Reklam

Urfalılar doğal ürünlere yöneliyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Doğal Ürünler ile ilgili Hüseyin Sütpak ile röportaj yaptı.

Urfalılar doğal ürünlere yöneliyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Doğal Ürünler ile ilgili Hüseyin Sütpak ile röportaj yaptı.

Urfalılar doğal ürünlere yöneliyor
02 Eylül 2018 - 18:38

Sütpak, Ürünlerimizi Viranşehir’den, Siverek’ten temin ediyoruz Hilvan dan biberimiz Urfalılardan temin ediyoruz evlerden biberimizde yapay değil fabrikasyon değil

Hazır yoğurt yiyeyim dediğiniz zaman 10,15 gün canım yoğurt istemiyordu bir zevk alamıyordum bir tat yoktu şimdi hergün en az bir tabak yoğurt yiyorum. 250 gr  500 gr bile yoğurt yiyorum yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz koyun yoğurdu Hilvan’dan temin ediyoruz.

Anlayanlar anlar dedim ya tadından ben o kadar olduğunda yoğurt yesem anlarım doğal olup olmadığını . Koyun yoğurdu ve inek yoğurdu koyun yoğurdu yediğim zaman fark ederim.

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ?

Hüseyin Sütpak  doğan ürünleri satıyorum.

KAÇ YILIDIR BU MESLEKTESİNİZ?

3 yıldır bu mesleği yapıyorum.

DOĞAL ÜRÜN NE DEMEKTİR?

Elde etmek gibi genleri ile oynanmamış katkı yapmadan doğal yoğurdumuzu bile yoğurt ile mayalarız yapay maya kullanmıyoruz sütü aynı aldığımız yoğurt ile mayalıyoruz herhangi yapay bir şey yok. Herhangi bir katkı yok. Her şey doğal: Yani pestilimiz sade bal şiresindendir. Sucuğumuz yine aynı herhangi şeker glikoz katmadan yapılmıştır. Balımızı karacadağ balcılardan aldık herhangi bir fabrikaya götürme ve arıtma yok satıcılardan aldığımız gibi satıyoruz. Kaymağı köylüden alıyoruz köylü pazarından alıyoruz. Süt kaymağı koyun olsun inek olsun herhangi bir yapay bir şey yoktur. Yapay olduklarını bilsem almam sade yağlarımızda öyle yine köylüden alıyoruz bilmediklerimize baktırıyoruz herhangi bir katkı yoksa alıyoruz müşteriye satıyoruz. Siverek’ten falan alıyoruz. Lebeni yapmaları için başka bir domates kurutulmuş yaz domatesi var patlıcan var.Nohut var taze,taze yumurtayı da köylüden alıyoruz.

BUNLARIN HEPSİNİ ŞANLIURFA DA KÖYLÜLERDENMİ ALIYORSUNUZ    ?

           Ürünlerimizi Viranşehir’den, Siverek’ten temin ediyoruz Hilvan dan biberimiz Urfalılardan temin ediyoruz evlerden biberimizde yapay değil fabrikasyon değil

HAZIR SATILAN NE OLDUĞU BİLİNMEYEN ÜRÜNLER O ÜRÜNLERİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Hazır yoğurt yiyeyim dediğiniz zaman 10,15 gün canım yoğurt istemiyordu bir zevk alamıyordum bir tat yoktu şimdi her gün en az bir tabak yoğurt yiyorum. 250 gr  500 gr bile yoğurt yiyorum yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz koyun yoğurdu Hilvan’dan temin ediyoruz. Siverek’ten temin ediyoruz koyun yoğurdu sütü bulamadığımız için onu hazır alıyoruz yoğurdu mayalamıyoruz tahinimizi susam götürüyoruz onun  makineleri var açık tahin satıyoruz  pekmezi köyde yaptırdık sade bir eve yaptırırız oradan buradan alma yok keçi boynuzu pekmezi var. Manav hattı yaptırdık. Alan yada orada tanıdık var abimgil aracılık yaptı  3 yıldır oradan yaptırıyorum.

KAYMAĞIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Biz bir çeşit biliyoruz bir süt ün kaymağı onu da köylüden alıyoruz

NE FARKEDİYOR ARALARINDA?

Çok fark ediyor yapayın içinde kaymak yok ki belki biraz süt katıyorlar ama ben bilmiyorum nasıl yapılıyor bilenlere sordum dediler pirinç unu katıyorlar. Bir şekilde yapıyorlar yağ var piyasada ne kadar diyorsun diyorlar ki 20TL köylüden soruyorlar.  37TL onlar getiriyorlar 18,15,20 hakiki yağ olsa fiyatı bu mu ? olur ne yağın kokusu var ne yağın lezzeti var ne tadı var satıyorlar piyasa dolu kaymak yine dolu biz köylüden 20, 18 e kadar almışız süt kaymağı onlar getiriyor 15 TL diyorlar 16TL hakiki olsa bunun fiyatı niye düşük. Birde çok farkı var insan onu ağzına koyduğu zaman çok kesik kesik oluyor tadı yok lezzeti yok sadece süt kokuyor o kadar  salçamızı özel evlerde yaptırıyoruz domates salçası biber salçası yoğurdumuzu bile köyden aldık getirdik buğday köylüden alıyoruz siverek’ten susam alıyoruz yıkıyoruz yıkıyoruz satıyoruz. Sonradan soyulmuş susam bile tadını kaybediyor fabrikaya gidip soyuldu mu tadını kayıp ediyor doğallığı gidiyor. Yani zeytin yağımızı yine çifçiden alıyoruz sadece bize ceviz getiren getiriyor bize ya Maraşın derler en çok getiren Maraş’ın diyorlar tabi cevizde doğaldır

SÜTÜ  NEREDEN TEMİN EDİYORUSUNUZ?

Sütü biz köylüden temin ediyoruz köylü getiriyor alıp kaynatıp yoğurdumuzu mayalıyoruz veya açı süt olarak satıyoruz

SÜT ÜRÜNLERİNE HALKIN RAĞBETİ NASIL?

Rağbeti var bilenler  ağız tadını bilen var kendini düşünenler özelliklen doğal alırlar. Bilmeyenler ayrı yoğurtan anlamayanlar doğallıktan anlamayanlar hazıra koşuyor marketlere kim süt kaynatacak alıyor paketi dolduruyor tası bardağı istiyor ama anlayanlar alıp içmezler anlayanlar kesinlikle hazır kullanmazlar 

HAZIR OLANLARIN ZARARI NE?

Onu ben bilmem onu doktorlara sorun.

 KÖY ÜRÜNLERİNİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR?

Anlayanlar anlar dedim ya tadından ben o kadar olduğunda yoğurt yesem anlarım doğal olup olmadığını . Koyun yoğurdu ve inek yoğurdu koyun yoğurdu yediğim zaman fark ederim baksam bile anlarım. Ben ama o anlamayanlar anlamıyor çünkü bilmiyor bilmediği için hazır olsun falan anlamayanlar derki fabrika işi daha temizdir makinelerin geçiyor daha temizdir ve orda çalışan veteriner bana dedi ki sen anlıyorsan hiç yememişsin  dedi ki 3 çeşit madde katılıyor o maddelerde her biri bir şey ediyor maddelerin bile ismini bana söyledi. Domuzun bilmem neyine kadar katıyorlar. Bizde böyle bir şey yok çok şükür köylüden aldığımız gibi bezden geçiyoruz kaynatıyoruz kovalara katıyoruz halka veriyoruz yani alan gelir alır almayanda geliyor zaten 3 yıldır git gide müşterilerimizin sayıları artıyor.

BU KONUDA BUNU BİLMEYENLER İÇİN BURADAN NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

Dedim ya ben kendim yesem 10,15 güne kadar canım istemiyor.

BİLMEYENLER İÇİN ne diyebirsiniz ?

Bilmeyenlere ben bir şey diyemem bilmiyorlar ise sorsunlar bilmedikleri için zaten bilmiyorlar doğalı bilmiyor ondan dolayı hazır alıp yiyor

DOĞAL ÜRÜN ALMAK İSTİYOR AMA NE YAPACAĞINI BİLMİYOR SİZ DAHA İYİ BİLİYORSUNUNZ O NE YAPSIN?

Sormak lazım adam doğalı bilmiyor ki alıyor hazırı şehirden öyle görmüş öyle yiyor ama köylü kesimi biliyor malın nasıl olduğunu biliyor hazırı da biliyor .

GELSELER BİLMEYENLERE NE SÖYLERSİNİZ?

Aynısınız onlara da söylerim ben kendim yani hazır yoğurt yesem zaten tadını da alamıyorum 10,15 güne kadar daha canım yoğurt istemiyor adamlar bakıyor diyorlar ki  katıdır sizinki cıvıktır ilah bizde madde katıptamı setleştirelim madde kattın mı katılaşıyor madde katmadın mı doğal olduğu belli zaten anlayan doktorlar var diyor ki yoğurdun faydası suyundadır veterinerler doktorlar okuyanlar biliyor başka diyecek bir şey yok ki .

 

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

 

Organik Tarım Kanunu ne diyor?

2004 tarihli Organik Tarım Kanunu “tanımlar” bölümünde terimler ile ilgili şöyle bir açıklama var: “Bu Kanunda geçen organik kelimesi ekolojik ve biyolojik kelimeleriyle eşdeğer anlamı ifade eder.”

Bu durumda, eğer size bir ürün için organik, ekolojik, biyolojik deniliyorsa bilin ki bu üç sözcük yasal olarak aynı anlama geliyor. 

Peki, kanun “organik” ürünü nasıl tanımlıyor?

Organik Tarım Kanunu’na göre; bakanlık tarafından yetki verilmiş uluslararası bağımsız Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşları, organik ürünün ve girdinin, üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm aşamalarında kontrolünü yapıyor ve sertifikalandırıyor. Yani gıdaların GDO’suz tohum ile kimyasal gübre ve ilaçsız üretildiği sertifika kuruluşu tarafından garantileniyor.

“Doğal” ürün için ise, yasal bir tanımlama yok. “Doğal ürünler” için, kaynağını bildiğimiz ve organik yetişme koşullarında üretilerek soframıza gelen, güvenebileceğimiz ürünler diyebiliriz.

"Yerel ürünler" ve "köy ürünleri", sözcüklerin içeriğinden de anlaşılacağı gibi, belirli bir yörede ve köyde yetişen ürünler için kullanılıyor. Aslında önemli olan bu ürünlerin yetişme koşulları. Sağlığımıza ve doğaya zarar vermeyen yöntemlerle mi yetişiyorlar? Önemli olan bunu bilmemiz. Ürünün belirli bir yörede veya köyde yetişmesi, organik koşullarda yetiştiği anlamına gelmiyor. Yöredeki ve köydeki çiftçimizin kullandığı tohumu ve üretim koşullarını bilemiyoruz.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum