Suriyeliler yüzünden Urfalılar Mahalleyi terketti(video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Mimar Sinan Mahalle Muhtarı İsmail DAĞBAŞI ile röportaj yaptı.

Suriyeliler yüzünden Urfalılar Mahalleyi terketti(video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Mimar Sinan Mahalle Muhtarı İsmail DAĞBAŞI ile röportaj yaptı.

Suriyeliler yüzünden Urfalılar Mahalleyi terketti(video)
06 Nisan 2022 - 13:09

DAĞBAŞI, Bizim mahallemiz de en büyük sıkıntımız şuan da Suriyeliler, o günden bu güne kadar Suriyelilerden kaynaklı olan çok büyük sıkıntılarımız var. Benim mahallem de eksiden Mimar Sinan Mahallesi olarak burada hep eski Urfalılar otururdu, Urfa’nın yerlileri otururdu, hep birbirimizi tanırdık, çok güzel aileler otururdu burada. Ama şimdi maalesef çoğu burayı terk ettiler, neden terk ettiler? Bu Suriyelilerin elinden terk ettiler.
Gece sabahlara kadar yatmıyor adamlar, sabaha doğru yatıyorlar ama baktığınız zaman öte yandan başka bir mahalle sakini devlet memurudur, adamın hastası vardır, adam sabah işe kalkacaktır erkenden yatması gerekiyordur ama bunların vermiş olduğu rahatsızlıklar yüzünden yatamıyorlar. Düşünün adam balkondan balkona konuşma yapıyor, Bahçelievler’de daire de oturuyor, örnek veriyorum A blok da oturuyor, B bloktan balkondan balkona konuşma yapıyor, adamların kültürü budur.
Emniyet bekçilerinin bizlere çok büyük faydası vardı, en azından caydırıcı oluyordu, mahalle de geziyorlardı ama maalesef bunlar da gece saat 00.00’a kadar görevlerini yapmaları bize çok büyük sıkıntı oldu açıkçası. Ben bu konuda buradan Sayın Emniyet müdürümüze de seslenmek istiyorum, bekçilerin mesai saatlerinin programını tekrar gözden geçirirlerse iyi olur.
Uyuşturucu konusu Maalesef bu konu içler acısı, burada emniyet teşkilatımız yakalıyor, götürüyor, adalete teslim ediyor ama bir bakıyorsunuz ki adliyeden bunu serbest bırakmışlar. İşin kötü tarafı uyuşturucu yaşı 14 – 15 yaşlarına inmiş durumda şuan da, olgun insanlar olsa dersin ki yine olgundur ama bu çocuklara gerçekten yazık. Bu çocuklar Türkiye’nin geleceğinin çocuklarıdır, Türkiye’yi yönetecek olan çocuklardır bu noktada içler acısı bir durumdur
              SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
              Mimar Sinan Mahalle Muhtarı İsmail DAĞBAŞI, muhtarlığımın 3. Dönemi şuanda.
               ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
                 Benim mahallem de alt yapı olarak, üst yapı olarak genel anlamda bakacak olursak bir sıkıntımız kalmadı diyebiliriz. Ben buradan belediye yetkililerine de teşekkür etmek istiyorum, sağ olsunlar ne zaman aradıysam geldiler, yerinde tespit yaparak gereken ne ise bizlere yardımcı oldular, buradan bir kez daha teşekkür ederim.
                 SİZ İLK GELDİĞİNİZ ZAMAN MAHALLENİZ NASILDI?
                 DAĞBAŞI, Tabi, haliyle her mahallenin illa ki eksikleri vardır, belediyelerimiz de sağ olsunlar ne zaman bir eksiklik meydana geldiği zaman ilgili kurumları aradık, ilgili müdürlükleri aradık, belediye başkanları olsun veya diğer kurumlar olsun. Ne zaman aradıysam gelip yerinde tespitini yaptılar ve bu şekilde sorunu giderdiler.
                   3 DÖNEM İÇERİSİNDE MAHALLENİZ DE NELER DEĞİŞTİ?
                   DAĞBAŞI, Bizim mahallemiz de en büyük sıkıntımız şuan da Suriyeliler, o günden bu güne kadar Suriyelilerden kaynaklı olan çok büyük sıkıntılarımız var. Benim mahallem de eksiden Mimar Sinan Mahallesi olarak burada hep eski Urfalılar otururdu, Urfa’nın yerlileri otururdu, hep birbirimizi tanırdık, çok güzel aileler otururdu burada. Ama şimdi maalesef çoğu burayı terk ettiler, neden terk ettiler? Bu Suriyelilerin elinden terk ettiler. Adamlar hakikaten sabahlara kadar geziyorlar, yatmıyorlar ve artık sıkıntı vermeye başladılar. Bir de burada kalktılar uyuşturucu işleriyle uğraşmaya başladılar, yanlış işler yapmaya başladılar. Tabi emniyet teşkilatı bu konularla yakından ilgileniyor, değil ki ilgilenmiyor ama bana göre yetersiz çünkü eskiden sabaha kadar bekçi gezerdi ama şimdi gece saat 00.00’a kadar geziyorlar. Tam hırsızlığın başlayacağı sırada bekçilerin görevi bitiyor, maalesef bu durum da bize büyük sıkıntı veriyor, maalesef durmadan hırsızlık olayları meydana geliyor. Ben bir gün sabah namazına kalkmıştım, Suriyeli bizim binanın kapısını sökmüş götürüyordu, yakaladık daha sonra emniyete teslim ettik daha sonra tabi cezasını çekti de tabi bizim bu konuda çok büyük sıkıntılarımız var. Ben buradan emniyet teşkilatına da seslenmek istiyorum, özellikle de Rabia Meydanı bütün Urfa’nın beyni burası, burası sanki satış mağazası. Eğer Suriyeli olsun eğer Urfalı olsun her türlü insan Rabia Meydanına gelip birleşiyorlar, burası birleşme meydanı, Rabia Meydanı değil birleşme meydanı, Allah bizler muhafaza eylesin.
              SURİYELİLERİN MAHALLEYE NE GİBİ ZARARLARI OLUYOR?
             DAĞBAŞI, Gece sabahlara kadar yatmıyor adamlar, sabaha doğru yatıyorlar ama baktığınız zaman öte yandan başka bir mahalle sakini devlet memurudur, adamın hastası vardır, adam sabah işe kalkacaktır erkenden yatması gerekiyordur ama bunların vermiş olduğu rahatsızlıklar yüzünden yatamıyorlar. Düşünün adam balkondan balkona konuşma yapıyor, Bahçelievler’de daire de oturuyor, örnek veriyorum A blok da oturuyor, B bloktan balkondan balkona konuşma yapıyor, adamların kültürü budur. Adamlar kendi ülkelerinde de böyle alışmışlar, ama biz böyle şeylere alışmamışız, biz istiyoruz ki yatsıdan sonra belli bir saatte yatıp belli bir saatte kalkıp işe gidelim. Ama bunlar da öyle bir sorun yok, adam sabaha kadar geziyor, istediğini yapıyor ondan sonra da sabah uyuyor akşama kadar bu yüzden bizim en büyük sıkıntılarımız budur.
               GECELERİ YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEME VS. OLUYOR MU?
              DAĞBAŞI, Tabi oluyor hiç olmaz mı? Örneğin adam gecenin bir saati araba ile yüksek ses müzik açıp geziyor ama tabi baktığımız zaman bunu sadece Suriyeliler de yapmıyor aslında şimdi bu konular da sadece Suriyelileri suçlamamak da lazım çünkü Urfalılarımız da aynısını yapıyor. Geçen gece saat 3’te ben yüksek bir ses ile uyandım, baktım Urfalı adam şarkının son sesini açmış ve dinlediği müzik de Arapça ama kendini Urfalı. Ben hatta o anda emniyeti de aradım ama adam o sırada arabasına binip gitti.
               BU SORUNLARA NE GİBİ ÇÖZÜMLER BULUNABİLİR SİZCE?
               DAĞBAŞI, Emniyet bekçilerinin bizlere çok büyük faydası vardı, en azından caydırıcı oluyordu, mahalle de geziyorlardı ama maalesef bunlar da gece saat 00.00’a kadar görevlerini yapmaları bize çok büyük sıkıntı oldu açıkçası. Ben bu konuda buradan Sayın Emniyet müdürümüze de seslenmek istiyorum, bekçilerin mesai saatlerinin programını tekrar gözden geçirirlerse iyi olur. Yalnız ben Mimar Sinan Mahalle Muhtarı İsmail DAĞBAŞI olarak değil, bütün muhtarların şikâyetleri aynıdır, her mahalle de aynı sıkıntılar var.
            BEKÇİLERİN MAHALLE DE DOLAŞMASININ YARARI NEDİR?
            DAĞBAŞI, Zaten emniyet araçlarını görünce, bekçileri görünce bu durum ister istemez caydırıcı oluyor bu durum da herkes için geçerlidir. Maalesef ki emniyet bekçilerimizin mesai süreleri gece 00.00’a kadar, 00.00’dan sonra görevleri bitiyor ve bu durum da bizlere büyük sıkıntılar vermeye başladı. İlk dönemler de o sabahlara kadar bekçilerimizin olduğu zamanlar da hırsızlık olaylarının çoğu önlendi. Düşünün gece saat 00.00’dan sonra tam milletin uyuyacağı zaman sen bekçiye diyorsun ki görevin bitti evine git, böyle bir şey var mı? Bunun sebebini de bilemiyorum, bunu ancak emniyet müdürümüz bilir. Asıl başlamaları gereken saatte adamların işleri bitiyor, görevleri bitiyor, mesaileri bitiyor.
          MAHALLELERİN UYUŞTURUCU SORUNU NOKTASINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
          DAĞBAŞI, uyuşturucu konusu Maalesef bu konu içler acısı, burada emniyet teşkilatımız yakalıyor, götürüyor, adalete teslim ediyor ama bir bakıyorsunuz ki adliyeden bunu serbest bırakmışlar. İşin kötü tarafı uyuşturucu yaşı 14 – 15 yaşlarına inmiş durumda şuan da, olgun insanlar olsa dersin ki yine olgundur ama bu çocuklara gerçekten yazık. Bu çocuklar Türkiye’nin geleceğinin çocuklarıdır, Türkiye’yi yönetecek olan çocuklardır bu noktada içler acısı bir durumdur. Maalesef bu olaylar da çoğalmaya başladı, bu konuda çok büyük sıkıntılarımız var ama Urfa’nın nabzı Bahçelievler’de atıyor çünkü burası sanki satış mağazası, Rabia meydanı dediğin zaman örneğin Topçu meydanının orada ki caminin yanında birkaç tane genç bir araya gelmişler sırf bu işi yapıyorlar. Ama bir mahalle muhtarı olarak bizim öyle bir yetkimiz yok ki gidip onlarla uğraşalım, emniyet teşkilatımız muhakkak onları gözetliyordur.
           SİZİN ŞAHİT OLDUĞUNUZ OLAYLAR OLDU MU?
          DAĞBAŞI,  Şahit olduğum olaylar muhakkak olmuştur, emniyet teşkilatını aradım, emniyet teşkilatı da geldi ve gerekeni de yaptılar tabi, illa ki var yok değil. Biz burada bir mahalle muhtarı olarak bir bakmışsınız ki mahalle sakinlerinden birisi beni arıyor, sayın muhtarım bizim bina da filan numara da oturan daire sakinlerinden uyuşturucu satıyorlar, bizi rahatsız ediyorlar veya son ses müzik açmışlar. Biz de bu durumu emniyet teşkilatına bildiriyoruz, emniyet teşkilatı da gelip gerekeni yapıyor ama maalesef sorunlarımız gittikçe fazlalaşmaya başladı. İnşallah yakın zaman da bir çözüm getirirler de, bence cezalarımız caydırıcı değil şahsen ben cezalarımızı az görüyorum. Bunlar her yakalandıkları zaman içeriye atılsalar belki bu sıkıntılar olmayacak.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
DAĞBAŞI, Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum