her şey mevcut. Lakin Şanlıurfa’da üretim olmadığı için sürekli gelişme olmuyor, örneğin Türkiye’yi düşünelim dışa bağlılık gibi Şanlıurfa’da böyle. Gaziantep’in esnafı sabah kalktığı zaman örneğin komşusuyla kendisin de aynı ürün var ve kendisi siftah açmış ürün satmış ama komşusu daha siftah açmamış diyelim. Komşusu satış yapsın diye adam diyor ki ben satışımı yaptım komşum da aynı cihaz aynı fiyat oradan alabilirsin. Şanlıurfa’da ki meziyette hep ben kazanayım şeklinde, bu düşünceden dolayı şehir anlamın da ilerleme noktasında maalesef biraz azalma var.
ŞANLIURFA’DA UYDU SEKTÖRÜNÜ ETKİLEYEN SEBEPLER NELERDİR?
Adam garantisi bitmiş televizyonun ekranı çatladı veya içindeki uydusun da bir sorun oluştu garanti işlemlerinden uğraşamadığı için yerini ve zamanını bilmiyor, gideceği adresi bilmediği için televizyonu çöpe atıyor. Aynı zaman da değerlendiren de var, bizim gibi esnaflar müşteriyi aydınlatıyoruz, içerisinde ki uydu arızalanmışsa kendisine yedekte bir uydu veriyoruz ki biz burada çıkar amaçlı değil kişinin 3 bin liralık televizyonuna 700 – 800 lira gibi bir masraf gideceğine biz kendisini 150 – 180 gibi bir ücretle kurtarmaya çalışıyoruz. Uydu sektörünün azalma sebeplerinden biri de, şimdi ki yayın platformunda IP TV sistemi çıktı, ne çanak anten kablo geliyor, ne çanak var, ne uydusu ile ilgili her hangi bir bağlantı hiç birine gerek duymadan televizyonun kendi özelliğin de RC45 isimli kabloyu modemden getirip internet aboneliği yaparak izleme şansları oluyor. Tabi IP TV çıktıktan sonra çanak antene talep düştü, geçen gün bir müşterimizin evine gittik ve dedi internet evim de en yüksek hızla 16, 32 hatta 38 ve bu tek bir kişi de değil Karaköprü kısımları fiber internet kullanıyor. Adam internetin de IP TV izlemek nedir bilmiyor. İnternetten araştırıyor veya bir yakını kendisine söylediği zaman adam çanak bağlatacaksa tabi bağlatması iptal oluyor, normal de IP TV’de tüm kanal platformlarının hepsi var, yasal olmayan bir şey illegal bir sistemdir. IP TV olayı çıktıktan sonra gittikçe çanak işlemlerinde düşme başladı, yakında Türksat 5A, 5B uydusuna geçildiğinde çatıdan çanak sistemiyle uydudan interneti almaya başlayacağız. Ki şuan zaten alıyoruz 2B uydusundan 25 derece boylamı uydudan internet bağlantısını gerçekleştirmişiz ama Türkiye’nin kendi ürettiği malzemelerle internete bağlanmak varken dışa bağlılığı azaltma yönündeyiz. Türksat 5A uydumuz fırlatıldığı zaman hem siber güvenlik hem ulusal güvenlik açısından uydumuzun faaliyete geçtiği gibi Allah’ın izniyle evde internetlerimiz daha uygun olacak. Yüksek fatura aşım derdi, kota derdi bunların hepsi ortadan kalkacak. Eğer kısmet olursa esnafımız da bu işlem için IP TV olayını gerçekleştirdiği sürece internetten alım olayı çok yüksek artarsa çanak sistem, kablo sistemi, elektronik uydu cihazları bunların piyasası yakında ölmeye doğru gidecek.
HALA UYDU ALAN VAR MI?
Evet, köylü kesimi alıyor, şehir de fazla alınıyor diyemeyeceğim çünkü paraya feci şekilde kıyan insanlar var, elektronik meraklısı insanlar var. Örneğin özür dileyerek söylüyorum adamın namahremine giriyorum işim gereği, bakıyorum da adamın evin de ses siteminden tutun ev sinema sistemine kadar var. Adam bir parçayı alacağı zaman tamamını evinin içine diziyor ve ne acıdır ki şimdi ki uydu cihazları, kablo, çanak vs. bizler hepsinin satışını yaptığımız halde gelip bizden almıyorlar internet üzerinden sipariş geçiyorlar. Tabi internette bizim işimizi biraz kırmaya başladı, eskiden dükkânımın önünde kuyruk oluşurdu, asfalt caddesinde her dükkân da kuyruk oluşurdu, bir uydunun frekansı değiştiği zaman buralar ana baba günü olurdu ama şimdi o eski rekabet yok. Artık herkes yöntemini buluyor, internet çıktı, adam internetten evinin ne eksiği varsa ucuza da buluyor kargo yöntemiyle kapısına kadar da geliyor. En iyi iş yapan şuan kargo, kargolar bir adrese bir paketi ulaştırmakla kalmıyor düşünün bunu bir günde kaç eve gerçekleştiriyor.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum