Uzman Ses İşitme Cihazları: İşitme cihazını merkezinden alın

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü M.Kamil Güler işitme cihazları ile ilgili Uzman Ses İşitme Merkezi yetkilisi Ahmet Kancar ile röportaj yaptı.

Uzman Ses İşitme Cihazları: İşitme cihazını merkezinden alın

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü M.Kamil Güler işitme cihazları ile ilgili Uzman Ses İşitme Merkezi yetkilisi Ahmet Kancar ile röportaj yaptı.

Uzman Ses İşitme Cihazları: İşitme cihazını merkezinden alın
11 Mart 2019 - 20:02

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Ahmet KANCAR 1993 Hilvan doğumluyum. Üniversitemi Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesi Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Odyometri bölümü mezunuyum.

İŞİTME CİHAZI NEDİR?

İşitme cihazı, işitme kayıplı hastalarımızın sesi daha iyi duyması, sesi daha iyi anlaması normal bir birey gibi yaşamasına devam etmesine yardımcı olan alettir.

İŞİTME CİHAZI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

İşitme cihazı alırken öncelikle kendi kafamıza göre cihaz almamalıyız, öncelikle doktora, hastaneye başvuru yapmamız lazım. Sağdan soldan duyduklarımıza itibar etmemeliyiz ve cihaz alırken muhakkak bir işitme cihazı merkezinden almamız lazım. Biz Şanlıurfa’da 6 – 7 firma olarak görev yapmaktayız, illa bizden alacaksınız diye bir şey yok ama yine de araştırmak lazım, cihaz alacağınız zaman 3 – 4 firma gezmeniz, araştırmanız lazım hangi firmadan fayda görüyorsanız oradan almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

İŞİTME CİHAZININ ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Şuan genel olarak dijital programlı işitme cihazları kullanılıyor hemen hemen tüm firmalar da aynıdır sadece daha önce ki yıllar da analog tipi vardı el ile programlanabilen fakat biz onları önermiyoruz, dijital programlı cihazlar kullanılmalıdır.

CİHAZ AYARI KİM TARAFINDAN YAPILMALIDIR?

Genel olarak işitme merkezlerinde cihaz ayarı, cihaz bakımı ve cihazla ilgili her şeyi odyometrist tarafından yapılmalıdır. Şuan odyologlar da yapıyor ama bu odyologların yapacağı iş değildir çünkü odyologların görev tanımında hastaneler de implant ameliyatı olacak hastaların karar vermesinde etkilidir. Hasta ameliyat olabilir mi? Olamaz mı? Süreç nasıl işler? Yani görevleri testlere yorum yapmaktır. Bizim işimiz ise ayar, test yapmaktır ama maalesef bu konuda büyük bir karışıklık var çünkü odyologlar görev tanımlarının değişmesini istiyor, testleri kendilerinin yapmalarını istiyorlar. Çünkü odyoloji bölümü 4 yıllık, bizim bölüm odyometri bölümü 2 yıllıktır.

İŞİTME CİHAZINI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Eğer işitme cihazını aldıktan sonra, işitme cihazı yanlık kullanılırsa sizin kalan işitmenize de zarar verebilir. Örneğin, bir hastanın kaybı 40 – 45 desibeller de A firmasına gidip işitme cihazı alıp kullanmaya başladı eğer yanlık kullanılırsa işitme kaybı 60 – 70 desibele kadar çıkabilir. Bunların önüne geçebilmek için kendilerine uygun bir iştme cihazını temin etmeleri lazım, kesinlikle bir işitme merkezinden almaları lazım, sertifikalı, devletle bağlantılı olan yerlerden almaları lazım. Kesinlikle internetten ya da çin malı cihazlar kullanmamaları lazım eğer internetten veya çin malı cihaz alıp kullanırlarsa bu hasta için çok daha büyük kayıplara sebep olur.

KİMLER İŞİTME CİHAZI KULLANIR?

İşitme kaybı 25 desibelin üstünde ki herkes cihaz kullanabilir. Şuan da Bakanlığımızın yasasında ‘Eğer işitme kaybı 30 desibelin üstüyse hastaneler rapor veriyor, hasta bize raporu getirdiğinde biz rapora bakarak hastaya uygun cihaz veriyoruz. Genel olarak orta yaşlı ve yaşlı insanlar da işitme kaybına rastlıyoruz, her 100 kişiden en az 10 tanesinde işitme kaybı olduğu mevcuttur bu şuanda ki verilere göre böyledir.

UZMAN SES İŞİTME CİHAZLARININ KURULUŞU HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Uzmanses İşitme Cihazları 2016 yılında Muhittin Bey tarafından kurulmuştur, Muhittin Bey işlerinden dolayı burada olamadı o yüzden ben röportajı yapıyorum.

FİRMANIZI TANITIRMISINIZ?

Biz Uzmanses İşitme Cihazları olarak Şanlıurfa’da hizmet veriyoruz, sağlık sektöründe KBB departmanlığında işitme cihazları olarak Şanlıurfa halkına hizmet etmeye çalışıyoruz. Biz şubeyiz, bizim gerçek firmamız İzmir’de, biz elimizden geldiğince hasta memnuniyetini ön planda tutarak çalışıyoruz. Bu şikayetle bizim firmamıza başvuran tüm hastalara yardımcı oluyoruz, şuana kadar Uzmanses İşitme Merkezi olarak şikayet aldığımızı da görmedik.

UZMAN SES İŞİTME MERKEZİ OLARAK ŞANLIURFA HALKINA NE GİBİ HİZMETLER SUNUYORSUNUZ?

Biz Uzmanses İşitme ailesi olarak bütün bireylere elimizden geldiğince devlet yardımıyla birlikte, sadece SGK’ın ödemiş olduğu rapor değil özellikle bizim bulunduğumuz bölge kırsal bir bölge, maddi durum sıkıntısı var burada biz bunları göz önünde bulundurarak, sadece hastanın memnuniyetini düşünerek, hastanın sağlığını düşünerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece kulak ile ilgili hizmet sunuyoruz örneğin, işitme testi oluyor hastanede yapamadığı zaman biz yapıp veriyoruz hastaya, bunun dışında ne olursa olsun her konuda hastaya yardımcı oluyoruz. Yaşlı hastalarımız oluyor, buraya gelemiyorlar biz onların evlerine gidip cihaz ayarı yapıyoruz, Uzmanses İşitme Merkezi olarak elimizden geldiğince her şeyi yapıyoruz.

Adres: Eyyübiye Hastanesi karşısı Tedaş yanı Eyyübiye/Şanlıurfa

İletişim Numaraları: 0544 687 53 74 – 0546 565 63 52 – 0506 692 98 58

                 Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

                 Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum