YAVAŞCAN'DAN URFA'YA İLAÇ DARBESİ

Programı yürüten Doç. Dr. Mustafa Ulukanlıgil dönemin valisi Şemsettin Uzun tarafından desteklenen proje çerçevesinde çocuklarda bağırsak solucanları sıklığı %80’den %20’ye düştüğünü belir

YAVAŞCAN'DAN URFA'YA İLAÇ DARBESİ

Programı yürüten Doç. Dr. Mustafa Ulukanlıgil dönemin valisi Şemsettin Uzun tarafından desteklenen proje çerçevesinde çocuklarda bağırsak solucanları sıklığı %80’den %20’ye düştüğünü belir

YAVAŞCAN'DAN URFA'YA İLAÇ DARBESİ
27 Eylül 2009 - 02:00

Programı yürüten Doç. Dr. Mustafa Ulukanlıgil dönemin valisi Şemsettin Uzun tarafından desteklenen proje çerçevesinde çocuklarda bağırsak solucanları sıklığı %80’den %20’ye düştüğünü belirterek “Yusuf Yavaşcan’ın göreve gelmesiyle projeden el çektirildiğini” iddia etti. Bunun üzerine yaşadığı sıkıntıları Dünya Sağlık Örgütüne aktardığını anlatan Ulukanlıgil “Dünya Sağlık örgütü 1 milyon dolarlık 2 milyon doz parazit ilacı desteğinden vazgeçti.” dedi.
Yusuf Yavaşcan’ın görev yaptığı dönemde proje koordinatörlüğünden azledildiğini aktaran Ulukanlıgil, Şanlıurfa Valiliği tarafından el konulan projeden haberi olmayan Sağlık Müdürlüğüne Şanlıurfa Valiliği de ses çıkarmadığı hatta gaspa önayak olduğunu” öne sürdü. Bunun üzerine “Bir Güneydoğu Anadolu Okul Sağlık Programı Öyküsü” isimli kitap yazarak yaşadığı sıkıntıları dile getiren Doç Dr. Ulukanlıgil Vali Nuri Okutan döneminde Valiliğe yazdığı dilekçeye de ilginç cevap almış.
Bölgedeki programı devam ettirdiği sırada Cumhurbaşkanlığına bir rapor hazırladığını dile getiren Doç Dr. Mustafa Ulukanlıgil “Çocukların parazitli yaşamalarına, Sağlık Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliğinin seyirci kaldığını belirtir bir rapor yazdım. Bunun üzerine dönemin Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan benim projeden koordinatörlük ücreti+seyahat+barınma+yemek için aylık olarak alacağım 4000 TL'nin fazla olduğu gösterdi ve proje koordinatörlüğünden uzaklaştırarak çalışmamı engelledi.” Dedi.
Projeyi Dünya Sağlık Örgütünden aldığı 1 milyon Dolarlık 2 milyon doz parazit ilacı desteği ile sürdürdüğünü anlatan Ulukanlıgil başından geçeni Dünya Sağlık örgütüne anlatınca örgüt bu 1 milyon dolarlık yardımdan vazgeçtiğini vurguladı.

Paraya “Tenezzül etme” Cevabı

Doç.Dr. Mustafa Ulukanlıgil Vali Nuri Okutan göreve geldikten sonra projenin devam etmesi için tekrar Şanlıurfa Valiliğine bir mektup yazar.
Bunun üzerine Valilik Vali yardımcısı Salih Gelgeç imzasıyla “İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan olur ile söz konusu projede koordinatörlük tarafınıza verilmiştir. Ancak tarafınızca proje koordinatörü olarak hazırlanan ayrıntılı bütçede 93.000 TL’lik projeden proje koordinatörü ücreti, harcırah, konaklama gideri olarak 16.168 TL şahsınızın yapacağı masraflara gittiği görülmesi ve şahsınızın proje yürütücüsü İl Sağlık müdürlüğü ile işbirliği ve koordinasyona engel tutum ve davranışlarınız da dikkate alınarak “proje koordinatörlük” göreviniz iptal edilmiştir. Bu durum hem sözlü hem de yazılı olarak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şahsınıza bildirilmiştir. Buna karşılık şahsınız gerek resmi gerekse de gayri resmi yollarla 16.168 liralık proje koordinatörlük görevinin devam ettirilmesi yönünde ısrarlı tutum içine girmiştir. Kendisine akademisyen diyen birinin böyle küçük şeylere tenezzül etmesi ve bunun için elinden gelen herşeyi yapma çabası manidardır.” diye cevap verdi.
Doç. Dr. Mustafa Ulukanlıgil “Sayın vali Yardımcılarımızın Ramazan bayramını kutluyorum.10 yıldır emek verdiğim proje sorumluluğundan Şanlıurfa valiliği tarafından uzaklaştırılmam ilgili olarak yeni Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri Okutan’a bir dosya göndermiş ve haksızlığın düzeltilmesini istemiştim. Bir vesile ile Başbakan’a ulaşıp sıkıntılarımı anlatmaya devam edeceğim.” diye konuştu


YORUMLAR

  • 0 Yorum