Uygun ürün için akla gelen ilk yer spot pazarıdır (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cemal Cahit Coşkun Spot pazarı esnaflırından Mehmet Kızılateş ile röportaj yaptı.

Uygun ürün için akla gelen ilk yer spot pazarıdır (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cemal Cahit Coşkun Spot pazarı esnaflırından Mehmet Kızılateş ile röportaj yaptı.

Uygun ürün için akla gelen ilk yer spot pazarıdır (Video)
20 Temmuz 2022 - 18:30

       Kızıltaş, Bazı şeyler de fikir alışverişi, fikir jimnastiği yaparak zaten fiyat çıkar, insanlar gelsinler spot pazarını görsünler, spot pazarında ki fiyatları görsünler, insanların kafalarında da soru işareti kalmasın. Ürün paketli olduktan sonra, ürün sıfır olduktan sonra hiçbir problem yok, insanlar gönül rahatlığıyla gelip alışveriş yapsınlar.

         Burada spot pazarının genel anlam da ucuz olmasının sebebi biz hiçbir ürünümüzü vadeli almıyoruz, tamamını nakit aldığımız için bize de baya bir indirim oluyor. İnsanlar uygun ürün aradığı zaman ilk aklına gelen yer spot pazarıdır. Ayrı yeten spot pazarında her türlü ürün bulabilirsiniz, spot pazarının ürün ağı oldukça geniştir, ikinci el ürünlerden tutun da sıfır ürünlere kadar bulabildiğiniz için insanların aklına gelen ilk yer spot pazarı oluyor.

                Garanti anlamında ne kadar bayi güvencesi olmasa dahi ürünler garantilidir, spot pazarında halkımızın satışına sunduğumuz ürünler de garantilidir bu beyaz eşya için geçerlidir. Mobilya kategorisi için de örneğin bizde de sıfır yatak var, biz de toptan satıyoruz, garanti belgesi üzerinde olan yataklar var.

                Ama insanlar spot pazarına gelip alışveriş yapmalarının nedeni fiyatlarının cazip olmasıdır, fiyatlarının ucuz olmasıdır bu yönden piyasaya baktığımız zaman spot pazarı daha avantajlıdır diyebiliriz diğer sektörlere oranla. Diğer sektöre bu zamlar yüzde 200 yansıdıysa bize yüzde 50 oranında yansıdı, yüzde 60 oranında yansıdı.

            SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

             Mehmet KIZILTAŞ, Şanlıurfa spot pazarında çalışıyorum, mobilya sektöründe ve beyaz eşya olarak hizmet vermekteyiz. Şanlıurfa’da spotçuluğu yapan ikinci insanlardan biriyiz ve yaklaşık olarak 21 – 22 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Ben askerden geldim, babam spotçuluk yapıyordu ve biz de babamdan bayrağı aldık buralara kadar getirdik.

          SPOT PAZARIN DA ŞANLIURFA HALKINA HANGİ ÜRÜNLERLE HİZMET VERİYORSUNUZ?

          Baktığınız zaman beyaz eşya kategorisinde, beyaz eşyanın tümü diyebiliriz, mobilya kategorisinde de öyle spot pazarında bulabilirsiniz. Her türlü mobilya çeşidi, avangarde, spor, klasik mobilya türlerini bulabilirsiniz, kanepe olsun, baza olsun hem toptan olarak hem de perakende olarak şehir içine ve şehir dışında hitap ediyoruz.

          SPOT NEDİR?

         Spotun genel anlamı, piyasadan yüzde 25, yüzde 30 daha uygun maliyetli ürün demektir, beyaz eşya kategorisine baktığımız zaman o limit yok ama mobilya kategorisine bakarsak yüzde 40 hatta yüzde 50 oranlarına kadar alt limitler de spot pazarında mobilya bulabilirsiniz.

          SPOT PAZARININ UCUZ OLMASININ SEBEBİ NEDİR?

           Bir mağazaya baktığımız zaman adam ürünlerini taksitle veriyor, bizde tabi taksitle ürün veriyoruz halkımıza ama kredi kartı ile veriyoruz. Burada spot pazarının genel anlam da ucuz olmasının sebebi biz hiçbir ürünümüzü vadeli almıyoruz, tamamını nakit aldığımız için bize de baya bir indirim oluyor. İnsanlar uygun ürün aradığı zaman ilk aklına gelen yer spot pazarıdır. Ayrı yeten spot pazarında her türlü ürün bulabilirsiniz, spot pazarının ürün ağı oldukça geniştir, ikinci el ürünlerden tutun da sıfır ürünlere kadar bulabildiğiniz için insanların aklına gelen ilk yer spot pazarı oluyor. Fiyatlar uygun olunca, insanlar aradığı her türlü ürünü de bulunca tabi spot pazarını güzelleştiren şeylerdir bunlar, fiyatların uygun oluşu istedikleri her türlü ürünleri kolaylıkla bulabilmeleri tabi bu şekilde spot pazarının imkânları katlanarak gidiyor.

             SİZ ÜRÜNLERİ NEREDEN TEMİN EDİYORSUNUZ?

              İnsanlar vadeye sıkışıyor, günü gelecek diyelim ödemesinin günü gelecek, titiz olan insanlar paramı nakite çevireyim, ben vadesinden yararlanayım dediği zaman ilk akla gelen yer tabi yine spot pazarı oluyor zaten. Bizi arıyor, ürünün görsellerini gönderiyor veya ürünün kodunu gönderiyor ona göre de fiyat çıkıyor bizler de piyasa fiyatlarının, değerlerinin altında yüzde 3, yüzde 5, yüzde 10 kar oranlarıyla ürünlerini satıyoruz. Örneğin biz sıfır ürünlerin satışlarını yapıyoruz ama ikinci el ev eşyası alıp satan arkadaşlarımız da mevcuttur tabi. Baktığınız zaman spot pazarında hem sıfır hem de ikinci el ürün satan yer olmaz, burada sadece sıfır ürün satan iş yerleri var veya sırf ikinci el ürün satışı yapan iş yerleri var. İkinci el ev eşyası satan iş yeri, sıfır ürün satmıyor, sıfır ürün satan da ikinci el ürün satmıyor.

              SPOT PAZARINDA BULUNAN ÜRÜNLER KALİTELİ MİDİR?

               Garanti anlamında ne kadar bayi güvencesi olmasa dahi ürünler garantilidir, spot pazarında halkımızın satışına sunduğumuz ürünler de garantilidir bu beyaz eşya için geçerlidir. Mobilya kategorisi için de örneğin bizde de sıfır yatak var, biz de toptan satıyoruz, garanti belgesi üzerinde olan yataklar var. Fabrika o güvenceyi vermiş, bizler de, spot pazarı esnafı olarak müşteriye garanti belgesini göstererek, bakınız bu güvenceyi fabrika bizlere vermiş, bizler de bu güvenceyi sizlere verebiliyoruz, diyebiliyoruz, o yönden hiçbir sıkıntı olmaz. İnsanların aklında kesinlikle, hiçbir şekilde soru işareti kalmasın, ben spot pazarından ürün aldım, ikinci el ürün aldım, acaba sağlam mıdır? Güvenilir midir? Bu gibi şeyler kesinlikle olmaz inşallah. Olan yerler olur mu, var ama bu da şöyle söyleyeyim sizlere, yüz taneden bir tanesine denk gelirseniz belki o kadardır.

             ZAMLAR SPOT PAZARINI NASIL ETKİLEDİ?

            Her sektöre, her ürüne, her çeşide zam yapıldı tabi bununla beraber yine her sektör de sıkıntılara, sorunlara yol açtı tabi bu durum. İlla ki bizlerde de fiyat artışlarından dolayı sıkıntılar oldu, baktığımız zaman özellikle nakliye konusunda, özellikle ürün fiyatları konusunda. Bugün ham madde de olan zamlar ister istemez bizleri de etkiledi. Ama insanlar spot pazarına gelip alışveriş yapmalarının nedeni fiyatlarının cazip olmasıdır, fiyatlarının ucuz olmasıdır bu yönden piyasaya baktığımız zaman spot pazarı daha avantajlıdır diyebiliriz diğer sektörlere oranla. Diğer sektöre bu zamlar yüzde 200 yansıdıysa bize yüzde 50 oranında yansıdı, yüzde 60 oranında yansıdı. Ama bazı ürünlerde de ne yazık ki çok fahiş fiyatlar arttı ve bu durum ciddi anlam da tabi haliyle satışlarımızı da etkiledi. Örneğin biz burada çeyiz eşyası bulunduruyoruz koltuğu, mobilyası, yatak odası, yemek odası geçen yıl yaptığımız işin yüzde 20’sini, yüzde 25’sini yapmış değiliz baktığımız zaman. Ama tabi biz esnaf olarak özellikle spot pazarı esnafı olarak umutluyuz inşallah bu sıkıntılar geçicidir ve her şey düzelecektir diye umut ediyoruz. Zamlardan önce ki süreç için bahsedersek eğer, hiçbir sıkıntımız yoktu, insanlar alışveriş yapıyorlardı ama şuan da insanların da alım gücünün azalmasıyla illa ki bizlere de bu sıkıntılar yansıdı, bizler de sorunlar yaşıyoruz.

                 ÜRÜN FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

               Örnek verecek olursak, bir mağaza da bir oturma grubu 20 bin liraya satılıyor, biz de ise 9500 liradan 10 bin lira arasında satışa sunuyoruz. Mağazalarla bizim aramız da yüzde 50 oranında oturma grubunda aramız da fark var. Bire bir aynısı mı diye soracak olursanız belki tamamen bire bir aynısı olmayabilir ama burada da kaliteli ürünler bulma şansınız var tabi. Örneğin, bir yatak odası bir mağaza da 30 bin liraya satılıyorsa burada 9 bin 500 liraya kadar yatak odası var, bir tam takımdan bahsedeyim, set olarak satılanlardan bahsedeyim mağaza da 50 bin liraya satılıyorsa burada 26 bin, 27 bin, 30 bin arasında fiyatlarla ürünler satılıyor tabi.

             MAĞAZADA Kİ FİYAT ARTIŞLARI SPOTA İLGİYİ ARTTIRDI MI?

               Mağazalarda ki fiyat artışlarının bizlere etkisi oldu mu? Baktığımız zaman pek olmadı şuanlık ama insanlarda ki alım gücü çok düştüğü için ki baktığımız zaman bugün altın fiyatları keza öyle, mobilyası keza öyle bunun perdesinden, halısından tutun her sektör kendine has sıkıntıları var. Spot pazarı esnafı olarak bizlerde de sıkıntılar var elbette tabi yok diyemeyiz ama burada ki satış oranlarımızdan bahsedersek illa ki insanlar gelip fiyat soruyor. Hazırlık aşamasında olan çiftlerimizin sayıları şuan da oldukça fazla peki bunların geri dönüşümü yok mu? Elbette var, ama insanlarda ki şuan da alım gücü düştüğü için şuanlık fazla bir hareket yok.

                 SPOT PAZARI ESNAFININ SORUNLARI VAR MI?

                Bizim trafik sorunumuz vardı ama şuan otoparkımız var, daha önceden otoparkımız aktif değildi, yaklaşık olarak 3 – 4 aydır çarşının otoparkı var ve aktif durumda, insanlar buraya gelince rahatlıkla aracını park edebilir. İnsanlar artık aracını park ettikten sonra rahatlıkla yukarıya çıkıp da alışverişlerini yapabilir, bir de Büyükşehir belediyesi yol çalışması yapacak, spot pazarı ürünleri galiba oradan gidecek, çoğu karşı taraftan gidecek. Bu da çözüm noktasında belediyemizin de çalışma içerisinde olduğunu biliyoruz. Başkanımız Sayın İbrahim Karakaş’da bunu bize iletti, inşallah onun da yardımıyla diğer yandan büyükşehir belediyemizin de yardımıyla trafik sorununu da ortadan kaldırırız.

            YENİ EVLENECEK OLAN ÇİFTLERE TAVSİYELERİNİZ VAR MI?

            Vatandaşlar muhakkak gelip fiyat araştırması yapsınlar, öncelikle mağazalara gidip oradan fiyat alırlar daha sonra gelsinler burada bulunan ürünlerle karşılaştırsınlar, arada ki farkı kendileri de gördükten sonra karar versinler. Bazı şeyler de fikir alışverişi, fikir jimnastiği yaparak zaten fiyat çıkar, insanlar gelsinler spot pazarını görsünler, spot pazarında ki fiyatları görsünler, insanların kafalarında da soru işareti kalmasın. Ürün paketli olduktan sonra, ürün sıfır olduktan sonra hiçbir problem yok, insanlar gönül rahatlığıyla gelip alışveriş yapsınlar.
            BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
            BEN TEŞEKKÜR EDERİM.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum