Suriye’de iç savaş nedeni ile Türkiye’ye 3 milyonun üzerinde sığınmacı geldi.Ülkelerinde can güvenlikleri yoktu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile bir çok bölge güvenli oldu. Teröristlerden kurtarıldı ve ÖSO ve TSK’nin kontrolüne geçti. Ancak milyonlarca kişi geri dönmesi gerekirken 300 bin kişi geri döndü. Güvenlik bölgelere Türkiye'nin dört bir tarafından Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyeli sığınmacılardan 14 bin 500 Suriyeli ülkesine geçti, yaklaşık 25 bin Suriyeli ise online randevu sistemine kayıt yaptırdı. Ramazan Bayramı için ülkesine giden Suriyeliler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla güvenli hale getirilen Azez, Soran, Aktarin, Afrin, Cerablus ve El Bab gibi bölgelerdeki yakınlarının yanına gidiyor. Bu demek ki Suriyeliler toprakları teröristlerden kurtarılmasına rağmen dönmemeleri ilginç. Göç idare başvurarak kendi ülkelerinde bayram geçiriyorlar.
Suriye’de iç savaş yokken 3 günlüğüne Türkiye’ye gelen Suriyeliler akabalarının yanlarında kalp gidiyordu. Şimdi tam tersi oldu.Türkiye’deki sığınmacı Suriyeliler yani Türk vatandaşı olmayanlar suriyedeki akrabalarınn yanına gidiyor.