Reklam

Merdiven altı güzellik salonlarına itibar etmeyin

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Cilt ve Güzellik uzmanı Cumali Ceylan ile röportaj yaptı.

Merdiven altı güzellik salonlarına itibar etmeyin

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Cilt ve Güzellik uzmanı Cumali Ceylan ile röportaj yaptı.

Merdiven altı güzellik salonlarına itibar etmeyin
09 Ekim 2018 - 18:18

Ceylan; , Şanlıurfa halkı bay ve bayan olmak üzere güzellik merkezlerine ihtiyaç duyuyorlar, gençlerimiz bakım yapmak istiyorlar. Tabi ki bakım çok güzel bir şeydir fakat işi bilen bilmeyen güzellik salonu açmış, halkımız işi bilmeyen gidip de memnun kalmayınca her yer öyledir der ama iş ki kaliteli ve profesyonel olan yerler tercih ediyor.

Eğer ben burada lazeri 50 TL’ye yapıyorsam ama aynı lazeri bir başkası 30 TL’ye yapıyorsa demek ki orası merdiven altı bir iş yeridir. Eğer ben oraya gidersem cildimde leke de olur, yanma da olur çünkü merdiven altı bir iş yeri, o zaman bende burayı kapatıp kalitesiz cihazlar koyayım, her gelene 25 – 30 TL’ye lazer yapayım ama olmaz.

Buraya çok kişi geldi ‘Paramı aldılar vermediler, memnun kalmadım, paket açtırdım ama pakette sıkıntı çıktı’ şeklinde sorunlarla, örneğin ben tüm vücudu 12 seanstan 3 bin TL’ye yapıyorsam adam bin TL’ye yapıyor haliyle de demek ki burada bir sıkıntı vardır demektir.

Bir salona girildiği zaman ilk olarak kokusu, hijyeniği ve müşteriyi karşılama şekli çok önemlidir, örneğin, ben içeri girdim salondan ve yüzleri asık sanki evleri yanmış, bu şekilde olmaz.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Cilt ve Güzellik Uzmanı Cumali Ceylan

10 yıldır bu işin içerisindeyim, daha önce İstanbul’da çalıştım sonrasında Şanlıurfa’da kurumsal bir firma da müdürlük yaptım ve şuan Cleopatra güzellik salonunu açtım. İşimden memnunum, işimi severek yapıyorum tabiî ki bu işe çok meraklıyım. Urfa’da baya bir salon açılmış maalesef bilen bilmeyen bu işe girmiş ve Urfa’nın bir diğer sıkıntısı bir salonun yanına 3 tane salon açıyorlar bu yüzden bize bir düzen lazım.

SON ZAMANLARDA GÜZELLİK SALONLARININ SAYISI ARTTI SİZ BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Evet, son zamanlarda Şanlıurfa’da güzellik merkezlerinin sayısı baya arttı, neden arttı? Çünkü ihtiyaç var, Şanlıurfa halkı bay ve bayan olmak üzere güzellik merkezlerine ihtiyaç duyuyorlar, gençlerimiz bakım yapmak istiyorlar. Tabi ki bakım çok güzel bir şeydir fakat işi bilen bilmeyen güzellik salonu açmış, halkımız işi bilmeyen gidip de memnun kalmayınca her yer öyledir der ama iş ki kaliteli ve profesyonel olan yerler tercih etmek. Sonra bize şikayete geliyorlar ‘Memnun kalmadım, tüylerim dökülmedi, cildim de leke oluştu, filan yer beni mağdur etti vs.’ Şanlıurfa’da böyle bir sıkıntı var örneğin ben salonu açtıktan sonra benim yanımda bir tane daha açıldı, böyle olmaz. Örneğin, adam bakıyor bu iştegüzel para var, herkes tarafından tutulmaya başlandı ve ihtiyaçta var, adamın da parası olunca hemen ev tutuyor, cihazları alıyor, dekor yapıyor ve işten anlayan iki tane bayan tutuyor. Peki, sürünün başında çoban olmayınca ne olur? Sürü dağılır, hiçbir eleman patron gibi işe bakmaz çünkü patron malın sahibidir. Bu işi lütfen paraya dökmeyelim, bu iş merak işidir, vatandaşımız salona geldiği zaman ilk olarak anlayacağız, sıkıntısı nedir? Örneğin, yüzünde sivilce oluşuyor eğer bu durumda direk olarak sivilceye leke tedavisi uygulandığı zaman bu adam memnun kalmaz, çünkü sivilce zaten ıslak eğer ıslak sivilceye direk olarak girilirse ciltte çok daha lekeler oluşur. Bu durumda bizim ne yapmamız lazım? Bilinçli olan uzmanları tavsiye etmemiz lazım, bilinçli bir uzman ilk başta ürün verir, cilt bakımı yapar, deri altında ki bütün sivilceyi kusturur, cildi kurutur ve ciltte ki sivilcelerin hepsi lekeye dönüşür.  Düşünün suyun üstüne su bırakıyorsunuz hiç olur mu? İlk önce o ıslak olan yeri kurutmak lazım ki su bırakalım.

KALİTELİ BİR GÜZELLİK MERKEZİNDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Bir salona girildiği zaman ilk olarak kokusu, hijyeniği ve müşteriyi karşılama şekli çok önemlidir, örneğin, ben içeri girdim salondan ve yüzleri asık sanki evleri yanmış, bu şekilde olmaz kesinlikle yanlış bir davranış. İçeri girince ‘Merhaba, Hoş Geldiniz’ deyip ‘Ne içersiniz?’ Diye sorulması lazım, bir estetisyenin bilinçli bir şekilde konuşması bizim için çok önemlidir. İşi bilip bilmeyen yaparsa bu işi tabiki sıkıntı olur, bir güzellik merkezinde önemli olan şeyler, cihaz, hijyenik olması ve ilgi, alakadır. Kişi 2 – 3 ay bir yerde çalışıp iş yeri açıyor ama kesinlikle yanlış bir hareket ilk olarak bu işin eğitimini almak lazım.

MERDİVEN ALTI GÜZELLİK MERKEZLERİNDEN DOLAYI MAĞDUR OLAN VATANDAŞLARIMIZ OLDU SİZ BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Eğer ben burada lazeri 50 TL’ye yapıyorsam ama aynı lazeri bir başkası 30 TL’ye yapıyorsa demek ki orası merdiven altı bir iş yeridir. Eğer ben oraya gidersem cildimde leke de olur, yanma da olur çünkü merdiven altı bir iş yeri, o zaman bende burayı kapatıp kalitesiz cihazlar koyayım, her gelene 25 – 30 TL’ye lazer yapayım ama olmaz, kesinlikle yanlıştır bu sefer kaybeden ben olmuş olurum. İlk olarak bir yerin ismi duyulur, nasıl ki her yerin bir markası varsa o güzellik salonunun da bir markası vardır. Örneğin, filan yerden ben memnunum, o zaman oraya gidilir çünkü referans var oradan memun kalınmış ama ben filan yere gitmişim memnun kalmamışım orası merdiven altı bir yer, ama bir insan bir güzellik salonuna gidipte memnun kalmışsa demek ki orası kaliteli bir güzellik salonudur. Ama maalesef Şanlıurfa’da bir insan iş yeri açıp çalışmaya başlayınca bir de işi iyi olursa hemen yanında 4 tane daha iş yeri açılıyor, herkes kısmetini yer sen de gidip başka yer de aç neden ila o adamın yanında açıyorsun? Şanlıurfa’da 2 – 3 yıl önce toplam 10 tane güzellik salonu varken şuan da her köşe başında 10 tane güzellik salonu var, ihtiyaç var ama memnuniyet yok.

YANINIZA GELİP MERDİVEN ALTI YERLERİ ŞİKAYET EDENLER OLDU MU?

Evet baya oldu, özellikle ‘Tüylerim dökülmedi, Lekelerim gitmedi, Cildim de lekeler oluştu’ diye çok yanımıza geliyorlar fakat insanlarımızda da suç var, hepimiz okumuş, bilinçli insanlarız neden kafamıza göre bilmediğimiz yerlere gidiyoruz? O yüzden insanlarımızın doğru yerleri seçmeleri lazım, kafalarına göre bilmedikleri yerlere gitmemeleri lazım. Bir yere gidince ilk olarak hijyenik oluşuna, çalışanların güler yüzlü olmalarına, işlerini ne kadar kaliteli yaptıklarını bilmek lazım, kafana göre bilmediğin yere gidersen sonradan pişman olursun. Paran çöpe gider paranı kaybedersin, cildin iyiyse kötü olur kaybedersin. Buraya çok kişi geldi ‘Paramı aldılar vermediler, memnun kalmadım, paket açtırdım ama pakette sıkıntı çıktı’ şeklinde sorunlarla, örneğin ben tüm vücudu 12 seanstan 3 bin TL’ye yapıyorsam adam bin TL’ye yapıyor haliyle de demek ki burada bir sıkıntı vardır demektir. Hiçbir zaman lazer yüzde yüz sonuç vermez çünkü bu konuda daha dünya da garanti veren kimse olmadı ve olmaz da çok zor bir işlemdir.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Herkes bildiği yere gitsin kesinlikle bilmediği yerlere gitmesinler, ilk olarak araştırıp bilgi alsınlar, kafama göre gidip işlem yaparsam ben oradan olumlu sonuç alamam. İlk olarak sormak lazım, cihazın içini dışını, cihazın markasını sorsunlar çünkü sen o cihazın kalitesini hesaba almasan sen paranı çöpe atarsın.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı sağladığınız için..

YORUMLAR

  • 0 Yorum