Amatör spor kulüpleri liglerinin programları belli oldu (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri C.Cahit Coşkun Şanlıurfa Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Adnan YÜKSELİR ile röportaj yaptı.

Amatör spor kulüpleri liglerinin programları belli oldu (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri C.Cahit Coşkun Şanlıurfa Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Adnan YÜKSELİR ile röportaj yaptı.

Amatör spor kulüpleri liglerinin programları belli oldu (Video)
21 Eylül 2022 - 17:46


                    YÜKSELİR, . Şimdi ben kulüplerime 25-50 bin de versem yetmez çünkü şimdi bir forma 3 bin liraya çıkıyor bir eşofman takımı da 10 bin liradan aşağı değil. Onun için bunlar çok zor ama bize ne kadar çok yardımcı olabilir ise tabi bu arada Büyük Şehir Başkanımızı da sıkıştırıp bunu 10 bine çıkardık şartları zorlayarak bunları yaptık artık ne kadar faydalı olabildiysek.
                     Şimdi 4 bin 954 lisanslı faal futbolcu sayımız, sporcu sayımız var, öyle söyleyeyim. Çünkü salon sporlarını oynayanlarda bizim sporcularımız. Pandemiden sonra bütün kategorilerde başlamamız bundan sonra kulüplerimizin yapacağı lisanlarla bu sayı ortaya çıkacaktır ben herhalde bunun 1,5 katı ortaya çıkacağını düşünüyorum.
                   Şuan merkezde benim 5 tane saham var bunların 4’ü Büyükşehir 1 tanesi de Gençlik spora ait bizlere sunacakları asgari en azından 2 tane daha tesis lazım yani futbolun nizami bir şekilde oynanacağı bir tesis lazım Gençlik sporun girişimleriyle Maşuk’ta bir saha yapımına başlanmış bizi çok mutlu etti. Bir tane de merkezde yaparsa bu sezon 2 tane daha faaliyete geçirirsek çok mutlu oluruz çünkü gençlik çok, maç sayımız çok 1950 maç oynadık geçen sezon, herhalde bu sezon 1500 olur öyle düşünüyorum.
                   Biz zaten 2-3 aydır hazırlanıyoruz kendi çabamızla yapabileceğimiz şeyleri yapıyoruz, tesisleri geziyoruz, eksik yerleri tamamlıyoruz, kamudan ilçe belediyelerden girişimlerimiz oldu mesela bir amatör ev projemiz var. Dün başkanla bu konuyu konuştuk, son aşamaya geldi bakanlık ile protokol arasında imza aşamasında kalınmış ondan sonra bugün sizinde bildiğiniz gibi takımlarımıza gerekli iletişimi sağlıyoruz, gençlerimizi güzel bir şekilde futbol oynatmaya çalışıyoruz.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIYLA BİR TOPLANTI YAPMIŞTINIZ TOPLANTININ DETAYLARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Yapılan toplantı 2022-2023 sezonunun başlamasıyla ilgiliydi, yeni sezona başlarken biliyorsunuz ilk defa bütün kategorilerde maçlarımız oynanacak. Her sezon olduğu gibi Büyükşehir belediye başkanımızla kulüplere maddi yardım, liglere katılım, referans bedeliyle ilgili konuşma yaptık bununla ilgili başkanımız bir gün verdi kulüplerimizi çağırdık isteklerimizin hepsini yerine getirdi buradan da sizin aracılığınızla başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz kulüplerimizi en iyi sahada bir de maçlara gidip gelme de maddi yardımlarda her konuda yardımcı olmak istiyoruz ve bunu ne kadar başarabilirsek bizim için o kadar iyidir. Belediye Başkanımızla bu konuda hemfikiriz bütün isteklerimizi kabul etti zaten kulüplerim adına teşekkür ettim. Bugünlerde de 1. kümenin fikstürünü çekmiştik:süper amatör ligin ,  U18 in fikstürü yaklaşık bütün liglerimizin programları belli oldu. Biliyorsunuz süper amatör bal ligiyle alakalı olduğu için bölgesel amatör ligin fikstürü çekilince bizde hemen başlama ve bitiş tarihi belli olunca süper amatör ligin fikstürünü çekiyoruz ben burada şunu söylemek istiyorum kulüplerimize eğer lehlerine bir konu bir toplantı varsa bütün planlarını programlarını askıya alıp o toplantılara katılmalarını istiyoruz. Çünkü bizim burada tek yaptığımız onların refahı onların daha iyi şartlarda maçlarının oynanılmasıdır. Biz zaten hiç kulüp ayırt etmiyoruz bütün kulüplerimiz üye olan veya faal olan kulüplerimiz yani birçok kulübümüzde faal’dir onlarda çok emek veriyorlar, masraf ediyorlar onları da bünyemize dâhil edip onlar içinde gerekli ve lehlerine olan her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bugün sizin de gelmenizle birlikte konularımızı kamuya sizin aracılığınızla bildirdik bundan sonra böyle önemli toplantılarda bizim gücümüzün ortaya çıkması için hep beraber birlik beraberlik içerisinde bizim daha güçlü olmamız lazım. Ve güçlü olabilmemiz için işlerimiz olsa dahi kamuda çalışıyor olsak dahi buraya gelip çok güçlü olmamız lazım bu konuda sizlere teşekkür ediyorum.

BÜYÜKŞEHİRİN SPORA DESTEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

Geçen sezon kulüp başı 6 bin lira almıştık bu sezon başkanımızdan rica ettik sağ olsun belki 10 bin liradan büyük bir para değil ama netice de transfer bedellerini birer formaları bu konularda yardımcı olur. Şimdi ben kulüplerime 25-50 bin de versem yetmez çünkü şimdi bir forma 3 bin liraya çıkıyor bir eşofman takımı da 10 bin liradan aşağı değil. Onun için bunlar çok zor ama bize ne kadar çok yardımcı olabilir ise tabi bu arada Büyük Şehir Başkanımızı da sıkıştırıp bunu 10 bine çıkardık şartları zorlayarak bunları yaptık artık ne kadar faydalı olabildiysek.

FUTBOLCU SAYISI GEÇEN YILLARA GÖRE BU YIL NASIL?

Şimdi 4954 lisanslı faal futbolcu sayımız, sporcu sayımız var, öyle söyleyeyim. Çünkü salon sporlarını oynayanlarda bizim sporcularımız. Pandemiden sonra bütün kategorilerde başlamamız bundan sonra kulüplerimizin yapacağı lisanlarla bu sayı ortaya çıkacaktır ben herhalde bunun 1,5 katı ortaya çıkacağını düşünüyorum. Çünkü bütün kategorilerde maçlarımız oynanacak geçen yıl sınırlıydı bir büyüklerde oynadık bir 18-16-14 oynadık onun için sınırlı bir kapasite vardı şuan herhalde faal futbolcu sayımız daha fazla olacaktır. Bu arada Türkiye genelinde çok madalya alıyoruz birincilikler dereceler alıyoruz buda Şanlıurfa antrenörlerinin başarısı buradan onları da kutlamak istiyorum.

EN GENÇ NÜFUSA SAHİBİZ GENÇLERİN SPORA İLGİSİ NE DURUMDA?

Şuan ilgileri çok iyi ama bir sıkıntımız var ben bunu geçen toplantıda da belirtmiştim 20,6 yaş ortalaması ile genç nüfusa sahibiz yani Türkiye’de birinci sıradayız ama bizim bunları kontrol altında tutabilmemiz için bizlere tesis lazım spor alanları futbol sahaları nizamı futbol oynanacak sahalar lazım. Şuan merkezde benim 5 tane saham var bunların 4’ü Büyükşehir 1 tanesi de Gençlik spora ait bizlere sunacakları asgari en azından 2 tane daha tesis lazım yani futbolun nizami bir şekilde oynanacağı bir tesis lazım Gençlik sporun girişimleriyle Maşuk’ta bir saha yapımına başlanmış bizi çok mutlu etti. Bir tane de merkezde yaparsa bu sezon 2 tane daha faaliyete geçirirsek çok mutlu oluruz çünkü gençlik çok, maç sayımız çok 1950 maç oynadık geçen sezon, herhalde bu sezon 1500 olur öyle düşünüyorum. Bizlere tesis lazım ilgili büyüklerimiz daire amirlerimiz ilçe belediyelerimiz vilayetlerde biz tesis istiyoruz. Spor bakanlığının da bir projesi var belki sizde biliyorsunuzdur Urfa’ya tesis konusunda çok büyük bir yatırım yapıldı, futbol ve spor sahası istiyoruz.

YENİ SEZON BAŞLADI AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU İÇİN SİZ BU YENİ SEZONA NASIL HAZIRLANDINIZ YENİ SEZON DEĞERLENDİRMESİ YAPACAK OLURSAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Biz zaten 2-3 aydır hazırlanıyoruz kendi çabamızla yapabileceğimiz şeyleri yapıyoruz, tesisleri geziyoruz, eksik yerleri tamamlıyoruz, kamudan ilçe belediyelerden girişimlerimiz oldu mesela bir amatör ev projemiz var. Dün başkanla bu konuyu konuştuk, son aşamaya geldi bakanlık ile protokol arasında imza aşamasında kalınmış ondan sonra bugün sizinde bildiğiniz gibi takımlarımıza gerekli iletişimi sağlıyoruz, gençlerimizi güzel bir şekilde futbol oynatmaya çalışıyoruz onlarda kendi hazırlıklarını yaptı ve sahaları onların idman yapabileceği saatlere ayarlıyoruz. Maşuk’ta ki proje biterse biz rahat bir nefes alacağız bu sezon U18 ve çoğu liglerimizin maçları var bu sezon işlerimiz biraz daha zor inşallah kazasız belasız centilmence maçlarımız geçer onu umut ediyoruz. Biz bütün takımların birbirimize yardımcı olması lazım buradan da sizin aracılığınızla 2022-2023 sezonu için bütün takımlara başarılar diliyorum.

SİZ YÖNETİMİNİZ İLE NASIL BİR İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDİYORSUNUZ?

Biz görev dağılımı yapmışız mesela maçlarda federasyon temsilcisi adı altında her maça 2 en az 1 federasyon temsilcisi orada görevlidir. Hakem, saha komiserlerinin raporlarından sonra onlarında raporları geçerlidir, ilçelerde de keza öyle orada da temsilcilerimiz vardır onları görevlendiriyoruz. Geçen yıl ki sezonla alakalı işlerimiz daha kolay bir şekilde ilerliyor bu sezonda bu sistemi denemeye çalışacağız ki başarılı olduktan sonra bunu sürekli yapıyoruz yani bir olay varsa onu anlık biliyoruz ve kendi yöneticimizden de dinliyoruz.  

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum