Hat sanatı okullarda ders olmalı
  • Reklam

Hat sanatı okullarda ders olmalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Hattat Seyit İsmail Özbek ile röportaj yaptı.

26 Haziran 2018 - 16:20 - Güncelleme: 26 Haziran 2018 - 17:02

Özbek, Şanlıurfa halkının Hat Sanatına bakış açısı son 1 – 2 yıldır daha iyi durumda. Bizler elimizi taşın altına koyup tanıtım açısından programlara çıkmaya çalışıyoruz, gençlere örnek olma açısından okullara gidip seminerler veriyoruz.

Giden valimiz den Allah razı olsun rızvani külliyesi atıl durumundaydı burayı bize tahsis etti burayı bize canlandırdı sanatın tanıtımında çok büyük rolu oldu burayı çok büyük sanat çarşısına çevirdi burada satılan hiçbir ürün normal mal değil el ürünleri satılıyor neyzelimiz var kazamız var.

Hat sanatını gençlere aşılamak için, okullarda seçmeli derslere bu sanatların da eklenmesini istiyoruz. Ney sanatı olabilir, örneğin müzik dersinde bir arkadaşımız ney’i tanıtabilir. Bu liseler de olabilir,

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Seyit İsmail ÖZBEK

HAT SANATINA BAŞLAMANIZA NE SEBEP OLDU?

Hat sanatına başlama sebebim, küçük yaşlardan itibaren sanata olan merakımdır. Küçük yaşlarda resim çizerek sanat yapmaya çalıştım, taklit ederek, örnek alarak bu şekilde sanata olan yakınlığım başladı sonrasında ise hat sanatıyla tanıştım.

BİZE HOCALARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ?

Hocam Hattat Halil İbrahim UMUÇ, Hattat Mehmet MEMİÇ’in Rızvaniye külliyesinde oda tutarak bu sanatı Urfa’da icra etmesiyle 1995 yılında tanışıp sanata başlamış, bizde 2010 yılında hocamızla tanışıp sanat üretmeye başladık.

HER HATTATIN BİR SİLSİLESİ VAR PEKİ SİZİN SİLSİLENİZ NASIL HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Bizim silsilemiz, kendinden başlayıp yukarıya doğru gider silsile Seyit İsmail Özbek, hattat Halil İbrahim UMUÇ,                onun hocası hattat Mehmet MEMİÇ, onun hocası Hattat Hasan Çelebi bu şekilde gidiyor.

HAT NEDİR? HAT SANATININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hat Arapça kökenli bir isimdir, Hüsn-i Hat diyoruz, neden diye soracak olursanız, Arapça kökenli bir isim olan Hüsn-i Hat ‘Güzel’ manasına gelir. Hat‘da çizgi demek, güzel çizgi manasına geliyor. Hat‘da 6 çeşit kalem var, biz Sülüs Meşk tarzında ilerliyoruz. Tabi, Divane, Rika yazı çeşitleri de var. Şuan bizim öğrendiğimiz yazı çeşitleri Sülüs, nesih ve Celi sülüs’tür. 

HAT SANATI İNSANA NELER KAZANDIRIR? SİZE NELER KAZANDIRDI?

Sanatla uğraşmak insanı tamamen değiştiriyor, farklı ortam, arkadaş değişikliği, hat’da ayrı ilim olarak görüyoruz. Bu nedenle hat sanatının bir ağırlığı var, maneviyatı var, hat sanatına biz başladığımız dönemler de bizim gençlik yıllarımızdı ve bu sanat bizi olumlu yönde tamamen değiştirdi. Tabi buna en önemli vesile hocadır, Hat sanatında talebe hocasını örnek alır, bizim hocamız her yönü ile örnek alınacak bir adamdı. Her yönüyle bize çok katkısı oldu Allah razı olsun, bu şekilde hayatımız baya değişti, ortamımız değişti, arkadaşlarımız değişti. Şanlıurfa’da sanat işleri fazla bilinmediğinden dolayı milletin sanata bakış açısı biraz daha farklı, tabi bize kimse destek vermedi, ailemiz de destek vermedi, çevremde destek vermedi. Ama biz sanatın ne olduğunu bildiğimizden dolayı devam ettik, azim ettik, hocamızın yardımıyla biz bu işi yaptık, 8. Yıla girdik bu işi ilerletiyoruz ve Allah’ın izni ile de devam ettireceğiz. 

HAT SANATININ TARİHİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Hat sanatı, Hat’ın üstadı Hz. Ali, güzel yazıya çok önem vermiştir, Hat sanatının ilk yazıldığı zaman kufi dediğimiz yazı sistemi ile yazılmıştır. Bizim de çalışmalarımız var kufi ile kufradan geldiğinden dolayı kufi yazısı daha sonra çağını geliştirmiş Osmanlı çağında Altın çağ etmişler. Kuran’ı Kerim Arabistan’da indirildi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı derler. İstanbul’da Hafız Osman nesih yazı türü ile çok güzel bir yazı stiliyle Kuran’ı Kerim’i yazmasından sonra İstanbul’da hat sanatı daha da geliştirilmiş.

HAT SANATINDA KULLANDIĞINIZ MALZEMELER HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Hat’da esas olarak kamış kalemlerimiz var, duman ismi ile alınmış mürekkebimiz var, geçmişte de hangi malzemeler kullanılıyorsa halen o malzemeler var. Örneğin kâğıdı çay suyu veya ceviz kabuğu ile renklendiriyoruz, kuruduktan sonra nişasta vuruyoruz, nişasta kuruduktan sonra yumurtanın akı ile karıştırıp oradan elde ettiğimiz sıvıyı kâğıda sürerek parlamasını sağlıyoruz. Cilalama yöntemi de ya çift taşıyla ya da camla parlatıp kâğıt elde ediyoruz, bu kâğıtlar uzun ömürlü olup çürümüyor.

ŞANLIURFA HALKININ HAT SANATINA BAKIŞ AÇISI NASIL?

Şanlıurfa halkının Hat Sanatına bakış açısı son 1 – 2 yıldır daha iyi durumda. Bizler elimizi taşın altına koyup tanıtım açısından programlara çıkmaya çalışıyoruz, gençlere örnek olma açısından okullara gidip seminerler veriyoruz. Şanlıurfa bir sanat merkezi, sanat şehri, taşı ile toprağı ile işçiliği ile bakırı ile sanat şehri. Ama Şanlıurfalıların çoğunda bu yoktur, neden? Çünkü tanıtım yapılmamış, tanıtım olmadan da insanların bunu bilmesi, uğraşması biraz zor olabilir. Tabi okullarda hocaların örnek olması lazım, örnek göstermesi lazım, örneğin ‘Çocuklar dersinizi yapın ama Hat sanatı da yapsanız iyi olur’ deseler çok faydalı olur. Osmanlı döneminde yapılan şeyler, öğrencinin dersinden sonra evde hat dersi verilmesi, boş zamanlarını onunla geçirsin, boş şeylerle uğraşmasın diye. Ama baktığımız zaman çocuk okuldan çıkınca uğraşacak bir şey yok! Ne yapsın? Sanat yok, bir şey yok, böylece sanata olan merakta olmuyor.

OKULDA HİÇ DERS VERMEYİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? HAT SANATINI GENÇLERE AŞILAMAK İÇİN SİZCE NELER YAPILABİLİR?

Hat sanatını gençlere aşılamak için, okullarda seçmeli derslere bu sanatların da eklenmesini istiyoruz. Ney sanatı olabilir, örneğin müzik dersinde bir arkadaşımız ney’i tanıtabilir. Bu liseler de olabilir, ortaokullar da olabilir, ilk okullar da olabilir. seçmeli dersler ola bilir hat veya klasik sanatlar dediğimiz sanat ola bilir seçmeli derslerde genellikle öğrencinin işine yaramayan dersler oluyor hat sanatı olabilir  bunlar olursa sanata bakış açıları değişir ve merakları artar urfadayız ben 7yıldan hocam 95 yıldan belli yapıyoruz  rızvaniye külliyesinde başlamış ama bu gün sorduğunuzda külliye nerde bilmeyenler var tanıtım çok önemli bu açıdan

HAT SANATINA GÖNÜL VERMİŞ HERKEZ YAPABİLİRMİ SİZCE?

Hat sanatı kimisinde yetenek vardır gelip bakıyoruz yazıyor yetenek var kalemi eline alışından belli ama ondada sabır yok ask yok kimisindede aşk var yetenek yok o yazıyor yazısı güzel olmayınca bırakmak zorunda kalıyor ama diyerinde yetenek var aşk yok yani bu aşk sabır yatenek olası lazımki bu sanatın ilerlemesi için

YANİ DOĞOŞTAN GELEN YETENEK MİDİR YOKSA SONRADAN GELİŞTİRİLE BİLİRMİ?

Sonradan geliştirmek için üzerinde durmak lazım ki mesela benim yazmamın sebebi küçük yaşlardan belli resime olan merakım dır benim çocukluğumda garanti bu çocuğa aşılanırsa ileriki zamanalrda sanata olan merakı artacak bunu yapa bilecek yani yetenekli olacak

HOCAM BU BİR SANAT İŞİDİR BU İŞİ TİCARETE DÖKERSEK BU İŞE OLAN AŞK DEYERİNİ KAYBEDERMİ

O zaman iş ticaret aşkına döner asıl yazıyı yazamaz o zaman sırf siparişleri yetiştirmek için baştan sarma yazılar yazar bu işe başlayan kişiler bir kere parasını düşünmeyecek şuanda ben ne yapıyorum satmış olduğum tablolar çok azdır yani neden çünkü biz işin parasal boyutunda değil öğrenme boyutundayız daha sanatımızı nasıl güzelleştire biliriz daha iyi öğrenbiliriz onun derdindeyiz yani para kısmı ile ilgilenirsek bu sefer sanatımızı güzel yapamyacaz anlamayan kişilere beyenecek anlayan kişilerin gözündede sanatın hiçbir deyeri kalmayacak yapmış olduğumuz eser olmayacak sıradan bir tablo olacak parasını düşünmemek lazım

SON OLARAK ŞANLIURFANIN GELİŞMESİ İÇİN VE DEVAM ETMESİ AÇISINDAN YETKİLİLERDEN NE GİBİ TALEBİNİZ VAR?

Giden valimiz den Allah razı olsun rızvani külliyesi atıl durumundaydı burayı bize tahsis etti burayı bize canlandırdı sanatın tanıtımında çok büyük rolu oldu burayı çok büyük sanat çarşısına çevirdi burada satılan hiçbir ürün normal mal değil el ürünleri satılıyor neyzelimiz var kazamızvar biz varız ev düzenimiz var ton bakışımız var bu şekilde desteklenirse sanatçı herkangi vergi ücreti alınmadı geri tashsis ettiler sanatçıya geri verilecek dediler resmi kurullar gerekirse sizden tablo alacak pahalı olduğu için normal vatandaş alamıyor hali ile biz elmizden geldiğince uygun düşünüyoruz yani genel olarak kimsenin gönlü kamasın düyoruz ancak hali ile pahalı oluyor resmi kurulların desteklemesi lazım desteklerse sanatçıyı desteklerse sanat yaşar.      

 

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Baydilli’den Berat Kandili mesajı
Baydilli’den Berat Kandili mesajı
Vali Erin’den Berat Kandili mesajı
Vali Erin’den Berat Kandili mesajı