Vali Yardımcısı Malgaç kamuoyunu yanıltıyor

Şanlıurfa Valiliği Basın Müdürlüğü tarafından adım kullanılarak gönderilen 286 sayılı basın bülteninde inceleme ve araştırma yapmadan  Vali yardımcısı makamına yakışmayan SANLIURFA.COM’u be

Vali Yardımcısı Malgaç kamuoyunu yanıltıyor

Şanlıurfa Valiliği Basın Müdürlüğü tarafından adım kullanılarak gönderilen 286 sayılı basın bülteninde inceleme ve araştırma yapmadan  Vali yardımcısı makamına yakışmayan SANLIURFA.COM’u be

Vali Yardımcısı Malgaç kamuoyunu yanıltıyor
23 Kasım 2008 - 02:00

Şanlıurfa Valiliği Basın Müdürlüğü tarafından adım kullanılarak gönderilen 286 sayılı basın bülteninde inceleme ve araştırma yapmadan  Vali yardımcısı makamına yakışmayan SANLIURFA.COM’u benimle bağdaştıran Yıldıray Malgaç’ın iddialarının  tamamı gerçek dışıdır.

Kamu yöneticileri hakkında yalan, yanlış, taraflı ve kamuoyu önünde küçük düşürücü haber yapmayı adet haline getirmiş olan www.sanliurfa.com diye basın bülteni yapan Malgaç’ın

sahibi olduğum Urfa Haber Ajansı tarafından servis yapılmadığı halde haberi benimle bağdaştırması anlamsızdır.

SANLIURFA.COM’da “2. Şaban Dişli Vakası” çıkan haberi üzerine haberin yayınlandığı gün Vali Yardımcısı Yıldıray  telefonla beni arayıp sitede böyle bir haber olduğunu bunu yayından kaldırılmasını istemişti. Bende kendisine SANLIURFA.COM’un özgür portal olduğunu, teknik olarak haberi yapan editörlerin haberine başka bir editörün müdahale edemediğini , yayınladıkları haber ile ilgili olarak ise mutlaka belgelerinin vardır dedim. İlgili haber sayfasından iletişim mailine cevabi yazınız yazıldığı takdirde daha önce bazı kişilerin açıklamalarının yayınlandığı gibi sizin de açıklamanızın yayınlanabileceğini konusunda yardımcı oldum.

Hal böyle iken ertesi gün devletin polis otosunu kullanarak Devlet resmi görevli Emniyet amiri sarı zarf içinde isimsiz başlıksız imzasız bir yazı getirdi. Yazının benimle alakası olmadığı için tekrar yazı ile Valiliğe iade ettim. SANLIURFA.COM (1)  kişinin insiyatifinde olan bir site değildir. Şanlıurfa’da çoğunluğu gazeteci 90 kişiden fazla editörü olan bir sitedir.

Devletin Karakol amirini bir evrak için gönderen Vali yardımcısı Malgaç bu kez mahkemeye başvurarak aynı yazıyı tekrar gönderdi. Vali yardımcısı yazıyı devletin polisi ve Emniyet amiri ile gönderirken, Mahkeme bu iş için bir postacıyı görevlendirdi.

Yıldıray Malgaç, basına gönderdiği yazıda haberin çıkarıldığını mahkemeye itiraz edilmediğini belirterek bir kez daha kamuoyunu yanıltmıştır. Karara yapılan itiraz avukatlarımız tarafından mahkemeye sunulmuş, kendisine tebliğ edilmiştir.

Hal böyle iken, haberin yapılmasında sürekli kamu yöneticileri aleyhinde haber yapılıyor diye Şanlıurfa Valiliğine ait basın bülteni yayınlanması düşündürücüdür.

Sorumlusu Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’dır. Son günlerde ajansımız tarafından servis edilen haberlerden rahatsız olan Vali Yavaşcan .Yardımcısı aracılığıyla böyle bir karalama bülteni göndertmiştir.

Şanlıurfa’nın en güçlü haber ajansı olan Urfa Haber Ajansı kişi veya kurum gözetilmeden her haber objektif olarak yayınlanmaktadır. Gerek Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan gerekse Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç ile ilgili bir çok olumlu haberlerde servis yapılmıştır. Hatta Vali Yusuf Yavaşcan’ın kızının gittiği kreşin reklâm haberi dahi servis yapılmış bu haberler abonelerimiz tarafından kullanılmıştır.

En son Gönüllü kuruluşlar aşevi ile ortaklaşa düzenlenen Tirit ziyafeti haberinde özellikle Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç’ın görüşüne başvurulmuş ve bu haber başta ulusal medyada Muhammet Taşçılar imzasıyla yayınlanmış yine abonelerimize bu şekilde servis yapılmıştır.

Böyle haberlerimizle yapılan hizmetleri  kamuoyuna duyurduğumuz halde bu haberlerden sonra teşekkür için aramayan Yıldıray Malgaç’ın sanliurfa.com’da çıkan haberin benim yazdığımı düşünerek basın bülteninde kamuoyuna karalaması makamına yakışmamaktadır.

Benim veya bana bağlı olan kuruluşlarla ilgili gerek Vali gerekse Valilik makamına karşı herhangi bir sorunum olmamış ve olmayacaktır.

Peki sorun nedir?

2007 yılının Nisan ayında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Karacadağ bölgesinde bulunan Asfalta 22 kilometre uzaklıktaki İleri köyünün bozuk yolu Genelkurmay tarafından yapılacak haberimiz üzerine dönemin vali yardımcısı beni arayarak “Bu haberden dolayı sıkıntı çektik. Bu haberi yapmasaydın olmaz mıydı?” diye sitemde bulundu. Ama haberlikti. 22 kilometrelik yolu araçla (1)  saatte aldık.

Haberin hiçbir art niyeti yoktu. Haber ilginç bir haberdi. Biz haber yapıyoruz. İşimiz bu. Bu Valilik, Kaymakamlık diye bunu haber yapma şu milletvekili diye bunu haber yapma gibi bir yaklaşımımız olamaz.

Bu haberden sonra Şanlıurfa’da kim tarafından çıkarıldığı söylemek istemediğim bir dedikodu yayıldı.

“Şanlıurfa’nın MOBESE işi Muhammed’e verilmediği için valilik aleyhinde haber yapıyor.” Bu son derece çirkin iftiranın maksatlı çıkması düşündürücüdür. Biz hayatımız boyunca hiç güvenlik kamerası işi yapmadık. Bununla ilgili herhangi bir ekibimiz veya ekipmanımız olmadı. Bir çok ilçe ve firma bizden bu konuda teklif istedi hiç birine teklif dahi vermedik. İşimiz değil. Ama her nedense ihalesiz yapılan MOBESE işi nedeniyle haber yapıldığını dedikodusunu herkese söyleyen basit insanlar tarafından kulaktan kulağa yayıldı. Bu dedikoduyu çıkaran basit, iftira atmayı kendisine meslek edinmiş, yalancı, sığ düşünen habercinin ucuz işler peşinde koştuğunu ima eden bu şahıslar oturdukları koltuğun hakkını veremedikleri gibi kendi işleriyle ilgilenmek yerine dedikoduyla iştigal etmektedir. Neden kötü haber yapıyor? Sorusuna hemen böyle bir cevap buldular.  Aslında kötü değildi. Sizler asfaltın anasını ağlatırken, Siverek Karacadağ’daki köylü vatandaşın zahmet çekmesi Allah’tan revamıdır?

Bu haberden sonra da Valilik tarafından gönderilen her icraatı haberleştirerek abonelere servis yaptık. Halen Valilikle ilgili icraatlarına yönelik her haberi servis yapmaya devam ediyoruz.

Son günlerde Vali Yusuf Yavaşcan, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairesi denetmenlerine talimat vererek ceza kesin dediği iddia edildi. Zira SGS müfettişlerinden sonra Vergi Dairesi de gazetecilerin defterlerini incelemeye aldı.

Kendisine biat etmeyen gazetecileri didik didik denetlettiren Vali Yavaşcan, özgür basını susturmayı mı amaçlıyor?

Sürekli alkış tutan gazetecilik dalkavukluktan başka bir şey değildir. İyi hizmetleri kadar olumsuz yönlerde kamuoyuna yansıtılması gazeteciliğin gereğidir. İyi haber yaptığımızda teşekkür etmeyen bu zihniyet olumsuz habere karşı şahin kesilmesine bir anlam veremedik.

Köylerde yollar yok. Havaalanı yoluna gidin bakın aylardır orası bitmek bilmiyor. 10 kilometrelik yolun bozuk halini görün biz kendi arabamızla oradan geçtiğimiz de sanki o yolda 100 kişiden dayak yemişe dönüyoruz. Araçlarda hal kalmadı. Köylerde kızlar halen eşeklerle su taşıyor. Yazmayalım mı? Vatandaşın sorunlarını yazmayalım mı? İyi haber yaptığımızda her şey güzel ama kötü yazınca bir çapanoğlu aramak gayretini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Elbette hissi davrandığımız noktalar olabiliyor. Bizi bir haber yüzünden didik didik açıklarını çıkartmaya çalışanlara karşı bizde işimizi yaparak cevap veriyoruz. O konuda da hassas olmaya çalışıyoruz.

Hazreti Ömer’i örnek Alın

Yıldıray Malgaç’ın Basın bülteni yapıp kamuoyunu yanılttığı yazının bir bölümünde “Vali yardımcılarının Makam Aracı yoktur.” İbaresi yer alıyor.

Bu komik durumu kamuoyunun takdirine bırakacağız ancak izleyeceğiniz görüntü Vali yardımcısı olan Yıldıray Malgaç’ın görüntüleridir.

Yer Vali Fuat Caddesindeki Selahattin Eyyubi Camii. Yıldıray Malgaç’ın olmadığı dediği  sivil plaka ile kullandığı son model Honda marka aracın şoförü Cuma namazından sonra camiden çıkıyor. Dakikalar önce koşarak geliyor. Aracın içini soğutmak için önce otomobili çalıştırıyor sonra klimayı sonuna kadar açıyor. Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç’ı dışarıda arabanın arka kapısı önünde bekliyor.  Namazdan çıkan muhtemelen oruçlu olan şoför makam kapısı olarak bilinen sağ arka tarafta dakikalarca bekliyor. Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç’ı Cami kapısında görünce arabanın arka kapısını açıyor. Yıldıray Malgaç o kapıdan arabaya biniyor ve gidiyor. Şimdi Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç’a ve bu basın bültenini gönderenlere soruyorum. Honda marka hizmet aracı Türkiye’nin hangi şehrinde var? Biri kırmızı olan ve sadece Vali Yusuf Yavaşcan’ın eşinin bindiği bu Honda marka araçlara başka kimler biniyor? Binebiliyorlar mı?

Vali yardımcısını bu yazdıklarına kim inanır? Hazreti Ömer’in masasında sürekli 2 mum bulunduğunu bir arkadaşı gelince bir mumu söndürüp sonra diğer mumu yaktıktan sonra arkadaşının selamını aldığını herkes biliyor. Bir yanda Hazreti Ömer’in devlet yönetimi, diğer tarafta Vali yardımcısı Yıldıray Malgaç’ın da devletin imkânlarını kendi şahsi işleri için kullanması.

Sonuç olarak Benim ve bana bağlı kuruluşların devletin her kademesine saygımız var. Kimseyi rencide edici haberlere imza atmadık. En azından bilerek imza atmadık. Sonuçları kendilerine zarar verince rahatsızlıklarını belden aşağı vurarak çıkarmaya çalışanları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Vali yardımcısı ona buna şahsi çıkarları için cevap vereceğine Şanlıurfa’ya nasıl hizmet edileceği konusunda kafa yorsa halkın gözünde daha çok sevilecek. Kendine bağlı Valiliğin resmi internet sitesindeki bilgiler iki yıl önceki bilgiler ve  Uluslar arası Havaalanın 2007 yılı Temmuz ayında hizmete açılacağını yazmaktadır. Kendine verilen işleri düzgün yapmış olsa  O zaman  kendisi hakkında yazılanlara kimse itibar bile etmez. Vali yardımcısı Yıldıray Malgaç daha öncede bazı yazarlara kendi yaptığı bir icraatlar ile ilgili köşe yazması ricasında bulunduğu bazı sitelerde yer alan yorumların kimler tarafından gönderildiğini araştırmak için vakit harcadığını biliyoruz. Ama bunlarla değil Birecik kaymakamı Tuncay Sonel ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba gibi Şanlıurfa sorunları için uğraşmasını öneriyoruz. Biz de işimize bakıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum