Yöresel ürünler, hediyelik eşya ve el sanatları fuarı ilgi görüyor (Video)

Gül, Şanlıurfa’da bu fuarın güzel geçmesinin en büyük sebeplerinden birisi de Şanlıurfa’nın coğrafi işaretler olarak Türkiye’de Gaziantep’le kafa kafaya gitmesidir.

Yöresel ürünler, hediyelik eşya ve el sanatları fuarı ilgi görüyor (Video)

Gül, Şanlıurfa’da bu fuarın güzel geçmesinin en büyük sebeplerinden birisi de Şanlıurfa’nın coğrafi işaretler olarak Türkiye’de Gaziantep’le kafa kafaya gitmesidir.

Yöresel ürünler, hediyelik eşya ve el sanatları fuarı ilgi görüyor (Video)
23 Şubat 2021 - 17:29

Gül;Fuara girişte HES kodunun alınması bunun yanı sıra ateş ölçümü, maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına uymak. 3 metre olan stant Aralıklarının 6 metreye çıkarılması, tadımların kısıtlı şekilde yapılması ve katılımcıların da maske kullanımıyla bir fuar gerçekleştirmekteyiz.
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gül Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 15 – 28 Şubat tarihleri Arasında Ticaret Sanayi Odasının ve Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin izinleriyle ve Ticaret Bakanlığımızın da denetlemeleriyle Şanlıurfa’da bu yıl 4. Düzenlediğimiz gıda, yöresel ürünler, hediyelik eşya ve el sanatları fuarımızı açtık. 2019 – 2020 başlarında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla alakalı 1 yıldır Türkiye’de fuarlar gerçekleştirilmiyordu, 1 yıl sonra 3 defa Şanlıurfa’da düzenlemiş olduğumuz yöresel kültürler fuarını 1 yıl aradan sonra tekrar denetlemeler ve önlemlerle tekrar yapmaya başladık. Bu önlemler şu şekilde, 31 maddelik ticaret bakanlığımızın bize deklare ettiği önlemler ise girişte HES kodunun alınması bunun yanı sıra ateş ölçümü, maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına uymak. 3 metre olan stant Aralıklarının 6 metreye çıkarılması, tadımların kısıtlı şekilde yapılması ve katılımcıların da maske kullanımıyla bir fuar gerçekleştirmekteyiz.  Biz bu fuarı Şanlıurfa’da 4. Defa düzenliyoruz ve yılda 2 defa düzenliyoruz, fuarımızın normal de 250 katılımcı alırken bu yıl 90 katılımcı aldık, bunun sebebiyse yine korana virüs tedbirlerinden dolayıdır. Bakanlığımızın bize ön gördüğü sınırlamalarla metre kare birime düşecek kişi sayısına göre firma alımı sağladık. Şanlıurfa’da bu fuarın güzel geçmesinin en büyük sebeplerinden birisi de Şanlıurfa’nın coğrafi işaretler olarak Türkiye’de Gaziantep’le kafa kafaya gitmesidir. En son 28 tane coğrafi işaretle Türkiye’de 1. Olan Şanlıurfa’da şuan da 30 tane coğrafi işaretli ürünlerle yine Gaziantep’le kafa kafaya gidiyor. Ben Şanlıurfa’yı kültürel coğrafi işaretlerin başkenti olarak nitelendiriyorum, sadece Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi değerlerin dışında bir de en çok kültürel miraslarla Türkiye1. Olmasıyla kültürün başkenti olarak nitelendiriyorum. Bizim fuarımız şuan da Şubat’ın 28’İne kadar açık olacak, sabah 10.00’dan akşam 20.30’a kadar fuarımız açık, tüm tedbirleri aldık, Şanlıurfa halkımızı fuarımıza bekliyoruz. Size de yerel basın olarak bizleri denetlediğiniz ve bizi Şanlıurfa’ya duyurduğunuz için teşekkür ederim. Dedi.
                Şanlıurfa’da da oturmuş bir müşteri kitlem var
İlknur ÇAKMAK Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  İlknur’un arı çiftliği ile buradayım, ürettiğim ürünleri Şanlıurfalılara sunmaya geldim. 23 yıldır bu işi yapıyorum, ben 3. Yıldır Şanlıurfa’da fuara katılıyorum maalesef bu yıl talep biraz zayıf pandemiden dolayı. Ben arıcıyım arı ürünleri ile fuardayım üretimimi Sivas’ta yapıyorum, arı adına her şey elimde mevcut. Şanlıurfa’da da oturmuş bir müşteri kitlem var onları da bekliyorum. Dedi.
Şanlıurfa halkını çok seviyoruz.
Osman KARA KAYA Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Afyon’dan geldim sucuklarımla birlikte kasap sucuğudur, el yapımıdır, 100’de 100 dana etinden yapılmıştır, Şanlıurfa’ya yılda 2 – 3 kere her fuar olduğunda geliyoruz. Biz ikram da ediyoruz tadına bakıp beğensinler diye, beğenmeye de bilirler ama biz ikramlarımızın geri çevrilmemesini istiyoruz çünkü ikram ediyoruz her şeyimiz helaldir. Biz Şanlıurfa’yı çok seviyoruz burada ki insanlar çok sıcakkanlı, biz Urfa’ya gelin dendiğin de severek geliyoruz, Urfa’da fuar var diyorlar biz tereddütsüz buraya geliyoruz çünkü Şanlıurfa halkını çok seviyoruz. Hem manevi yönden hem maddi yönden bize baya katkıları oluyor o yüzden ben buradan Şanlıurfa halkına çok teşekkür ederim. Dedi.
İnsanların burada buluşması, burada alışveriş yapması hem kaynaşmaya sebep oluyor
İsmail BECEL Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;Üstün eller baklavaları işletmecisiyim, gıdacılar fuar merkezinde bulunuyoruz, satışlarımız baklava üzerine ayrı yeten künefe ve şıllık tatlılarımız da bulunmakta. Türkiye’nin her yerinden gıdacılar olarak herkes burada bulunuyor, insanların burada buluşması, burada alışveriş yapması hem kaynaşmaya sebep oluyor hem de insanlar ihtiyaçlarını gideriyor bizler işletmeciler olarak çok memnunuz.dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum