Reklam

Vali Erin: Tüm Çocuklar Aynı Müfredata Mahkum Edilemez

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Turkcell sponsorluğunda üç yıldan bu yana uygulanan Zeka Gücü Projesi kapsamında Şanlıurfa Haliliye Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi’nde kurulan Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nın açılış törenine katıldı.

Vali Erin: Tüm Çocuklar Aynı Müfredata Mahkum Edilemez

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Turkcell sponsorluğunda üç yıldan bu yana uygulanan Zeka Gücü Projesi kapsamında Şanlıurfa Haliliye Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi’nde kurulan Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nın açılış törenine katıldı.

Vali Erin: Tüm Çocuklar Aynı Müfredata Mahkum Edilemez
14 Haziran 2019 - 18:21

Şanlıurfa’nın özel yetenekli çocuklarının ilgi alanlarına göre eğitim alacakları Şanlıurfa Haliliye BİLSEM Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nın açılışında, projenin yeni dönemiyle ilgili önemli açıklamalar yapıldı.
Açılış konuşmasını yapan Vali Erin, çiçekler gibi farklı renklere ve farklı kokulara sahip olan çocukların aynı müfredata, aynı eğitim sistemine mahkum edilerek bir yere varılamayacağının altını çizdi.

VALİ ERİN: DAHA ÇOK TEKNOLOJİ SINIFINA İHTİYACIMIZ VAR
Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa’da son 17 yılda eğitim alanına yapılan yatırımlara dikkat çekerek, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan 5 bin derslik sayısının iki katı dersliğin bu dönemde inşa edildiğini ve bugün Şanlıurfa’da derslik sayısının 17 bin 500’e ulaştığını söyledi. Vali Erin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile dönemin bakanlarının desteği sayesinde 2017-2019 yılları arasında 4 bin civarında dersliğin inşa edildiğini hatırlattı.
Yeni yapılan dersliklerle sınıf mevcudu ortalamasının 30’a düştüğünü ve yeni açılacak okullarla bu sayının Türkiye ortalamalarına ulaşacağını kaydeden Vali Erin, 2019 yılı başlarından itibaren ikili öğretimin de sıfırlamaya doğru hareket ettiğini söyledi.
Yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen Şanlıurfa’nın eğitimine 1 milyar TL’nin üzerinde kaynak ayrıldığını ifade eden Vali Erin, Şanlıurfalılar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Özel yetenekli çocukların bütüncül bir eğitim içinde, ayrı bir ihtimam ve proje ile yeteneklerinin geliştirilmesinin eğitim sistemi ve ülkemiz için hayati öneme sahip olduğunu dile getiren Vali Erin, çiçekler gibi farklı renklere ve farklı kokulara sahip olan çocukların aynı müfredata, aynı eğitim sistemine mahkum edilerek bir yere varılamayacağının altını çizdi.
Okul öncesinden başlayarak öğretmenler, rehber öğretmenler ve eğitim uzmanlarının katkılarıyla yetenekli çocukların tespit edilerek yetenekleri doğrultusunda gelişmelerinin sağlanmasına dikkat çeken Vali Erin, “Türkcell bu anlamda gerçekten önemli ve anlamlı bir işe katkı sunuyor. Üç yıl önce başlayan Zeka Gücü Programı kapsamında bir çok ilde açılan Teknoloji Laboratuvarlarından bir yenisini de Şanlıurfa’da açıyoruz” diye konuştu.
Şanlıurfa’da 1 milyona yakın öğrenci olduğunu, Şanlıurfa’nın ilçelerinin nüfusunun anadoludaki iller kadar olduğunu dile getiren Vali Erin, daha çok teknoloji sınıfına ihtiyaç olduğunu, ilçelerde de bu tür sınıflar oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Türkcell gibi diğer teknoloji kuruluşlarının desteklerini istedi.
Türkcell’in sunduğu katkıyı çok önemli ve anlamlı bulduğunu vurgulayan Vali Erin, açılışı yapılan teknoloji sınıfının Şanlıurfa’ya ve çocuklara hayırlı olmasını dileyerek desteklerinden dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.

“2023 VİZYONUMUZA BÜYÜK KATKI VERİYOR”
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, “Açılışta düzenlenen basın toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı İbrahim Er, “Şanlıurfa özelinde ve genel olarak eğitimde sorunlarımız elbette var ama, gelişmeler de bir hayli fazla. En genç nüfusa sahip olan ilimiz Şanlıurfa, 4 bin derslik yapılmış son 2 yılda. Türkiye hedefleri olan bir ülke. Eğitimden sağlığa, ekonomiye. Uzun erimli ve ciddi hedeflerde güvencemiz gençler ve çocuklar. Ancak çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe hazırlayacak bir eğitimle, bu hedefleri başarmamız mümkün olabilir. Bu anlamda özel yetenekli çocuklar da ayrıca çok önemli. Bugün 43 bin çocuğumuz BİLSEM’lerde eğitim alıyor, bu rakamı çok yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak özel teşebbüslerle işbirliğimizi çok önemsiyoruz. Zeka Gücü projesi 2023 eğitim vizyonumuzla çok uyumlu ve ciddi katkı yapıyor. Turkcell’e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum“ dedi.

SINIFLAR YAPAY ZEKA İLE DONATILACAK
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili: “Aklın rehberliğinde zekayı yönlendirebilmeyi sağlamaya çalışıyoruz. BİLSEM’lerde 43 bin öğrencimiz var ama, 3 ay sonra yeni dönemde öğrenci sayımızın 70 bin olacağını kuvvetle varsayıyoruz. BİLSEM’ler çok önemli yetenek havuzları. Türkiye’nin 70 bin kişilik özel yetenekli öğrenci havuzu var. Türkiye’nin değerini hep beraber geliştirmekle sorumluyuz. Çocuklarımızın ortamını ne kadar zenginleştirirsek o kadar büyük işler ortaya çıkaracaklar. İşte Turkcell’le birlikte Zeka Gücü sınıflarında tam olarak bunu yapıyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönem hedefimiz bütün sınıflarımızı Yapay Zeka atölyeleriyle donatmak. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

TÜM ÖĞRENCİLER TEKNOLOJİYE ULAŞACAK
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, Zeka Gücü’nün BİLSEM sınıflarından taşarak, tüm öğrencilerimize ulaşacağını duyurmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
Yiş, “Zeka Gücü bizim için ülkemizin yerli ve milli teknoloji hamlesinin altyapısı. Çocuklarımızı çağın gerektirdiği şekilde yetiştirmezsek, geleceğin dünyasına da teknolojisine de hazırlanamayız. İşte bu sınıflarda eğitim alan her bir çocuğumuz ülkemizin güçlü yarınları için atılmış bir temel taşı. Bu anlayışla Zeka Gücü sınıflarımızı hem yaygınlaştırıyor hem de teknolojideki gelişmelere paralel olarak yeniliyoruz. Bugüne kadar 6 bin öğrenci yüzyüze, 187 bin saati aşkın eğitim aldı. Çocuklarımızın yüzde 95’i aldıkları eğitimden memnun. Ama en önemlisi, çocuklarımızın yüzde 84’ü teknolojiye ilgisinin arttığını belirtiyor.
Çıtayı da hep daha yukarıya koyuyoruz. Zeka Gücü’nün kapsama alanı gittikçe genişliyor. Bugün sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğum, yeni dönemimizde üç yenilik var. İlki, sınıflarımızda artık, kodlama öğrenmek isteyen herkese, teknolojiyi anlama ve gerçek dünyayı kodlama olanağı veren son derece gelişmiş bir eğitim kiti dağıtılacak. Turkcell Robotik ve Programlama Kiti, artık Zeka Gücü sınıflarında kullanılacak. Yeni eğitim kitleriyle uzay bilim, yapay zeka, drone ve akıllı ev teknolojileri vereceğiz. İkinci olarak Zeka Gücü çok daha fazla öğrencilerimize ulaşsın istiyoruz. Bunun için öğrencilerin eğitimlere her an ulaşabilmeleri için Zeka Gücü mobil uygulamasını geliştirdik ve bugün itibariyle hayata geçiriyoruz. Son olarak eğitim içerikleri www.zekagucu.com.tr adresinden ve mobil uygulama üzerinden tüm öğrencilerimizin erişimine açık olacak. Web sitemizde kodlama, drone eğitimleri verilecek. Zeka Gücü sınıflarıyla hedefimiz; üç yılda 50 bin, 6 yılda 100 bin çocuğumuza ulaşmak. Ancak uygulama ve internet sitesiyle yüzbinlerce çocuğumuza ulaşabileceğiz. Ayrıca BİP uygulamasını indirip keşfet altındaki Zeka Gücü servisini takip eden kullanıcılar projemizle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilecek” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum