Eğitim işini bir eğitimcinin yapması gerekiyor.

Amaç, Örneğin; müteahhit, işletmeci, mimar, ziraat mühendisi eğitimcilik yapıyor veya kolej açıyor. Yani insanların kendi işini yapmamasıyla da alakalı bir durum var. Ben eğitim işini bir eğitimcinin yapması gerektiğini düşünüyorum.

Eğitim işini bir eğitimcinin yapması gerekiyor.

Amaç, Örneğin; müteahhit, işletmeci, mimar, ziraat mühendisi eğitimcilik yapıyor veya kolej açıyor. Yani insanların kendi işini yapmamasıyla da alakalı bir durum var. Ben eğitim işini bir eğitimcinin yapması gerektiğini düşünüyorum.

Eğitim işini bir eğitimcinin yapması gerekiyor.
17 Ekim 2019 - 20:58

Şanlıurfa Beyaz Kalem Akademi’nin kurucusu Mehmet AMAÇ Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada :2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren Beyaz Kalem Akademi KPSS kursu olarak eğitim veriyoruz. KPSS’nin yanı sıra DGS, ALES, A Grubu gibi alanlarda da eğitim veren bir kurumuz. KPSS’de öğretmenlik, memurluk, önlisans düzeyinde eğitim veriyoruz.Kurum olarak profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Hafta içi ve hafta sonu gruplarımızla eğitimler veriyoruz. Çünkü KPSS’ye hazırlanan kitleyi genelde evli olanlar, çeşitli kurumlarda çalışmakta olanlar oluşturuyor.SORU: KPSS DÜZEYİNDE Bu konuda suç bizim. Sosyal medya hesaplarımızdan profesyonel ekibimiz sayesinde çıkarmış olduğumuz derecelerle, yaptığımız atamalarla emeğimizin karşılığını aldığımızı duyurduk. Ama zannedersem biz bu konuda fazla alçak gönüllü davrandık, yeterince duyurmadık. KPSS’de otopsi alanında Türkiye 1.si çıkarmış bir kurumuz. Normalde Ankara, İstanbul gibi bölgelere ulusal basın bunu irdeler hatta saldırır.
            Sedat Kubat adlı öğrencimiz Türkiye Birinci oldu.
Amaç açıklamasında ; Sedat KUBAT adında bir öğrencimiz otopsi alanında yani kendi alanında Türkiye 1.si oldu. Sadece Türkiye 1.si değil. Müzik alanında Türkiye 7.si Ali OK oldu. Kimya alanında Türkiye 13.sü Tuba BOZKUŞ oldu.Bilgisayar öğretmenliğinde NAİME GÖK Türkiye 15. Oldu. Coğrafya alanında İLYAS BİRİNCİ Türkiye 20. Oldu. Resim alanında Türkiye 22.si Nurgül BAŞARAN oldu. Yine Müzikte REŞAT ERGİN Türkiye 35. Oldu. Fizik alanında Türkiye 43.sü İBRAHİM ÇADIRCI oldu. Okul öncesinde BÜŞRA ARVUZ Türkiye 52. Oldu. Yani her alandan Türkiye dereceleri ve Şanlıurfa 1.leri çıkarıyoruz. Belki de biraz yoğun talepten dolayı çok fazla duyuramadık. Basına da haber veremedik ama Beyaz Kalem Türkiye olarak değil, Türkiye genelinde 1.yi Beyaz Kalem Şanlıurfa olarak çıkardık. Türkiye 1.miz İzmir Adli Tıp’a atandı. Tek istediği il orasıydı oraya da atandı zaten. Yani burası tek bir alandan derece çıkaran bir kurum değil. Her alandan dereceler çıkaran bir kurum. Bu işi profesyonel bir şekilde yapan bir kurumuz. Neticelerini de bu şekilde görmekteyiz. Yani işi ciddiye almayla, emekle, feragat etmeyle ilgili birşey bu. Maalesef Şanlıurfa olarak eğitimde 78.sıradayız. Burada özel sektörün bir takım sıkıntıları var. Biz 2011 yılında eğitimde 72.sıradayken 2019 yılında 78. Sıraya geriledik. İşte bu özel sektörde bu işin profesyonel bir şekilde yapılmamasıyla, ilgili bir durum. Örneğin; müteahhit, işletmeci, mimar, ziraat mühendisi eğitimcilik yapıyor veya kolej açıyor. Yani insanların kendi işini yapmamasıyla da alakalı bir durum var. Ben eğitim işini bir eğitimcinin yapması gerektiğini düşünüyorum. Her yıl birçok kurum batarken yerine birçok kurum ortaya çıkıyor. İşini profesyonel bir şekilde yapanlar ayakta duruyor zaten. Umarım Şanlıurfa özel sektörde kendine bir çeki düzen verir. biz de eğitimde çıtayı yukarılara çekeriz.
Biz Beyaz Kalem Şanlıurfa olarak bu konuda elimizden geleni yapamaya devam edeceğiz.
Bu iş evde çalışarak olmuyor
Amaç; KPSS ile ilgili öğrencilere gelin Beyaz Kalem’e kayıt yapın demiyorum tabi ki. Genelde öğrenciler “Ben evde videolarla bu işi götüreyim” der ama en büyük hata bu. Çünkü videolar satış amaçlıdır. Örnek veriyorum öğrenciye verilmesi gereken bilgi sayısı 100 iken 1000 bilgi veriliyor. Bu da psikolojik olarak öğrencinin mevcut bilgisine ket vuruyor. Bu iş videolarla değil disiplinle, uzman desteğiyle olacak bir iş. Bir dershaneyle yani uzman desteğiyle olacak bir iş. Bir dershanenin Türkiye geneli denemeleriyle, yayınlarıyla, öğretmen desteğiyle, rehberlik servisiyle bir bütün olarak yararlandıkları taktirde ancak atanabilirler. Çünkü sınava giren öğrenci sayısı çok fazla. Öğrencinin fark atması lazım. Farkı da dershane öğrenciyi disipline ettiği için uzman desteğiyle atabilirler. Bu iş evde çalışarak olmuyor. Her yıl öğrenci gelip söylüyor. “Ben geçen yıl evde hazırlandım, eğitim videoları izledim ama atanamadım”. Bu işi zaman kaybına uğramadan erkenden hareket geçerek yapmaları gerektiğini düşünüyorum.
Bizim şehit ve gazi yakınlarıyla ilgili bir çalışmamız var.
Amaç; KPSS öğrencileri kurum seçerken şunlara dikkat etmelidir. Mesela ben bazen şaşırıyorum. Neden? Öğrenci sabahtan akşama kadar gün içerisinde sürekli olarak sosyal medyayı kullanıyor. Facebook, Twitter, Instagram... ilginç bir durum. Alışverişte bir üst alırken bile internette araştırma yapan öğrenci hayatını ilgilendiren bir konuda sosyal medyadan araştırma yapmıyor. Bir kurum araştırırken sosyal medya hesaplarından atama yapmış mı, yapmamış mı? diye bakılmalıdır. Biliyorsunuz Şanlıurfa’da bu moda haline gelmiştir. Mesela bazı kurumlar yazar. “ şu kadar tıp, şu kadar eczacılık, şu alandan şu kadar atama vb. Ama gelin görün ki isim yok, soy isim yok, ÖSYM sonuç belgesi yok.
Resmi ÖSYM belgesiyle atamalarını, derecelerini yayınlayan kurumlar da var. Sosyal medyadan kurumların geçmişine bakarak kurumların yaptığı tanıtım derslerine katılarak karar verilmelidir. Yani hangi hocalarla çalışılıyor, ne kadar atama yapılmış bunlara dikkat edilmelidir.
Şunu da eklemek istiyorum. Bizim şehit ve gazi yakınlarıyla ilgili bir çalışmamız var. Her kurumun aslında belli bir kotada alma zorunluluğu vardır ama biz de bunun sınırı yok. Şehit ve gazi yakınları kurumumuzda ücretsiz bir şekilde eğitim görme hakkına sahiptirler. Bunu da bilmeyen ailelere duyurmak istiyorum.
Sürekli yapılan tekrarlar ve etkinliklerle de bunu pekiştiriyoruz.
Amaç ,Profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Birbirine karıştırılmaması gereken şeyler de var. Örneğin TYT-AYT sınavı için uzmanlaşmış öğretmen ile KPSS alanında uzmanlaşmış öğretmen farklıdır. Konuları, müfredatları farklıdır. KPSS’de gelen soru tarzı da farklıdır. KPSS için KPSS hocalarıyla çalışılırken TYT-AYT’de gelen soru tarzı da farklı olduğu için onun hocaları da ayrı olmalıdır. Elbette kurumların da ekonomik kriz sebebiyle haklı olduğu konular da vardır. Yani buradaki sır şu profesyonel bir ekiple çalışılmalı. Disipline olmalı. Kurum içi etkinliklerle de öğrenci desteklenmelidir. Yani bu sadece derse gelip konuyu anlatma daha sonra haftaya görüşürüz deyip sınıftan çıkma olayı değildir. Bir üniversite mezunu streslidir. Bunu her zaman öğrencilerime de söylüyorum. Atanamamış üniversite mezunları için söylüyorum aileden hala harçlık alanlar, ücretli öğretmenlik yaptığı kurumda kadrolu hocadan ayrı tutulanlar, atanamadığı için evlenemeyenler.Çeşitli sebeplerle sinirli, stresli olabiliyorlar. Sadece ders anlatarak değil onların yükünü de hafifleterek destek olmalıyız. Öğretimin yanı sıra eğitim vermek de bizim görevimiz. Sürekli yapılan tekrarlar ve etkinliklerle de bunu pekiştiriyoruz. Kurumumuzun kendi içerisinde yaptığı tekrar ve etkinliklerle fark atarak bu dereceleri çıkarıp atama yapıyoruz.
Ben KPSS’ye ya da herhangi bir sınava hazırlanan tüm Şanlıurfalı öğrencilere başarılar diliyorum. Allah onların ve ailelerinin yardımcısı olsun. Emeklerini boşa çıkarmasın.dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum