Bir ramazan ayını da bitiriyoruz. Şanlıurfa’da özellikle son günlerde 41 dereceyi bulan sıcaklıkta oruç ifa ettik. Türkiye’nin bazı bölgelerinde kardan yolların kapalı olduğu bir dönemde ramazan ayını geride bırakıyoruz. Ramazan ayı bereket ayı idi. Varlıklı kişilerin mağdurları sevindirdiği bir ay. Varlıklı insanların dinimizin emrettiği oranda zekatlarını vermeleri durumunda fakirlerin sıkıntı çekmeyeceğini biliyoruz.
Şanlıurfa Gazetesi olarak yaşlılarımız yani büyüklerimizle eski ramazanlar hakkında röportajlar yaptık. Gerçeği söylemek gerekir ki Genç nesiller ile Şanlıurfalılar geleneklerini, örflerini ve adetlerini kaybediyorlar. Gelenekleri genellikte orta ve yaşlılar devam ettiriyor. Şanlıurfalı aileler gelecek nesillerimize örf ve adetlerini nakletmelidir. Bu bölgeyi ayakta tutan birlik ve beraberliğimizin teminatı örf ve adetlerimizdir.
Daha önceki yıllarda Ramazan ayında lokantalar gündüzleri kapalı olurdu. Kahveler kapalı olurdu. Yine birçok Urfalı bu geleneğe uydu. Ancak bazı lokantalar bazı kahvehaneler üç beş kuruş kazanma ihtirası yüzünden oruç tutanlara saygı gösteremediler. Sokaklarda açıkta siğara içenler, meşrubat içenlerin tamamına yakının genç olması ise üzüntü verici bir durumdur.suçu hiçbir zaman gençlerde bulmuyoruz onları bu şekilde yetiştiren ailelerinde buluyoruz. Temennimiz bu gibi gençlerin azınlıkta kalması ve gelecek yıllarda dinine, vatanına, bayrağına, örf ve geleneklerine bağlı gençlerin yetişmesi dileği ile ..