Virüs en çok sevdiklerimizden ve arkadaşlarımızdan bulaşıyor (video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Emre Erkuş ile Şanlıurfa’nın sağlık sorunları ile ilgili röportaj yaptı.

Virüs en çok sevdiklerimizden ve arkadaşlarımızdan bulaşıyor (video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Emre Erkuş ile Şanlıurfa’nın sağlık sorunları ile ilgili röportaj yaptı.

Virüs en çok sevdiklerimizden ve arkadaşlarımızdan bulaşıyor (video)
30 Ağustos 2020 - 15:51

Erkuş; Korona virüs hastalarımıza öncelikli olarak korona virüs ilaç tedavisi veriyoruz. Bunları hastanelerimizden kendilerine ücretsiz temin ediyoruz. Daha sıkıntılı olan hastalarımıza da ikinci farklı bir ilacımızı veriyoruz.
Bir de özellikle hastalığın kendisi pıhtılaşmaya eğilimi arttırıyor bu hastalığın kendisinden kaynaklı ilaçlardan kaynaklı bir durum değil. Bizim akciğerlerimiz de bazen kalp damarlarımız da ya da beyin damarlarımız da pıhtılaşmaya neden oluyor. Bu da eğer hastalarımızın hipertansiyonu varsa, şeker hastalığı varsa onlara bir de evde takipleri sırasında 100 mg aspirin öneriyoruz, koraspin gibi  bir tane de kan sulandırıcı ilaç öneriyoruz.
Bilmediğimiz bir ilaç, bilmediğimiz bir özellikle bitkisel şeylerin bazen yan etkisi de olabilir, zarar da verebilir, ilacın etkinliğini de azaltabilir ya da verdiğimiz ilaçlarla etkileşime giderek beklediğimizden daha fazla etkileşim gösterebilir bu da yan etkiye neden olur.
Valiliğimiz ile beraber kurduğumuz sağlık için hastalarımızı 1. Gün, 4.gün, 7.gün ve 14.gün kendilerini aradığımız bir çağrı merkezi kurduk.
Eski fakülte ve eski çocuk hastanesi dediğimiz yerde ki binaların hepsi depreme dayanıksız çürük yıkılma tehlikesi olan binalar olarak çıktı. Çürük bir binaya yatırım yapsanız orada bir hasta yatsa ve o bina çökse bunun vebalini kimse kaldıramaz. Bu yüzden çürük binalara oraya yatırım yapma ile ilgili yıkım kararını biz bakanlığımıza gönderdik, nasip olursa oraya 100 yataklı bir devlet hastanesi yapılması için bu sene planlamaya alındı.
Hastaların normal de semptomu bittikten sonra 14 gün kaba tabirle 21 gün, 22 gün karantina da kalıyorlar ve valimizin öncülük etmiş olduğu özellikle bayramdan sonra daha yoğun şekilde de başlayan izolasyon karantina süreçlerine uyum için denetim yapılıyor bu ilçelerimizde de merkezlerimizde de yapılıyor.
Sağlık Bakanımız sürekli açıklamalar yapıyor, bizler açıklamaları mümkün olduğu kadar yapmaya, paylaşmaya çalışıyoruz bizleri takip etsinler ve kendilerine verilen tedavi ve önerilere uysunlar biz halkımızdan bunları istiyoruz.
Herhangi bir belirtimiz olursa öksürük, ateş, eklem ve kas ağrısı, tat ve koku alma da bir kayıp olursa o zaman bilmeliyiz ki biz de pozitifleşiyoruz. O zaman biz de yeni çağrı merkezimiz 318 82 82’den ulaşabilirler.
 
GÜLER; ŞANLIURFA’DA SON ZAMANLAR DA POZİTİF VAKALAR GENELLİKLE TAZİYELER, DÜĞÜNLER VE SOSYAL  MESAFELERE UYULMAMASINDAN DOLAYI BİR ARTMA OLDU. POZİTİF DURUMA DÜŞENLERİN İİLAÇLA BİRLİKTE YEME VE İÇME İLE  BERABER NASIL BİR TEDBİR ALMALARI LAZIM?
ERKUŞ, Korona virüs hastalarımıza öncelikli olarak korona virüs ilaç tedavisi veriyoruz. Bunları hastanelerimizden kendilerine ücretsiz temin ediyoruz. Daha sıkıntılı olan hastalarımıza da ikinci farklı bir ilacımızı veriyoruz bunlar korona virüsün kendisine yönelik. Ancak burada en önemli şey bizim vücut direncimizin yüksek olması, vücut direncimizin yüksek olabilmesi için C, B vitaminleri ve folik asit desteği veriyoruz. Bir de D vitamini alabilecek olanlar varsa bunu da destek olarak kendilerine öneriyoruz mutlaka. Burada moral ve motivasyonumuzun yüksek olması çok önemli, hastalığımızın belirtileri başladıktan sonra ilaç tedavisine mutlaka gecikmeden başlamamız ve devam ettirmemiz gerekiyor.
Korona virüs  ilaçları 5 gün ağızdan alınıyor
Erkuş, Bizim korona virüs için kullandığımız ilaçlarımız 5 gün ağızdan verdiğimiz, sabah ve akşam kullandığımız ilaçlarımız var ancak bunun yanında özellikle kas, eklem ağrılarımız içinde ağrı kesici, ateş düşürücü mutlaka öneriyoruz. Ağrılarımız bazen daha uzun süre devam edebiliyor, bizim kliniğimiz de giderek kötüleşme varsa bunu iyi bilmemiz gerekiyor, ilk duruma göre nasılız, bir gün sonra nasılız, iki gün sonra nasılız. Bizim Valiliğimiz ile beraber kurduğumuz  sağlık için hastalarımızı 1. Gün, 4.gün, 7.gün ve 14.gün kendilerini aradığımız bir çağrı merkezi kurduk. Eğer bir kötüleşme varsa bir solunum sıkıntısı gelişmişse, ateşi düşmemişse, öksürüğü giderek artıyorsa o zaman bu hastalarımızın doktorlu sağlık ekiplerimizce evinde muayene edilmesini sağlayarak sonradan eğer gerek görülürse hastaneye götürüyoruz. Ama burada temelde ki en önemli şey vücut direncimizin yüksek olması lazım bunun için de meyve, sebze tüketimi özellikle de vitamin desteği bu dönem de önemli.

GÜLER; KORONA VİRÜSE KARŞI ÇEŞİTLİ BAHARATLAR  ÖNERİLİYOR DOKTORA DANIŞILMADAN BU BAHARATLARIN KULLANILMASI HASTALAR ÜZERİNDE  OLUMSUZ ETKİ YAPAR MI?

Erkuş; Bizim tıp da kullandığımız ilaçlar  virüsle ilgili olarak biz bir deneyim elde ediyoruz. örneğin ilaçlarımızın ilk başta ki önerim tedavi ile şimdi ki birbirinden farklı biz sahada ki hastalarımıza uygulanan tedaviler Yayınlanan çalışmalardaki diğer ülkelerin tedavilerine bakarak sağlık bakanlığımız bilim kurulunca rehberler düzenleniyor ve tedaviler düzenleniyor biz de ona göre hareket ediyoruz.
Bilmediğimiz ve yabancı olduğumuz Bitkisel ilaçların bazen yan etkisi ve zararı da olabilir.
Erkuş,Bilmediğimiz bir ilaç, bilmediğimiz  bir özellikle bitkisel şeylerin bazen yan etkisi de olabilir, zarar da verebilir, ilacın etkinliğini de azaltabilir ya da verdiğimiz ilaçlarla etkileşime giderek beklediğimizden daha fazla etkileşim gösterebilir bu da yan etkiye neden olur. Onun için bizim bilmediğimiz dışarıdan yabancı olduğumuz şeylerin mümkün olduğu kadar alınmamasını istiyoruz. Bildiğimiz bir nokta olsa bir mutlaka paylaşıyoruz, şuan da bizim tek bildiğimiz nokta korona virüse yönelik kullanılan ilaçlar ve vitamin desteği en önemli durum bu.
Korona virüs hastalığı pıhtılaşmaya eğilimi artırıyor.
Erkuş, Bir de özellikle hastalığın kendisi pıhtılaşmaya eğilimi arttırıyor bu hastalığın kendisinden kaynaklı ilaçlardan kaynaklı bir durum değil. Bizim akciğerlerimiz de bazen kalp damarlarımız da ya da beyin damarlarımız da pıhtılaşmaya neden oluyor. Bu da eğer hastalarımızın hipertansiyonu varsa, şeker hastalığı varsa onlara bir de evde takipleri sırasında 100 mg aspirin öneriyoruz, koraspin gibi  bir tane de kan sulandırıcı ilaç öneriyoruz. Bunun haricinde şuan da bizim bildiğimiz hastaneler de daha kötü hale gelir, solunum sıkıntısı olur, yoğun bakıma ya da servise yatması gerekirse bu hastalarımızı yatırıyoruz.
Hastalarımızı hastaneye yatırmıyoruz
Erkuş, Bizim hastanelerimizi şöyle bilmek gerekiyor, her ortamın, benim hava ile temas eden bölgelerimde bazı mikroplar vardır bu benim vücuduma aittir, kulağımda, burnumda, ağzımda, elimde hava ile temas eden her yerde mikrop vardır. Bunlar benim koruyucu mikroplarımdır eğer bunlar da zararlı bir mikrop girerse bunun oraya yerleşmesini engeller, bu mikroplar kendi ortamlarımız da farklı olurken hastanelerde de daha farklı bir hale gelebilir. Hastaneler de, yoğun bakımlar da özellikle bu mikroplar daha dirençli, antibiyotiklere dirençli mikroplardır onun için biz mümkün olduğu kadar gerekmedikçe hastalarımızı hastaneye yatırmıyoruz. Bazen vatandaşımızdan böyle bir talep geliyor hastaları mümkün olduğu kadar evlerinde takip etmek istiyoruz, sağlık bakanlığımızın tüm Türkiye’de ki uygulamaları bu şekilde, hastalarımızı mümkün olduğu kadar evlerinde takip etmek istiyoruz. İlaçlarını evlerine veriyoruz, test yapılırken gerek görürsek doktor ilave mobil sağlık ekipleri evlerine gidip ziyaret ediyor.
Devletimiz ilaçları ücretsiz veriyor
Erkuş,Bu yüzden vatandaşlarımız konuyu bilirlerse devam etmeleri lazım biz de bazen basit gibi geliyor önemsenmiyor, ilaçlarımızı herkese verdiğimiz için tedavi de geç kalınmasın diye 2 tane, 3 tane, 10 tane ilaç verildi korona virüsün ilacı ağızdan alınan haplarla oluyor bunlar ciddi bizim için önemli ilaçlar küçümsemeye gerek yok ama devletimiz bunu ücretsiz veriyor, sağlık sistemimizin içerisinde bunu ücretsiz temin etmesi vatandaşımızın alma kolaylığını sağlıyor ve tedavimiz 5 gün. Normal korona virüse yönelik tedavimiz 5 gün sonunda bitiyor pozitif çıkan vatandaşlarımız 21 gün sistem içerisinde ki takipleri devam ediyor. Biz onları arıyoruz ve yolculuk yapacaklarsa, uçağa binecekse, başka bir yere gidecekse bu sürenin geçip sistemin sonlanması gerekiyor. Ancak pozitif değilsek, bir pozitif vakanın evinde annemiz, babamız, kardeşimiz pozitifse bizim için yakın takipte olmamız gerekiyor. Herhangi bir belirtimiz olursa öksürük, ateş, eklem ve kas ağrısı, tat ve koku alma da bir kayıp olursa o zaman bilmeliyiz ki biz de pozitifleşiyoruz. O zaman biz de yeni çağrı merkezimiz 318 82 82’den ulaşabilirler. Bizim bu vatandaşlarımıza evlerine gidip arkadaşlarımız yeniden testini yaparlar pozitif vakaların evlerinde ilaçlarına başlıyoruz bir sıkıntı olmasın, tedavi de gecikme olmasın diye.

ŞANLIURFA’DAKİ VAKA SAYISI 4 BİN 500 CİVARLARINDA YOĞUNLAŞTI :BUNU TAKİP ETMEK İÇİN YENİ BİR UYGULAMA YAPTINIZ  ? BUNUNLA İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Erkuş,Şuan yaklaşık 100 kişi ile beraber sayın Valimizin bizleri görevlendirdiği Diyanet personelleri artıK  bizim sağlık personellerimizle birlikte bir çağrı merkezi daha kurduk. Bu çağrı merkezinde görevlilerimiz pozitif vakaların 1.gün, 3.gün, 7.gün ve 14.gün kendilerini arıyorlar aradığımız zaman eğer şikayetlerinde bir ilerleme varsa özellikle ilk gün ilacı olup olmadığını mutlaka soruyoruz, onlar soru sorunca cevap veriyoruz. İlacı yoksa hemen evine ilacını götürüyoruz biz şuan da test yapılan her hastaya ilaç veriyoruz. Ancak arada bir atlanmış ilacını alamamış olursa onun evine ilacını götürüyoruz. Diğer günlerde de ilk dönemler de hastanın nasıl seyredeceğini bilmediği için 3.günde aradığımız zaman eğer kliniği kötüleşmişse solunum sıkıntısı gelişiyorsa, ateşi düşmüyorsa o zaman biz bu hastalarımızı üniversitelerimizden gelen bir kısım doktorları ve bizim mevcutta ki doktorlarımızla beraber 60 tane mobil sağlık ekibi oluşturduk ilçelerimizde de dahil olmak üzere. Bunlara da arkadaşlarımız akşam belli bir saate kadar çağrı merkezimiz kötüleşen hastaları bunlara bildiriyor, bunlar da evlerine doktorlarla gidip, sağlıkçılarımız gidip muayenelerini yapıyorlar. Değerlendiriyorlar kan alınması gerekiyorsa kanlarını alıyorlar 112’i çağırılması gerekiyorsa doktorlarımız diyor ki bu hastayı 112 hastaneye götürsün ve hastaneye götürüyor. Bizim mümkün olduğu kadar burada salgın dönemlerinde hasta sayısı çok olunca bizim sağlık sistemlerimiz de sıkıntı olmasın diye bunları mümkün olduğu kadar sistemi böyle kurgulamamız gerekiyor, hazırlıklı olmamız gerekiyor.
Hastanelerde Trafik kazaları ve acil ameliyatlar devam ediyor.
Erkuş; Bizim normal trafik kazaları, acil ameliyatlar gibi durumlar halen devam ediyor. Hastalarımızı Hastanelerimizde yatırıyoruz, bir kısım servislerimiz de hastalarımız mutlaka yatıyor ama diğer kısımlar da izole servisler de bağlantısı olmayan yerlerde de bu hastalarımız var. Burada size özel şunu söylemek isterim.
100 Yataklı yeni hastane yapılıyor
Erkuş;  Şanlıurfa vatandaşlarımız bize çok soruyorlar kapalı hastanelerle ilgili ben bilgi vereyim,daha öncede sayın Valimiz de açıklama yaptı. Bizim burada kapatılan iki grup hastane var birisi özel hastaneler, birisi kamu hastaneleridir. eski fakülte ve eski çocuk hastanesi dediğimiz yerde ki binaların hepsi depreme dayanıksız çürük yıkılma tehlikesi olan binalar olarak çıktı. Çürük bir binaya yatırım yapsanız orada bir hasta yatsa ve o bina çökse bunun vebalini kimse kaldıramaz. Bu yüzden çürük binalara oraya yatırım yapma ile ilgili yıkım kararını biz bakanlığımıza gönderdik, nasip olursa oraya 100 yataklı bir devlet hastanesi yapılması için bu sene planlamaya alındı. Orayı yıkacak yerine 100 yataklı bir bina dikecek bu yapılacak.
Özel hastanelerle ilgili olarak iki tane özel hastanemiz ve bir de FETÖ’den devredilen hastanemiz var. o dönemde özel hastaneler aslında kapatılmadı SGK ile sözleşmesi feshedildi. Bu özel bir sektör, bu özel sektör ile ilgili olarak biz pandeminin başında bu hastanelerin hepsini  gezdik. Mühendis arkadaşlarımızla gezdik, hangisini kullanabiliriz diye baktık, sahipleri ile ortakları ile de konuşup mutabakata vardık. Bu dönem içerisinde ihtiyacımız olmadı, bu dönem içerisinde ki ihtiyacımıza binaen de olabilme ihtimaline karşı konuştuk ve bunu da bakanlığımıza sunduk. Özellikle daha büyük olan biz özel hastanemiz var onun kiralanması yoluyla da bu dönem de kamuya faydalı olması açısından planlamasını yaptık kullandık. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, biz Mart ayının sonu gibi bu hastanelerin hepsini tek tek gezdik ve biz şubat ayında kapatılan eski fakülteyle çocuk hastanesinin yerini yeniden gezdik acaba güçlendirme yaparak kullanabilirliyiz diye bunun için mühendisler de çağırdık maalesef onay çıkmadı. Bizim planlamalarımız, bizim hızlı bir şekilde nerede ihtiyacımız var nasıl olacak, ilçe hastanelerimizi kuvvetlendirdik.
 Yeni dönem de bizim kontrollü sosyal hayat diye ifade ettiğimiz yeni bir dönem var bu dönem de tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor.
Erkuş, Süreç ilk gün farklıydı haziran ayında farklıydı şimdi daha farklı bir halde, Türkiye’nin imkanları o zaman farklıydı şimdi daha farklı, virüs o zaman farklıydı şimdi farklı,  biz de tanımıyorduk, ne yapacağımızı bilmiyorduk ama global hayat dünya hareketliliği devam ettikçe uçaklar, seyahatler devam ettiği sürece virüs ne zaman biter bilmiyoruz. Dünyanın her yerinde sıfırlansın ki bizde de sıfırlansın . Burada sıfırlansa yeni gelen bir turistle yeni gelen İstanbul’dan başka bir yere seyahat etmemle beraber bu yeniden yayılabilir. Hayatımızı da idame ettirmemiz lazım, sonuçta vatandaşımızın da esnafımızın da devam etmesi lazım. Yeni dönem de bizim kontrollü sosyal hayat diye ifade ettiğimiz yeni bir dönem var bu dönem de tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor, burada en önemli tedbir, basit uygulanabilir tedbirler maske, maskemiz olmadan kesinlikle sokağa çıkmamamız gerekiyor, kalabalık ortamda bulunmamamız gerekiyor zorunlu olduğumuz yerlerde de mutlaka en az 1,5 metre kuralını sağlayarak mesafe kuralı koymamız gerekiyor. Elimizle etrafa dokunursak yüzümüze dokunmadan mutlaka elimizi dezenfekte etmemiz elimizi sabunlu suyla yıkamamız lazım, bu vazgeçilmez bir durum. Ben çok geziyorum, esnafın durumuna bakıyorum maske kullanımına bakıyorum, arada da vatandaş gibi amca diyorum iki ay önce kapalıydı burası buraların açılması için hepimiz uğraştık bir çaba gösterdik. Kuaförler, Avm’ler, aşağı çarşı kapalıydı ama zorla giriyorduk şimdi kolay giriyoruz ama esnafımız maske takmıyor, siz takmazsanız size dışarıdan bir virüs gelse siz hasta olacaksınız ya da siz de varsa gelen müşteriye bulaştıracağız bu yüzden yeni kontrollü sosyal hayat döneminde bizim maske, sosyal mesafe ve dezenfekesiyon kuralları yaşamımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor.

GÜLER ; KARANTİNA SÜRESİNİ 14 GÜNDEN 22 GÜNE ÇIKARILMIŞ BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Erkuş; Burada ki durum şu pozitif vakalarımızla ilgili olarak bakanlığımızın güncellemesine göre evde takip ettiğimiz vakalar da biz haliyle taburcu ediyoruz. Kişilerimiz bir hastalığı var ve bunların devam etmesi gerekiyor. Bunların normal de semptomu bittikten sonra 14 gün kaba tabirle 21 gün, 22 gün karantina da kalıyorlar ve valimizin öncülük etmiş olduğu özellikle bayramdan sonra daha yoğun şekilde de başlayan izolasyon karantina süreçlerine uyum için denetim yapılıyor bu ilçelerimizde de merkezlerimizde de yapılıyor. Vatandaşlarımızın bu süre içerisinde evlerinde mutlaka bulunmalarını istiyoruz ki kendilerine geldikleri zaman kolluk kuvvetlerimiz hem başkalarına bulaştırmamak için kendilerine bilgi veriyor. Eğer yine bulunmazsa bu sefer idari para cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bazı vatandaşlarımız da sanki ödemeyeceğiz diye bir algı var kesinlikle böyle bir şey yok yakın dönemde tahsilât yazıları gidecek kendilerine bu vatandaşımızın belini büker.
Virüs en çok sevdiklerimizden, tanıdıklarımızdan, arkadaşlarımızdan bulaşıyor
Erkuş; Bizim basit kurallarımız var onun için biz kendimizden sorumluyuz ve şunu bilmemiz gerekiyor ki virüs en çok sevdiklerimizden, tanıdıklarımızdan, arkadaşlarımızdan bulaşıyor en korunaksız olduğumuz da bu arkadaş çevreleri, ev ortamı dikkat etmemiz gerekiyor. Birbirimizle ona göre mesafeli durmamız gerekiyor inşallah hep beraber el ele verirsek toplum olarak buna mücadele verirsek kazanırız bu bir kişinin, bir kurumun ya da sağlıkçılarımızın tek başına yapacakları bir şey değil bunu vatandaşlarımızın iyi bilmesi gerekiyor. Bizlerin yapabilecekleri belli bir noktaya kadar, vatandaşlarımızın bize desteği olmazsa, kurallarımıza uyulmazsa biz zor sürdürürüz, zorlanırız sonra beraberce el ele vererek kurallara uyarak maskemizi takarak, sosyal mesafemize uyarak bu sureci hep birlikte yürütmemiz gerekiyor.

GÜLER; SON OLARAK ŞANLIURFALILARA NE MESAJ VERECEKSİNİZ?

Erkuş; Vatandaşlarımız bana bir şey olmaz demesinler belki size bir şey olmaz gençsiniz hafif atlatıyorsunuz ama büyüklerinize, etrafınızdakilere, dedelerinize, annelerinize zarar vermeyelim. Biliyorsunuz yakın zaman da bir doktor arkadaşımız, vefakârca çalışan bir arkadaşımız 46 yaşında vefat etti, hep yaşlılarımız vefat etmiyor orta yaşlılarımızda da var ama geç kalmamamız gerekiyor, tedavi de geç kalmayalım, müracaat da geç kalmayalım ve verilen tedaviye uyalım kulaktan dolma bilgilere aldırış etmeyelim. Sağlık Bakanımız sürekli açıklamalar yapıyor, bizler açıklamaları mümkün olduğu kadar yapmaya, paylaşmaya çalışıyoruz bizleri takip etsinler ve kendilerine verilen tedavi ve önerilere uysunlar biz halkımızdan bunları istiyoruz.

GÜLER; SAYIN MÜDÜRÜM BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

ERKUŞ ; ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum