Vücudun yakıt maddesi kahvaltıdır.

Anık;Şanlıurfa’nın yemek kültürüne baktığımız da Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, geniş ve kalabalık misafirlerin ağırlandığı bir yemek kültürümüz mevcut.

Vücudun yakıt maddesi kahvaltıdır.

Anık;Şanlıurfa’nın yemek kültürüne baktığımız da Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, geniş ve kalabalık misafirlerin ağırlandığı bir yemek kültürümüz mevcut.

Vücudun yakıt maddesi kahvaltıdır.
14 Nisan 2019 - 17:27

Anık, Yaz aylarında günlerin uzamasından dolayı akşam yemekleri geç saatlere kadar sarkmaktadır, biz geç saatlere kadar sarkmasını çok istemiyoruz.
 özellikle akşam yemeklerinin daha erken vakitler de yenilenmesini, özellikle fazla karbonhidrat yüklenmesinin yapılmamasını istiyoruz. özellikle yaz aylarında hijyen konusunda dikkat edilmediği için besin zehirlenmeleri çok görülüyor özellikle çocuklar da çok yaygın bir şekilde ölümcül sonuçlara kadar götürebiliyor.

 

Uzman Diyetisyen Ruşen ANIK ;Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada;  Şanlıurfa’nın yemek kültürüne baktığımız da Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, geniş ve kalabalık misafirlerin ağırlandığı bir yemek kültürümüz mevcut. Ama bu yemek kültürün de Güneydoğu Anadolu’nun özellikle bol acılı, salçalı, baharatlı yemek kültürümüz bulunmaktadır. Özellikle Şanlıurfa et tüketimin de birinci sıradadır, arkasından baharat, acı gelmektedir ve en sonda ise sebze ve meyve gelmektedir. Yaz aylarımızın gelmesiyle, özellikle kapı da olan yaz ayları ve bilindiği üzere Şanlıurfa’nın da çok sıcak geçmesiyle insanların beslenmelerin de dikkatli ve sağlıklı beslenmesini öneriyoruz.

Sağlıklı beslenmede kahvaltı tüketimi en önemli öğündür

Uzman Diyetisyen Ruşen ANIK ; Peki sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız? Özellikle yaz dönemin de yaşlılar, hamileler, çocuklar da, diyabet, şeker hastalığı olan insanlar sağlıklı beslenmeyi nasıl yapmalılar? Özellikle kahvaltı tüketimi en önemli öğündür, peki yaz aylarında nasıl kahvaltı yapalım? Öncelikle sabahları az yağlı peynirler ve bizim peynirlerimiz de çok yağlıdır ama yaz aylarında yapabiliyorsak daha az yağlı peynirleri, zeytinleri, mevsim sebzelerini tercih etmeliyiz. Yanında kafein içeren içecekler tüketmek yerine süt, su ve bitki çaylarını tercih edebiliriz. Ondan sonra kahvaltı öğünü çok önemli bir öğündür, bunu atlamamaya özen göstermeliyiz.Çünkü vücudun yakıt maddesi kahvaltıdır. Daha sonra ise, yaz aylarında günlerin uzamasından dolayı akşam yemekleri geç saatlere kadar sarkmaktadır, biz geç saatlere kadar sarkmasını çok istemiyoruz özellikle akşam yemeklerinin daha erken vakitler de yenilenmesini, özellikle fazla karbonhidrat yüklenmesinin yapılmamasını istiyoruz. Pişirme konusun da kızartma değil de haşlama, fırınlama şeklinde olmasını istiyoruz.

Su tüketimi kadınlar için 2.7 litre iken, erkekler için 3.7 litredir

Uzman Diyetisyen Ruşen ANIK ;  Önemli bir besin de sıvı tüketimidir, maalesef insanlarımız çoğu zaman sıvı tüketimini unutuyorlar. Yaz dönemlerin de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği kadınlar için 2.7 litre iken, erkekler için 3.7 litredir. Bu miktarların daha da aşağısı alımın da baş dönmesi, bulantı, tansiyon kaybı gibi sağlık problemleri görebiliyoruz. Peki bunu nasıl önleyebiliriz? Günlük alınan sıvı miktarının yarısını su ile almaya çalışalım, geriye kalan miktarı ise az şekerli sıvılar naneli ayran olabilir, maden suları olabilir.

Egzersiz yaparken de her 10 ila 15 dakikada bir bardak su içilmeli

Uzman Diyetisyen Ruşen ANIK ,Egzersiz yapanlar da bu durum nasıl olacak diye de sıkça sorular alıyoruz, onlar da ise tabi yaz dönemlerin de kış dönemlerine oranla egzersiz yapınca daha çok sıvıya ihtiyaç duyarız, bu yüzden egzersiz yapanlar için önerim şudur; kesinlikle tok karnına direk olarak egzersiz yapmayın, yemek yedikten 1 – 1.5 saat sonra sporunuzu yapmaya çalışın, spora başlamadan 15 – 20 dakika önce 1 ila 1.5 bardak su içmenizi tavsiye ediyorum ve egzersiz yaparken de her 10 ila 15 dakikada bir bardak su içmenizi tavsiye ediyorum.

Yaz aylarında öğünlerimizi kaçırmamamız gerekiyor

Uzman Diyetisyen Ruşen ANIK ;Yaz aylarında beslenme de genel de öğün kaçınımları oluyor, bazı insanlar da iştahsızlık ya da bazı insanlar da tam tersi aşırı yüklenme görüyoruz yaz aylarında öğünlerimizi kaçırmamamız gerekiyor bunlara mutlaka dikkat etmeliyiz. 3 ana öğünlere çok dikkat etmeliyiz, ara öğünler de ise 2’şer ve 3’er ara öğün şeklinde tüketebiliriz bunu da işin uzmanlarına danışmalarını istiyorum. Özellikle 3 ana öğün de 4 besin grubundan muhakkak almamız gerekiyor nelerdir bu besin grupları? Süt ve süt ürünleri, tahıl, ekmek grupları, protein yapısın da et, yumurta ve sebze, meyve porsiyonlarını her öğünde almaya çalışalım, tek çeşit beslenme yerine çeşitli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterelim. Bunun dışında sebze ve meyvenin özellikle yaz aylarında vitamin ve minerale daha çok ihtiyaç duyuyoruz o yüzden en az 5 porsiyon mevsim sebzesi ve meyvesi tüketmenizi öneriyoruz.

Yaz aylarında hijyen konusunda dikkat edilmediği için besin zehirlenmeleri çok görülüyor

Uzman Diyetisyen Ruşen ANIK ;Tabi bunu tüketirken de özellikle hijyene çok önem veriyoruz çünkü özellikle yaz aylarında hijyen konusunda dikkat edilmediği için besin zehirlenmeleri çok görülüyor özellikle çocuklar da çok yaygın bir şekilde ölümcül sonuçlara kadar götürebiliyor peki ne yapmamız gerekiyor? Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Yiyecekleri emin olduğunuz yerden alıp tüketmeye çalışmamız gerekiyor, özellikle sebze ve meyvelerin iyi yıkanması gerekiyor yemeği yapacak kişinin el temizliği muhakkak çok önemli, en az bir dakika boyunca elini yıkaması gerekiyor. Biz özellikle toplum olarak çok et tüketen bir milletiz, tabi ben size kesinlikle kırmızı et yemeyin demeyeceğim çünkü onlarda da gerekli vitamin ve minerallerimiz var ama daha zararsız bir şekilde nasıl tüketebiliriz? Hafta da en az iki gün balık tüketmenizi öneriyoruz çünkü omega 3, kalp damar riskini azaltıyor yapılan çalışmalar da bunu görmekteyiz. Az yağlarından dolayı tavuk tüketimi de olabilir. Kırmızı eti nasıl tüketeceğiz? Zaten yağlı olan bu et çeşidi bir daha kızartmakla tüketilmemesi gerekiyor, suda haşlama, kendi suyunda pişirme gibi yöntemleri kullanarak tüketilmesi daha doğrudur diye düşünüyorum. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum