Gürez: TYT kursları öğrenciler için faydalı olacaktır

Şanlıurfa Yediiklim Akademi Şube Müdürü Mehmet Fatih Gürez, TYT yaz kursunun önemine değinerek Şanlıurfalı öğrencilere önerilerde bulundu.

Gürez: TYT kursları öğrenciler için faydalı olacaktır

Şanlıurfa Yediiklim Akademi Şube Müdürü Mehmet Fatih Gürez, TYT yaz kursunun önemine değinerek Şanlıurfalı öğrencilere önerilerde bulundu.

Gürez: TYT kursları öğrenciler için faydalı olacaktır
13 Mart 2019 - 10:57

Gürez gazetemize yaptığı açıklamasında; "Sevgili Gençler; Sabırsızlıkla beklenen yaz kursuna sayılı günler kaldı. Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsar. Hepimizin bildiği üzere sınava hazırlık maratonu zorlu geçmektedir. Bu zorlu maratonda bir adım öne geçmeniz için 20 Haziran TYT yaz kampında bir araya geliyoruz. Amaç:  YKS'ye hazırlanan 11. ve 12. sınıfa geçmiş olan öğrencilerin yaz tatillerinin değerlendirme programıdır.  Program sonunda öğrencilerin Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe ve Türkçe derslerini konu ve soru odaklı yeni çözüm yöntemleriyle tamamlamalarını sağlayarak, öğrencilerin yaz tatillerini avantaja çevirmelerini hedeflemektedir. Bu sayede TYT pratiğini kazanmış olacaklardır. TYT   yaz kursları öğrenciler için hem iyi bir eğitim çevresi sağlamakta hem de böyle kötü alışkanlıklar edinmelerine engel olmaktadır. Bu sayede ailelerin de çocuklarının zorunlu olan okuldan sonra nereye gittikleri ve ne yaptıkları konusunda endişelenmelerine gerek kalmamaktadır.

       TYT  kursu gibi kurslar sadece gelişmekte olan ülkelerde var olan kurumlar değildir. Her ülkenin yönetim şekli, sosyal durumu, ekonomik ve teknolojik gelişmişlik düzeyi, tarihsel olarak geçirmiş olduğu evreler birbirinin aynısı olamayacağından dolayı Üniversite Hazırlık kursu kurumları da birbirinin farklıdır.

      TYT  kursuna benzer üniversite Hazırlık kursları, her toplumun giriş sınavı sistemlerine göre kendine özgü nitelikler taşımaktadır. İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde de üniversite Hazırlık kurslarına benzer kurumlara rastlanmaktadır; ancak bunlar bizde ve uzak doğu ülkelerinde olduğu kadar yaygın değildir. Bunun en önemli nedenleri şüphesiz, bu ülkelerde eğitim basamakları arasında etkin bir işleyişin bulunması, yönlendirmenin uzun bir sürece yayılması ve alternatif eğitim olanaklarının özellikle mesleki eğitimine yönlendirmenin büyük bir başarıyla gerçekleştirilmektedir.

       TYT ve AYT kursu na benzer üniversite Hazırlık kursları nın faydası sadece Üniversiteye Giriş Sınavına hazırlık kurslarıyla sınırlı değildir. İlköğretim düzeyindeki öğrencilerin girdikleri Ortaöğretim Kurumlarına Giriş Sınavı (LGS, TEOG), dil kursları ve memur adaylarının girmek zorunda oldukları Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) TYT ve AYT gibi diğer sınavlardır.Bütün bunlar üniversite Hazırlık kursları nın etkisinin ne kadar geniş alanlara yayılmış olduğunu göstermektedir. Özel üniversite hazırlık kursları na öğrenciler sadece giriş sınavlarında başarılı olmaları için gönderilmemektedir.

     Ülkemizde gerek eğitin gerekse de sınav sisteminde çok sık değişiklik yapılır. Bazen sistem kökten değişirken bazen de sadece konu içerik ve konseptlerinde değişiklikler yapılır. Genellikle öğrenci ya da velisinin tüm bu değişiklikleri takip etmek için yeterli bilgisi ve zamanı olmaz. Bu yüzden öğrencinin TYT kurslarından destek alması öğrenci için faydalı olacaktır. TYT kursları günümüzde oldukça popüler olduklarından sayıları bir hayli artmıştır. TYT kursları arasında oluşan rekabet sayesinde veliler kendi şartlarına uygun kursları bulabilirler.  TYT kursları öğrencilerin üniversite sınavına en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayan kurslar tecrübe kazanmış ve köklü kurumlarda mevcuttur" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum