Şanlıurfa'da 31 Mart yerel seçimleri için Belediye Başkan adayları ve Belediye Meclis üyesi adayları belirleniyor.
Türkiye Genelik'de Siyasi Partiler Belediye Başkan adaylarının çoğunluğunu belirledi. Şanlıurfa'da da AK Parti ve MHP Belediye Başkan adaylarını geçtiğimiz ay açıklamıştı. İlimizde muhalefet Partilerinin adayları da belirlenmeye başlandı. Şanlıurfa eski Milletvekili, Şanlıurfaspor eski kulüp Başkanı ve DYP eski Şanlıurfa İl Başkanı Sabahattin Cevheri, önceki gün Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını resmen açıkladı. Cevheri, çatı adayı olmadığını, Şanlıurfa'nın tümünün adayı olduğunu söyledi. Şanlıurfa'nın İlçelerinde de Muhalefet Partilerinin Belediye Başkan adayları bir bir açıklanmaya başlandı. 18 Şubat 2019 tarihinde Ülke genelinde ve Şanlıurfa'da tüm Partilerin Belediye Başkan adayları ve Belediye Meclis üyesi adaylarının adaylıkları resmi olacak. Adaylar resmileştikten sonra Türkiye ve Şanlıurfa'da seçim havası gün geçtikçe yaşanmaya başlayacak. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyzgül ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye adayı Sabahattin Cevheri, önümüzdeki günlerde yoğun bir seçim çalışması içerisinde olacaklardır. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sabahattin Cevheri, adaylığını resmen açıkladığı gün Cevheri ailesi olarak her yerde yüzleri olduğunu belirterek, Şanlıurfa genelinde her kesime bir bir uğrayacağını ifade etmişti. Cevheri ile Beyazgül, önümzdeki günlerde Şanlıurfa seçmeninin önüne yapacakları projeleri sergilemeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum. Şanlıurfa'nın başta trfafik olmak üzere çözüm bekleyen bir çok problemleri bulunuyor. Adayların önce kentin sorunlarını araştırmalarını ve çözüm önerilerini Şanlıurfa halkı ile paylaşmalarını öneriyorum. Şanlıurfa'da siyasilerin sadece seçim sürecinde gelenek haline getirdiği esnaf ve vatandaş ziyaretlerinine ağırlık verilmesi yerine Şanlıurfa'nın ve İlçelerimizin problemlerinin tespiti ve sorunların çözümüne ağırlık verilmesinin daha doğu olduğunu belirtmek isterim. Şanlıurfa'nın seçiminin Türkiye'nin seçiminden farkılı olduğu da vurgulamak isterim. Şanlıurfa'da vatandaşlar her ne kadar Parti'ye oy veriyoruz" deselerde seçmenimiz Partilerin aday kriterinide göz ardı etmiyorlar. Örnek verecek olursam 2014 yerel seçimlerinde CHP Siverek'te 217 oy almış, bu seçimlerde Fatih Bucak'ın Siverek İlçesinde çok yüksek bir oy alacağından hiç şüphem olmadığını sizlerle paylaşmak isterim.
Ceylanpınarda mevcut Belediye Başkanı Menders Atilla'nın Demokrat Partiden, Akçakale'de mevcut Belediye Başkanı Abdulhakim Ayahan'ın Saadet Partisinden aday oldu. Harran'da AK Parti'den aday olamayan Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz'un Demokrat Partiden Belediye Başkan adayı olacağı iddia ediliyor. Belediye Başkanlarının aday olmaları durumunda yine bu İlçelerden yüksek oy alacaklarını bilertmek istiyorum. Örneğin DP geçen seçim Ceylanpınar'dan oy alamamış, Saadet Partisi Akçakale'de 210 oy almış ve Harran'da DP sadece 63 oy almıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa'nın seçiminin bu nedenle Türkiye seçiminden farklı bir seçim olacağını söyleyebilirim. Türkiye'de ve Şanlıurfa'da seçim sürescinin 31 Mart yerel seçimlerinin birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde olmasını diliyorum.