Uzman Kaya Koronavirüs kaygısıyla baş etme yollarını anlattı

Şanlıurfa’da görev yapan Uzman Klinik Psikolog & Nefes Terapisti Gülşah Kaya Koronavirüs Kaygısıyla Baş etme Yolları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzman Kaya Koronavirüs kaygısıyla baş etme yollarını anlattı

Şanlıurfa’da görev yapan Uzman Klinik Psikolog & Nefes Terapisti Gülşah Kaya Koronavirüs Kaygısıyla Baş etme Yolları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzman Kaya Koronavirüs kaygısıyla baş etme yollarını anlattı
20 Mart 2020 - 18:35

Gülşah Kaya yaptığı açıklamada; İnsanlık tarihi boyunca salgın ve kötü olaylar yaşanmıştır. Sonuç olarak zamanla hepsi bitmiştir. İstenmedik ve beklenmedik olaylar, kişinin günlük hayatında farklılıkların yaşanmasına sebep olur. Ansızın Çin’de başlayarak tüm dünyada hızlıca yayılma gösteren Coronavirüs (COVİD-19) salgını da beklenmedik bir anda ortaya çıkarak bir çok kişide korku ve kaygıya yol açmıştır. Hissedilen bu kaygı makul seviyede ise faydalıdır. Kişiyi harekete geçirir, tedbiri arttırır. Sağlık bakanlığı gerekli fiziksel önlem ve tedbirleri bildirmiştir (14 kuralı uygula). Gerekli önlem ve tedbirlere uymak, kişiyi, ailesini, çevresini ve toplumu tehlikeden korumuş olur. Öncelikle alabileceğiniz tüm fiziksel önlemleri alın, ellerinizi temas halinde sık sık yıkayın, bunun bir hastalık olduğunu unutmayıp ve önlemleri aldığınız sürece hastalığa yakalanma ihtimalinizi yeterince düşürdüğünü biliniz.
Psikolojik Sağlığınızı Korumak Adına;
• Sürekli tekrarlayıcı bir şekilde temizlik yapmak yerine, dışarıya çıkınca, dışarıdan geldiğinizde, elleriniz kirli yüzeylere dokunduğunda, toplulukla temas halinde, vb. durumlarda temizliğinize özen gösteriniz. Tekrarlayıcı bir şekilde önlemler almak kişiyi hem yorar hem de kaygı seviyesini arttırır.
• Coronavirüs hakkındaki bilgileri sürekli edinmek yerine, gün içerisinde 2 ya da 3 kez belirli zamanlarda edinin. Okuduğunuz aynı haberlerin sıklığı arttıkça kaygı boyutunuz artar ve bazen gerçeklik dışına ulaşıp, kişiyi derinden etkiler.
• Sosyal medya, telefon, televizyon, arkadaş grupları, whatzapp grupları gibi araçlarda sürekli coronavirüs haberlerine maruz kalmak da kişinin işlevselliğini etkileyerek korku ve panik duyguları yaratarak kişiyi telefona ve televizyona bağımlı hale getirir.
• Özellikle küçük çocuklar ebeveynlerinden duydukları en ufak bir olaydan etkilenebilirler. Her şeyden önce çocuğunuzu rahatlatın ve yaşına göre somut örneklerle açıklamalar yapınız. Günlük uygulayabilecekleri pratik tavsiyeler vermek, düzenli el yıkamanın önemli olduğunu ve hastalıklardan koruduğunu anlatmak, onlara durumu kontrol edebilecek güce sahip olduklarını hissettirecektir.
• Evde kaldığınız süre boyunca, hoşunuza giden aktiviteler planlayın, kitap okuyun, film izleyin, evinizi düzenleyin, çocuğunuzla eğlenceli oyunlar oynayın, resim yapın, rahatlatıcı egzersizler yapın.
• Günde en az 10 defa derin diyafram nefesi alarak kendini rahatlat.
Önlem almak hayat kurtarır, kaygıyı arttırmaz, azaltır.. Farkında ol..
Bu hastalığı, en az hasarla, toplumca, beraberce, sağlıklı bir şekilde atlatabileceğimiz nice güzel günlere.

YORUMLAR

  • 0 Yorum