Yıllarca kara tren bekleyen Şanlıurfa hızlı treni bekliyor

Gaziantep-Osmaniye-Adana-Mersin hızlı tren projesinin inşasının etap etap sürüyor.. Bu hızlı tren hattı Nurdağı üzerinden Kahramanmaraş'a bağlandı.Şanlıurfa-Gaziantep Hızlı Tren Projesi'nin de etüt çalışmalarının devam ettiğini öğrenildi.

Yıllarca kara tren bekleyen Şanlıurfa hızlı treni bekliyor

Gaziantep-Osmaniye-Adana-Mersin hızlı tren projesinin inşasının etap etap sürüyor.. Bu hızlı tren hattı Nurdağı üzerinden Kahramanmaraş'a bağlandı.Şanlıurfa-Gaziantep Hızlı Tren Projesi'nin de etüt çalışmalarının devam ettiğini öğrenildi.

Yıllarca kara tren bekleyen Şanlıurfa hızlı treni bekliyor
21 Ocak 2020 - 19:38

Göktepe : . Bundan otuz beş sene önce ben ormanın eteğinden geçecek diye söylüyorlardı.
Kaçak; yapın yıllardır bu kadar milletvekili geldi gitti onlara soruyorum bir gün çıkıp bu konuyla ilgili açıklama yapmadılar. Bu memleketin kaderi de bunların elindeyse Şanlıurfa’ya hızlı tren biraz zor gelir.
Açmaz; Cumhuriyet tarihinden bu yana bu demir yapılacağı söyleniyor yıllardır Urfa’ya milletvekili olanlar yaklaşık seksen yıldır bu demir yollunun yapılacağı söyleniyor o kadar milletvekili çıkardık bir tanesi de bu konuyla ilgilenmedi.
Mehmet Fethi Göktepe Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Şanlıurfalıyım.Ben altmış beş yaşındayım elli beş senedir Urfa’ya sözde tren gelecek diyorlar bunan sonra bize doğru dürüst yollar yapsınlar biz tren istemiyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana plan ve program içerisinde olmasına rağmen bizi yöneten arkadaşların yetkililerimizin aktif olmamaları nedeniyle bugüne kadar bizim yakın bir ilçemize kadar gelen ve oradan da başka illere giden devletin demir yolları maalesef Şanlıurfa’nın merkezine uğramamaktadır. Bundan otuz beş sene önce ben ormanın eteğinden geçecek diye söylüyorlardı bundan dolayı bazı kesimler gidip oradan bağlar almaya başladılar fakat ne tren geldi nede biz gördük bunu yapacak olan milletvekillerimiz her döneme yakın bizim bir bakanımız oluyor bunların ulaştırma bakanlığına gidip konuyla ilgilenmeleri gerekiyor. Bize daha yıllardır kara tren gelmemiş hızlı tren mi gelecek yani yapılırsa Urfa halkı olarak seviniriz bu memlekete kim hizmet etmişse bizim ona saygımız vardır. Sayın yetkililer Şanlıurfa’mıza sahip çıkın ben mi sahip çıkayım benim bir yetkim yok ki bundan dolayı belediye başkanları, milletvekilleri hepsi toplanıp gerekirse cumhurbaşkanlığına gidip halkın tren isteğini iletmeler gerekiyor. Biz buraya tarihin sıfır noktası diyoruz ama maalesef ki ulaşıma da ilkel bir şehir gibiyiz bugün göbeklitepe’ye insan götüremiyoruz. Şehrimize hizmet getirmek için gerekirse her kapıyı çalacağız burası gastronomi ve tarihin başkentin fakat biz hiçbir şey yapmıyoruz. Bu konuda bütün yetkililerin kapısını çalacağız bu konuyla ilgili taleplerimiz ileteceğiz bu güzel şehirde çocuklarımızın ve torunlarımızın güzel yaşamasını istiyorsak istemeyi de almayı da bileceğiz. Bunun için de hep birlikte çalışacağız. Biz yerimizde oturursak Urfa’ya ne tren gelir  nede başka şeyler gelir. Bu güzel şehrimize sahip çıkalım.dedi.
Yıllardır tren gelecek dediler halen gelmedi
                Şanlıurfa lokantacılar tatlıcılar oda başkanı Mehmet Kaçak Şanılurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Aradan yıllar geçmiş bu yılların geçmesine rağmen hızlı trenden bahsediyoruz bırakın hızlı treni biz memleketimize baktığımız zaman benim vekil ve bakan olan kardeşlerim acaba bunu hiç düşündüler mi ?  eğer bu güne kadar buralara demir yolu gelmemişse hızlı tren mi gelecek insanlar buna gülerler biz bunları çok duyduk yıllardır tren gelecek dediler hala gelmedi hiç kusura bakmasınlar yetkili merciler kim olursa olsun bu memleket için güzel şeyler yapın yıllardır bu kadar milletvekili geldi gitti onlara soruyorum bir gün çıkıp bu konuyla ilgili açıklama yapmadılar. Bu memleketin kaderi de bunların elindeyse Şanlıurfa’ya hızlı tren biraz zor gelir.
 
Ahmet Açmaz Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Öncelikle bu soruyu Şanlıurfa milletvekili olanlara sormak gerekiyor. Cumhuriyet tarihinden bu yana bu demir yapılacağı söyleniyor yıllardır Urfa’ya milletvekili olanlar yaklaşık seksen yıldır bu demir yollunun yapılacağı söyleniyor o kadar milletvekili çıkardık bir tanesi de bu konuyla ilgilenmedi çünkü Şanlıurfa’nın değerleriyle ilgilenmediler. Ben geçmişteki ve şimdiki millet vakilerime söylüyorum hiç biriniz bir gün ulaştırma bakanlığına gidip Şanlıurfa’nın trenini araştırıp soruşturdunuz mu böyle bir proje var mı yok mu varsa ne zaman yapılacak yani milletvekillerimizden bakan bile olanlar oldu Şanlıurfa’nın demir yolunu ağzına alan bir miller vekili daha görmedim. Sayın milletvekillerimiz biraz da kendi memleketinizin işlerini de takip edin bırakın eş, dost, zengin işlerini takip etmeyi birazda Şanlıurfa’yla ilgilenin ben bu soruyu onlara soruyorum.Milletvekilleri şuanda kaşımda olsalar sadece şunu sorardım yanında bir liste var mı şanlıurf’amın eksiği nedir ben bunları sorardım fakat onlar da bilmezler. Çünkü bunlarla ilgilenmiyorlar. Şanlıurfa’da milletvekili olduktan sonra sorunlarla ilgilenmiyorlar. Mecliste fazla çalışmıyor bu milletvekilleri şuanda ne yapıyorlar gelin memleketinizin eksiklerini giderin bunları takip edin yazık değil mi siz o kadar maaş alıyorsunuz bu insanlar size güvenerek siz oy verdiler sizi Ankara’ya gönderdiler bu memleketin bireysel değil toplumsan sorunlarını takip edin bugün hala baktığımız zaman otogarın oraya hala bir üst geçit yapılmadı bunlar iki yıldır bir üst geçit yapamadılar tren yolunu nasıl yapsınlar. Ben Şanlıurfa’mıza ve milletvekillerine de acıyorum.Ulaşım bir şehrin ekonomisini de kalkındırır. Yol medeniyettir. Dinimizde yol açmak, yol yapmak ulaşımı sağlamak çok sevaptır. Eskiden develerle seyahatlere çıkanlara hamallar, çeşmeler, panayırlar yaparlardı. Bizim Şanlıurfa ulaşımını bir an önce yerine getirmemiz gerekiyor ve trenin bir an önce gelmesi gerekiyor. Bizim hem yolcu hem de yük trenine ihtiyacımız vardır. Milletvekillerimizin de bu konu üzerinde durmaları gerekiyor. Bu konu da herkesin birlik olması gerekiyor. Ulaştırma bakanın yanına gidin gerekirse toplantı yapın bu konuyla ilgili bir çözüm bulun.
HIZLI TREN PROJESİ
ULAŞAN ve ERİŞEN TÜRKİYE 2018 Demiryolu raporuna göre ; Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin Hızlı Demiryolu Projesi İlçeleriyle birlikte ele alındığında tarihî ve kültürel miras bakımından pek çok zenginliği barındıran ve GAP Bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Şanlıurfa’yı ana demiryolu ağına bağlayacak olan Mürşitpınar-Şanlıurfa Yeni Demiryolunun proje çalışmaları tamamlanmıştır. Güney sınırımızdaki karışıklıklardan dolayı alternatif olarak kuzeyden Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin yeni demiryolu hattı yapılması planlanmış olup proje hazırlık çalışmaları devam etmektedir.
Yine rapora göre ;: Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir-İstanbul arasında büyük bir başarı ile sürdürülen yüksek hızlı tren işletmeciliğinin yanı sıra mevcut koridorların 200 km/h hıza uygun çift hatlı hale getirilerek hızlı tren işletmeciliğine geçilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda; 102 km’lik Konya–Karaman arası demiryolu 200 km/sa hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirilmektedir. Yapımına 2014 yılında başlanan projenin altyapı ve üstyapı işleri tamamlanmış, elektrifikasyon işlerinin geçici kabulü yapılmıştır. Sinyalizasyon çalışmaları ise devam etmektedir. Proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecektir (Harita 9). Bu proje; Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana–Osmaniye–Gaziantep–Şanlıurfa-Mardin güzergahını izleyen Hızlı Demiryolu Koridorunun ilk halkasını da oluşturmaktadır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum