Mahmut Mancı

Mahmut Mancı

Başlıksız bir yaz

00 0000 - 13:08

Yanlışta olsa ben küçükken "Euzu billahimineş şeytane ve mines siyase" (şeytandan ve siyasetten Allah'a sığınırım) sözünü öğrendim... sonra dualarıma fitneyi ve şerleri ekledim...daha sonra yaptığım eklemelerdeki şerlerin sayısını unuttum. Müslüman bir toplumda yaşadığımı zannederek..Aklıma gelen bir sualı sorayım dedim ! ŞU AN YERYÜZÜNDE MÜSLÜMANLARIN ADALET ANLAYIŞ VE UYGULAMALARINA BAKIPTA, MÜSLÜMAN OLMUŞ BİR TEK İNSAN VAR MIDIR ? Geçmiş yıllardaki adaletli  müslüman iktidarları tenzih ederim.Benin sorum günümüzdeki müslüman geçinen iktidar ve  camialara... Var diyebilir misiniz... !
Belki de...Batıda islam olmuş önemli mütefekkirler, ortalıkta gezen müslümanları görmeden islam'ı seçmişlerdir... Maalesef... Yani görmeden şu halimizi dersem...Günaha mı girmiş oluyorum !!! Müslümanlar kendi aralarında merhametli  olmalıdırlar....Fetih.29 ayet. Nerede  ! Ara ki bulasın... Günümüzde bu uygulamalar ne kadar geçerli...
Din adamlarını  veya dini yapıları-cemaatleri-iktidarları eleştirmeyi ,tanrıyı ve dini eleştirmek anlamı çıkaran gafiller arasında yaşıyoruz. Devlet ve toplum düzeni hakkında kural koymanın yeri parlamentodur. Cami, kışla veya Üniversiteler değildir.Hele hele yazılı ve görsel basın hiç değildir. A. İbn-i Mesud'un Kur'an-ı Kerim de, "hayır ve şerri toptan ifade eden ayet" diye tanımladığı cumaları okunan Nahl Suresi 90. ayetinin mealini Ahmet Hulusi efendileri şöyle açıklıyor; Muhakkak ki Allah, adaleti,ihsanı ( iyilik yapmayı ) ve yakınlara cömert olmayı emreder.fahşadan,münkerden ve bagiyden nehyeder...Düşünüp değerlendirmeniz için öğüt verir. FAHŞA  ;  ( Nefseni davranışlar ) MÜNKER ;( İmanın gereklerine ters düşen eylemler ) BAGİY ;    ( Zulüm ve hakka tecavüz ) Yaşadığımız  bu süreçte bu öğütler tutuluyor mu ? Yakınlara ve yandaşlara cömert olma dışında ...Hayır diyebiliriz ! Hoşgörü ve tolerans konferanslarında, yabancılar ve başka dinler için layık görülen tutum; bu ülkenin insanlarına niye layık görülmez ? Dünya malının boş olduğunu söyleyenler,kibir' in ve mağrur'iyetin günah olduğunu bilenler... Bu öğütten ne kadar bihaber ! Dini ögelerle dolu bir yazı yazmaktan ve dini konularda ahkam kesmekten kaçınmama rağmen bu yazıyı yazma  zorunluluğum Hz Ömer' in şu sözlerinde arayınız ! "Nerede bir  zulüm varsa,o zulüme ses çıkarmayan o zulme ortaktır" Burada zulüm HAK ve ADALETE yapılan zulümdür. Ve bu zulüme ortak olmamak için yazılan bir yazıdır ! Sağlıcakla kalınız.
Not ; Urfa ceza evindeki  menfur olayı KINIYORUM.         Ölenlere rahmet,bu olayın suçlularının gerekli  cezayı almalarını diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum