Aşık sefai’ye Karahan’dan plaket
  • Reklam

Aşık sefai'ye Karahan'dan plaket

Şanlıurfa Türk Halk Müziği Korosundan emekli olan Devlet Sanatçısı (Aşık Sefai )Mehmet Acet’e Şanlıurfa Vakfı tarafından plaket verildi.

11 Ocak 2019 - 16:55 - Güncelleme: 11 Ocak 2019 - 17:00

Şanlıurfa Vakfı Şube Başkanı Emin karahan yaptığı açıklamada ;Şanlıurfa Türk Halk Müziği Korosuna 18 yıl hizmetten sonra emekli olan Devlet Sanatçısı (Aşık Sefai )Mehmet Acet’e Şanlıurfa Vakfı olarak plaket verdik dedi.

Aşık Sefai; 1954 yılında Şanlıurfa ili Haliliye ilçesi Kısas köyünde dünyaya gelen Mehmet Acet, âşıklık geleneğini ustası Halit Aşan’dan öğrenmiştir. 40 yılı aşkın süredir bu geleneği sürdüren ve Âşık Sefai” mahlasını kullanan Mehmet Acet, aynı zamanda Türkmen Alevi-Bektaşi Tasavvuf Geleneği içerisinde icra edilen cem törenlerinde zakir sıfatıyla semah, nefes ve deyişler okumaktadır.

Sanatçının hayatı ve âşıklık-zakirlik alanındaki çalışmaları çeşitli araştırmacılar ve derleyiciler tarafından kitap ve makalelere konu olmuş, radyo ve televizyon programlarında yer almıştır. Derlediği yaklaşık 30 civarında semah, deyiş ve nefes ezgisi halk müziği repertuarına aktarılmıştır. Bu yönüyle Mehmet Acet, temsilcisi olduğu kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Âşıklık geleneğini; deyişlerin, halk ozanlığının, cem zakirliğinin, Şanlıurfa’ya özgü hoyrat ve gazellerin yok olmaması için sürdüren ve 2000 yılından bu yana Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapmakta iken emekli olan Mehmet Acet evli ve 3 çocuk babasıdır.

2019/01/2019-01-11-17-00-19.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmensiz sınıf kalmamalı, atamalar kadrolu yapılmalı
Öğretmensiz sınıf kalmamalı, atamalar kadrolu yapılmalı
Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir
Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir