Vali beyi kızdıran iddialar

15/11/2008 Vali beyi kızdıran iddialar Erdal İmrekYerel Reha gazetesinin, Şanlıurfa valisi ile ilgili yaptığı haberlerden sonra basılmasının nedenleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Reha gazetesinin, Şa

Vali beyi kızdıran iddialar

15/11/2008 Vali beyi kızdıran iddialar Erdal İmrekYerel Reha gazetesinin, Şanlıurfa valisi ile ilgili yaptığı haberlerden sonra basılmasının nedenleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Reha gazetesinin, Şa

Vali beyi kızdıran iddialar
30 Kasım 2009 - 02:00
Reklam

15/11/2008
Vali beyi kızdıran iddialar
Erdal İmrekYerel Reha gazetesinin, Şanlıurfa valisi ile ilgili yaptığı haberlerden sonra basılmasının nedenleri ortaya çıkmaya devam ediyor.
Reha gazetesinin, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ile ilgili yaptığı haberlerden sonra basılarak belgelerine el konulmasının nedenleri ortaya çıkmaya başlıyor. Şaibeli ihalelerden Gülen cemaatiyle ilişkilere, eşi ve çocuklarının vali ailesi olmanın ‘nimetlerinden’ fazlasıyla yararlandıklarına kadar onlarca iddia, bugüne kadar gazetede haber oldu. İşte valinin bu iddialarla ilgili yanıtlaması istenen sorular:
1- On ay önce ihale edilmeden alınan ve piyasa değeri 2 bin YTL olan plazma televizyonların tanesinin 7 bin 500 YTL olarak faturalandırıldığı doğru mu?
2- Personel maaşları yıllardır anlaşılmış olan bankadan alınarak özel bir bankaya aktarıldı. Ve promosyon olarak bu bankadan 650 milyar alındı. Bu 650 milyar promosyon ne oldu?
3- Oğlunuzun şu anda kullandığı arabayı Şanlıurfa’da hangi iş adamı hediye etti? Hediye olarak alınan bir arabanın karşılığı, bu iş adamı ne gibi bir menfaat temin etti? Eğer oğlunuz arabayı kendisi aldı ise faturasını ibraz edebilir misiniz?
4- Kentimizde bursa muhtaç on binlerce genç varken, siz oğlunuza bir iş adamından burs talep ettiniz mi? Bu talebi hangi iş adamından yaptınız? Bursu aldınız mı?
5- Fethullah Gülen cemaatinde bir gelenektir. Cemaate 10 yıl sadakatle hizmet ederek güven kazanıp kurmay sınıfına yükselenlere ‘ABİ’ ve ‘ABLA’ denir. Bu cemaat üyelerinin İstanbul’da size ‘Yusuf Abi’ Eşinize ‘Ayla Abla’ dediği doğru mu? Abiliğiniz ve ablalığınız nereden geliyor? Yaşınızdan mı, sadakatinizden mi?
6- Vali konağına, bir ilçeye ve bir kamu kurumuna MOBESE sistemi kuruldu mu? Sistemi yine POLAR firması mı kurdu? Bunlar için ne kadar ödendi? İhale yapıldı mı? İlçe ve kuruma firma tercihi için baskınız oldu mu?
7- Şanlıurfa il Özel İdare Müdürlüğü’nün geçen yıl memurlar için Yapı Kredi Bankası’ndan aldıkları banka promosyonu ne kadar? Bu banka promosyonunun çalışan memurlara dağıtılması gerekirken büyük bölümü eşiniz ve sizin özel giderleriniz için harcandığı doğru mu? Banka promosyonunun miktarını ve paraların nereye harcandığını fatura ve belgeleri ile açıklaya bilir misiniz?
‘Şaibeli ihale’
Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Hasan Köseler, valinin kendilerine karşı takındığı tutumun asıl olarak İl Özel İdaresi’ne ait Cebeci İş Hanı’nın özelleştirilmesi sırasında yaptıkları haberlerden kaynaklandığını ifade etti. Değeri 10 milyon YTL olan iş hanının 4.2 milyon YTL’ye Bucaklara satıldığını ifade eden Köseler, “Biz bu ihaleleri gazeteci olarak izlemek istedik ama bize izin verilmedi” dedi. Köseler, Cebeci İş Hanı’nın değerinin çok altında satıldığını belirterek iş hanı ihaleye çıkartılmadan önce kurulan Değer Tespit Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Emlakçılar Odası Başkanı Hanifi Erkan’ın da kanunen yasak olmasına rağmen ihaleyle, değeri düşük gösterilen iş hanından 7 adet dükkan aldığını iddia etti. Köseler, tüm bunları haber yapmaları ve yazmalarından dolayı valinin kendilerine baskı uyguladığını söyledi ve “Haberleri vali sorularımızı cevaplayana kadar yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Valinin okullara yardım adı altında para topladığını iddia eden Köseler, “Bizim elimizde bunu kanıtlayan belgeler vardı, polis baskınında el konuldu” dedi. Toplanan paraların akıbeti hakkında bir fikirleri olmadığını belirten Köseler, Urfa’da yapılan bir anaokuluna valinin eşi Ayla Yavaşcan’ın isminin verildiğini söyledi. “Devletin parasıyla, halktan toplanan paralarla yapılan bir okula neden vali eşinin ismini verdi” diye soran Köseler, “Valinin eşi bu kent için ne yapmıştır da bu okula onun ismi verilmiştir?” dedi. Köseler, valinin uygulamalarını yazmaya, gündeme getirmeye devam edeceklerini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

YORUMLAR

  • 0 Yorum