Reklam

Yanlış bilgilerle genel sağlımıza da zarar veriyoruz

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak GAP Dental yöneticilerinden Dişhekimi Bahadır Bülbül ile röportaj yaptı.

Yanlış bilgilerle genel sağlımıza da zarar veriyoruz

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak GAP Dental yöneticilerinden Dişhekimi Bahadır Bülbül ile röportaj yaptı.

Yanlış bilgilerle genel sağlımıza da zarar veriyoruz
17 Eylül 2019 - 19:23

Bülbül; Diş bakımı konusunda da olduğu gibi kulaktan dolma bilgilerle dişlerimize ciddi zararlar vererek bu yanlış bilgilerle genel sağlımıza da zarar veriyoruz.
Sahte diş hekimlerinin devlet nezdin yetkisi  yoktur. bu sahte hekimler yüzünden çoğu hastalarımız  hem genel sağlığından hem de diş sağlığından oluyorlar.
Bir diğer konu ise süt dişleri ile ilgili bilinen yanlışlar.süt dişlerinin beli bir zamanı  var . Biz bu dişleri erken kaybedersek dişlerde kaymaklar oluyor hem de çocuk dişini erken kaybetti mi beslenme problem oluyor.
Yine günümüzün  en büyük diş hekiminde rövanşta olan  tedavisi imkan tedavisi , implant tedavileri  hakkında maalesef yine kulaktan dolma bilgiler var.  İmplant kanser yapar diye bir algı var halk arasında  implat yaklaşık otuz yıldır yapılıyor.
 
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
Ben  Bahadır Bülbül Şanlıurfalıyım. Marmara Üniversitesinde Diş hekimliği bölümü mezunuyum. Yaklaşık on beş yıldır bu mesleği icra ediyorum uzun süredir Şanlıurfa’da görev yapmaktayım. Halkımıza hizmet etmekten son derece memnunum.
SİZCE DOĞRU BİLİNEN YALNIŞLAR NELERDİR ?
Sizlerle Ağız ve Diş sağlığıyla ilgili bilinen  doğru bilinen yanlışlarını konuşacağız. Halk arsında yanlış inançlar yada farkında olmadan yaptığımız yanlışlar telafisi çok zor sonuçlar doğurabiliyor. Diş bakımı konusunda da olduğu gibi kulaktan dolma bilgilerle dişlerimize ciddi zararlar vererek bu yanlış bilgilerle genel sağlımıza da zarar veriyoruz. Öncelikle sahte diş hekimlerinden bahsetmek istiyorum. Sahte diş hekimlerinin devlet nezdin yetkisi  yoktur. bu sahte hekimler yüzünden çoğu hastalarımız  hem genel sağlığından hem de diş sağlığından oluyorlar. Bir diş hekiminin öncelikle çok hijyenik olması gerekiyor . Bu da sahte diş hekimlerin de hiç dikkat edilmeyen bir unsurdur bu nedenden dolayı hastalarımız enfeksiyon kapabiliyorlar bunun dışında hepatit vs. gibi hastalıklara kapılabiliyorlar. Belki kalitesine göre tedavi ücretleri  sahte bir diş hekimine göre pahalı olabilir genel sağlığınızdan ve dişlerinizden olmak istemiyorsanız sahte diş hekimlerinden uzak durun derim.
DİŞ TEMİZLİĞİ VE FIRÇALAMA KONUSUNDA NELER DİYECEKSİNİZ?
En önemli yanlış bilgilerimizden bazıları da  diş temizliği ve fırçalama konusudur . Aslında düzenli bir fırçalama işlemi odlumu sağlığımız bizim elimizde oluyor. Seçtiğimiz fırçanın sert olmamsı, yumuşak ve yuvarlak olmasına bakılarak alınmalıdır. Fırçamızı muhakkak altı ayda bir değiştirmemiz gerekiyor. Fırçamızı kullanırken fırçayı ıslatmamız gerekiyor. Diş macunumuzun da bir bezelye büyüklüğü kadar kullanmamız gerekiyor. Diş ipinin kullanılmasının dişe zarar verdiği söyleniyor  aslında diş ipinin kullanılması fırçalamanın bir tamamlayıcısı oluyor. En önemlisi doğru kullanmaktır. Diş ipini kullanırken bir diş hekiminden nasıl kullanıldığına dair doğru bilgi alınması gerekiyor. Diş macunu ile ilgili şunları belirtmek istiyorum. Karbonatlı ve piyasada satılan beyazlatıcı diş tozları var bunları da kesinlikle dişleri çizen  ilaçlardır bunları kesinlikle  kullanmanızı önermiyorum.
DİŞ TAŞI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ ?
Yine yanlış bilgilerden bir tanesi diş temizlemenin çok Zaralı olduğu söyleniyor. Diş taşının çıkarılmasını zararlı olduğu düşünülüyor. Günümüzde modern  aletler kullanıyoruz. Bunlar kesinlikle dişe zarar vermeyen aletlerdir.aksine içinde kalan o diş taşı diş etlerinin çekilmesine neden oluyor ki bu daha fazla zarar veriyor. Bir diğer konu ise hamilelik, hamilelik sürecinde herhangi bir diş tedavisinin yapılmadığı söyleniyor. Tabii ki bazı özel durumlar haricin de biz kadın doğum uzmanlarında  bir koslatisyon alıyoruz.  Dişle ilgi her türlü işlem yapılabilir gebelik sürecinde yalnız riskli bir gebeliği varsa bunu zaten hekimine danışıyoruz. Hamilelik sürecinde en uygun tedavi süreci  dördüncü,  beşinci ve altıncı aylardır. Bu süreçte lokal anestezi,dolgu, diş çekimi vs. Gibi işlemler  yapılabilir. Yinede  dişlerinizle ilgili problemleriniz odlumu hamilelik öncesi tedavi olmaları daha uygundur.
SÜT DİŞLERİ İLE İLGİLİ BİLİNEN YALNIŞLAR NELERDİR ?
Bir diğer konu ise süt dişleri ile ilgili bilinen yanlışlar.süt dişlerinin beli bir zamanı  var . Biz bu dişleri erken kaybedersek dişlerde kaymaklar oluyor hem de çocuk dişini erken kaybetti mi beslenme problem oluyor. Dolaysıyla gelişmede, konuşmasında  sorunlar meydana geliyor. Bu nedenle kesinlikle süt dişleri çok önemlidir.çürüğü erken  fark etiğimiz zaman dolgularla kurtarıyoruz, daha geç fark edersek kanal tedavisi yapabiliyoruz mutlaka çekilmesi  gerektiği durumlar da ise eğer Altan gelen diş zamanı gelmediyse yer tutucular yapıyoruz Altan dişin gelmesini bekliyoruz  zaten diş geldimi de çekiyoruz Bİr diğer önemli dişimiz ağzı dişlerimizdir o dişlerin altında kalıcı çıkan dişimiz yoktur bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir diğer sorunumuz da budur. Diş tedavisi ile ilgili kullanılan yöntemler doğru bir şekilde uygulanırsa çok güzel  sonuçlar elde edilebilir.
İPLANT TEDAVİSİ HAKKINDA HASTALAR NE YAPMALI ?
Yine günümüzün  en büyük diş hekiminde rövanşta olan  tedavisi imkan tedavisi , implant tedavileri  hakkında maalesef yine kulaktan dolma bilgiler var.  İmplant kanser yapar diye bir algı var halk arasında  implat yaklaşık otuz yıldır yapılıyor. Kanserle ilgili herhangi bir bilimsel sonuç bulunmadı. Yine implat her hastaya yapılamaz diye bir algı var bazı hastalıklarda öreneğin böbrek hastalarına , şeker ve kalp hastalarına bir sıkıntıları varsa yapmıyoruz  implant yaşlı hastalarda da yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. implant yaparken bizim en önem verdiğimiz kemiktir. Kemik durumunda herhangi bir sıkıntı yoksa her yaş grubuna uygulayabiliyoruz.yine sigara konusunda implant yapılamaz diye bir algı var.bu da yanlış biz sigara kullananlara da yapıyoruz fakat sigara kullanmayanlara göre daha şansız olabilirler. İmplant yapmadan bir üç dört gün kullanmamalarını öneriyoruz hastalarımıza kanser konusuna gelecek olursak dediğim gibi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Ben Marmara üniversitesinden mezunum  bu konuda hocalarıma da danıştım onlarla da bu konuda hemfikiriz.  Halkımızın da yanlış bilgilere itibar etmemelerini öneriyorum. Bir diş çekildiği zaman kanamamız oluyor  bu kanamayla ilgili  pis kandır aksın  diyorlar halbuki biz oraya bir tampon koyuyoruz o kanın orda pıhtılaşması gerekiyor  siz  o pıhtıyı bozduğunuz zaman o kan orda kalarak iltihaba dönüşebiliyor. Yine bir diğer sorun diş ağrısında alkol veya alkol içeren maddeler pamuk yardımıyla oraya sıkıştırılıyor buda çok yanlış bir yöntemdir bu diş eti yanıklarına sebep oluyor . bu tür yanlış bilgileri kullanacağınıza mutlaka bir hekime başvurmanızı öneriyorum.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum