Mustafa Güler

Mustafa Güler

ELEKTRİK SAYAÇLARI DEĞİŞİYOR

00 0000 - 15:00

Şanlıurfa EDAŞ’ın Şanlıurfa uyguladığı akıl almaz yeni yöntemden bahsetmek istiyorum. DEDAŞ Elektrik Kurumu sayaçlarını  kontrol ederek kendilerince eski, bozuk ve şüpheli saydıkları Elektrik sayaçlarını binalara girerek abone sahiplerine haber vermeden sökerek kontrole gönderiyorlar. Aboneye bilgi bile vermiyorlar.  Girdikleri binalarda eski mekanik sayaçlar hala sağlam olarak kullanılıyor. Mekanik saatlerde veri kaybı oluyormuş gibi gerekçelerle dijital saat takıyorlar.  Bunu yaparken abone sahibi veya kullanıcıya haber etmeden resen uyguluyorlar. Tutanak filan vermiyorlar. Çünkü yetkileri varmış. Vatandaş birkaç gün sonra ya kendisi görüyor veyahut bir komşunun haber vermesi ile öğrendiğinde iş işten geçmiş oluyor ve iki yıl önceki olaylar insanın aklına geliyor. Sayaçları götürüp iki yıl sonra efendim kaçak elektrik kullanmışsınız diyerek yüklü cezalar tahsil ettiler . Buna da kimse engel olmadı şimdi aynı senaryo tekrar gündemde hem ceza gelecek hem de eldeki sayaçlar satılacak . Vur abalıya tüketici ödesin

.Vatandaş soluğu Şanlıurfa EDAŞ’a başvurduğunda bir yetkiliye ulaşmaya çalışıp derdini anlatmaya başladığında aldığı cevap sayacın kontrol edilecek eğer sağlam çıkarsa korkma lakin saatinde herhangi bir arıza çıkarsa geriye dönük ceza uygulanacaktır.

            Eğer saatin sağlam çıkarsa ne olacak? Benim sağlam saatim değiştirilerek yeni ücret talep edecek. Yazık bu fakir  fukaraya. Zaten elektrik parasını hiç aksatmayan zamanında yatıran kaçak kullanmayı haram olduğunu bilen ve ALLAH’tan korkan vatandaşlar yine Elektrik Kurumunun hışmına uğrayacaklar. Çünkü 5 yıl evvel aynısı oldu. Sayaçları değiştirip vatandaşa yüklü miktarlarda ceza geldi.

            Eğer stoklarda Kurum sayaçları fazla ise bir kere ye mahsus tüm mekanik sayaçları değiştirip eski sayaçları atın. Bundan sonra kontrolleri yaparak gerekli işlemleri yapın.Aslında Elektrik Kurumu 10 yılı dolduran elektrik sayaçları 3516 sayılı 'Ölçüler ve Ayarlar' kanunu gereği bakım ve onarımı yapılması gerekmektedir.

            Madem böyle bir uygulamaya geçeceksiniz bunu yerel televizyonda yerel basında duyurarak halkı haberdar etmek, bilgilendirmek daha iyi olmaz mıydı arkadaşlar. Senin değişmeye yetkin varsa vatandaşında bilgi edinmeye hakkı vardır. İNŞALLAH görevliler bu incelemeyi yaparken vatandaşın lehine kullanırlar. Fakir Memur, İşçi, esnaf,emekli mağdur olmaz.

            Maalesef  Şanlıurfa’da kurumlar halkı bilgilendirmesinin zorunlu olduğunu öncelik olarak görmüyorsa,  acaba  vatandaşın vergisi ile maaşının ödendiğini bilmiyor mu ?           

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum