Balıklı göl'de olumsuzluklar ve Turizmde sıkıntılar

Program yapımcısı Gülsüm Munar Şanlurfa'nn Turizmindeki sıkıntıları ve BalıklIgöl'deki olumsuzlukları Şanlıurfa Gazetesinde köşesine taşıdı.

Balıklı göl'de olumsuzluklar ve Turizmde sıkıntılar

Program yapımcısı Gülsüm Munar Şanlurfa'nn Turizmindeki sıkıntıları ve BalıklIgöl'deki olumsuzlukları Şanlıurfa Gazetesinde köşesine taşıdı.

 Balıklı göl'de olumsuzluklar ve Turizmde sıkıntılar
25 Ağustos 2019 - 18:28

Balıklıgöl platosunda İbrahim as.makamında akşamları sıra geceleri yapılmakta.Hoparlörün son sesini açarak manevi atmosferi bozan işletmeler var gelen misafirler manevi havayı yaşayamayıp nahoş olan bu gürültü ve molâni türküleri dinlemek zorunda kalıyor. Oyun havaları çalıp söylerken huzur makamının huzurunu bozduklarının farkında değiller. Platonun atmosferini bozup gelen misafirleri rahatsız etmektedirler.Konya’yı örnek verirsek Hz.Mevlana’nın makamı huzur dolu ve ney sesi ile karşılanırsınız bizde ise davul zurna ile karşılanıyorsunuz. Hangi makamda daha çeki düzen içinde olursunuz ? Yanı sıra turizm adı altında platonun çevresinde ikamet eden çocuklar yerli ve yabancı misafirleri sizi gezdireyim mi ? diye otobüsten itibaren rahatsız etmeye başlıyorlar ister istemez gurupta bu yalan yanlış tarihi ve Hz. İbrahim A.S. Hayatına dinlemek zorunda kalıyorlar . Kiminin bakırcılar çarşısı halıcı ve kilimcilere, isotçulara ve konuk evlerine onları alıp götürmeleri ve bu çocukları malum esnaflarla pazarlıklar edip %30 /%40 komisyon alarak güzelim Urfa’yı ve misafirleri aldatıp değerinin dışında 3 . 5 kat fazla fiyatlarla satın almayı sağlıyorlar. Esnaf çocukların babalarıyla, anlaşma sağlıyorlar bu esnaflarda şehrimize yakışmayan ve atalarımızın bırakmış olduğu nadide şehrimizi dehşet şekilde baltalamaktadırlar. Tamamıyla yabancı guruplar bu konuda muzdarip ve rahatsızlar plato içerisinde yine başı boş çocukların selpak cevşen hediyelik eşya vs. Gibi ürünleri rahatsız edici bir şekilde ve ısrarlı davranarak misafirleri bıktırmaktadırlar. İşletmeci ile misafirler ve şahsımın yaşadığı olayları dile getirdim güvenlik yetersiz ve müdahale yapılmamakta şehir dışından transfer dilencilerimiz de bulunmakta daha önce turizm noktası ve görevlileri resmî görevli olarak bulunmaktaydı halka güven aşılamaktaydı ve bunun caydırıcılığı vardı ama şimdi maalesef oda bulunmamaktadır bunun ortadan kalkmasıyla başı boş gençlerin küfürlü ve yanlış hareket yapmaları sabahtan akşama kadar platoyu işgal etmeleri çerez türü vs. Yiyeceklerle çevreyi kirletmeleri ve gayri adap dışı bir şekilde oturmaları sirkaf hitaplar yapmaları gelen misafirleri huzursuz edip resmî formalı polis olmadığından caydırıcılığın ortadan kalkması bu gibi olayların artışını sağlamaktadır. Güvenlikçinin değil Polisin görev yapması Şanlurfa turizmine daha olumlu katkılar sağlar.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Salih Köseoğlu
  11 ay önce
  Çok doğru tespit derhal bu konuya el atmalı yetkililer
 • Zeynel Yeşilay
  11 ay önce
  Turizm bu değildir. Turistler özgür olmalı. Kendi arzusunu ancak size ilettiği zaman yardım edilmelidir. Çocukların davranışı, müziğin yüksek tonda yapılması "hanut" yani komisyon almak, rahatsız edici davranışlarda bulunmak en önemlisi bilmediğin bir yerde kendini güvende hissetmemek. Bunlar memleketimize gelen misafirleri rahatsız eder. Güvende olmak çok önemli. Bu gazete haberi değerlendirilsin.