Reklam

Valilik öğrencileri çözüm için Karaköprü Belediyesine gönderdi...

UrfaHA-Öğrencileri almaya gelen servis çamura saplanınca yardımına yine öğrenciler koştu. Henüz 4 aylık bir geçmişi olan okulun yapıldığı yere yol yapılmayınca gelen araçlar çamurlu yola saplandı. 

Valilik öğrencileri çözüm için Karaköprü Belediyesine gönderdi...

UrfaHA-Öğrencileri almaya gelen servis çamura saplanınca yardımına yine öğrenciler koştu. Henüz 4 aylık bir geçmişi olan okulun yapıldığı yere yol yapılmayınca gelen araçlar çamurlu yola saplandı. 

Valilik öğrencileri çözüm için Karaköprü Belediyesine gönderdi...
07 Aralık 2008 - 02:00

UrfaHA-Öğrencileri almaya gelen servis çamura saplanınca yardımına yine öğrenciler koştu. Henüz 4 aylık bir geçmişi olan okulun yapıldığı yere yol yapılmayınca gelen araçlar çamurlu yola saplandı. “Böyle çağda böyle okula bu yol yakışır mı? Yolu olmayan okulda eğitim görüyoruz. Bilseydik bu okula kaydımızı yaptırmazdık” diyen öğrenciler manzara karşısında çileden çıktı. Araç sürücüleri ise mevsimin ilk yağmurunda çamura saplanan araçlarını kurtarmak için öğrencilerden yardım istedi. “Öğrencileri almaya gelirken, bizler yolda kaldık onlar bizi kurtardı” diyen sürücüler, yolun yapılması için yetkililerden yardım istedi. Çamura saplanan servis araçlarından inen öğrencilerin bazıları ise yanlarında aldıkları naylon poşetleri ayaklarına geçirip araçları battıkları yerden iterek çıkardı. 
Şanlıurfa’da Bağlarbaşı Mahallesine bağlı Açıksu mevki taraflarında yapılan GAP Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan öğrencilerin çektiği yol sıkıntısı mevsimin ilk yağmuruyla kendini gösterdi. Yağmurun yağmasıyla topraktan yapılan okul yolu çamur deryasına döndü. Öğrencileri okula götüren servis araçları dönüş yolunda tam anlamıyla bir çile çekti. Öğrenciler yaklaşık 3 kilometrelik çamurlu yolda araçları saplandıkları yerden kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalıştı. Manzara karşısında insanları hayrete düşüren olayda öğrenciler isyan etti. Okulun öğrencilerinden Fethi Topdağ (16), “Yetkililer gelsin bu halimizi görsünler. Okul yolu mu çile yolu mu? Bu çağda böyle bir manzarayı yaşıyoruz. Henüz bunlar daha okulumuzun ilk günleri, peki kışın ortasında ne yapacağız. Okula sabah gelmeden evden naylon poşet alıp araçları çamurlu yoldan kurtarmak için ayakkabılarımızın üzerine giyiyoruz. Buna lütfen bir çözüm bulunsun. Bize okuyun diyorlar böyle mi okuyacağız.” dedi. Öğrencilerden Uğur Alptekin ise “Biz önce Belediyeye gittik oradan bizi Valiliğe gönderdiler, Valiliğe gittik oradan Karaköprü belediye başkanlığına gönderdiler, oradan Milli eğitime gittik fakat halen yolumuz yapılmadı.
Alınan bilgiye göre uzak olduğu ve yolu yapılmadığı gerekçesiyle kimsenin girmek istemediği okulun servis ihalesine ise Seçkin Turizm firması hatır gönül ilişkisinden dolayı mecburen kabul ettiği iddia edildi. Söz konusu firmanın sahibi Mehmet Avşaroğlu, bu okulun servis ihalesi yapıldığı zaman kimsenin almak istemediğini söyledi. Avşaroğlu, “Çektiğimiz bu sıkıntılardan sonra ihalenin iptali için tekrar düşünmek zorundayım. Araçlarımızın bu yollarda 1 ay içerisinde kullanılamaz hale gelecektir. Girdiğimiz ihaleye yolu bozuk olduğu gerekçesiyle kimse talip olmadı. Ama hatırla gönülle kabul etmek zorunda kaldım. Henüz mevsimin ilk yağmurunda böyle bir rezalet yaşıyoruz. Acaba kışın ne yapacağız merak ediyorum.” şeklinde konuştu.
Şanlıurfa Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, hizmetlerde imar alanı içerisinde kalan bölgelerde hizmet götürmenin öncelik taşıdığını belirterek, “Bu yıl planladığımız, programa aldığımız çalışmaları yetiştirmek zorundayız. Belediye olarak bunlara öncelik veriyoruz. Bu okul yolunun yapımı için ise en son Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karaköprü Belde Belediyesiyle ortak bir toplantı yaparak bu soruna hep birlikte el atmamız gerektiği ortak görüşü kabul edildi. Ancak henüz böyle bir adım atılmadı. Mücavir alanımız içerisinde olan bu okulun ancak 2009 yılı çalışma programına alamızla mümkün olacaktır.” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre ise okul yolunun mücavir alanı içerisinde olduğu gerekçesiyle Şanlıurfa Belediyesi tarafından yapılması gerektiği belirtildi. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan 160 öğrenci mevcutlu okula giden yol binayı yapan müteahhit zamanında yapıldı. Kamyonların inşaat malzemelerini taşıması amacıyla yapılan yol 4 ay önce okul açıldıktan sonra da bir daha kazma kürek vurulmadı. Okulun açıldığı günlerde yolun olmayışını gören velilerden yaklaşık 10 kişinin ise çocuklarının kaydını başka bir okula aldırdığı öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum