Türkiye’de tüm sigara üretimi tekel deyken sigara fiyatları bu kadar pahalı değildi. Tekelin devir dışı bırakılması ile piyasa yabancılara kaldı.
Tütün-Sen Genel Başkanı ve Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem’ın kamuoyuna yansıyan açıklaması her türk vatandaşını derinden üzüyor. Türkiye menşeli sigara var mı? “Hayır” diyor Erdem ve şöyle anlatıyor: “TEKEL, British American Tobacco’yla (Birleşik Krallık Londra merkezli, Philip Morris’in ardından dünyadaki en büyük ikinci tütün şirketi) satılınca tüm markaların isimleri de satılmış oldu. Şu an yerli tütünle yapılan sigara yok.” Diyor.
Yabancılar Hem halkı zehirliyor hem de para kazanıyor. Reklama ihtiyaçları yok. Vatandaş zorunlu alıyor. Sigaraya zam gelince güneydoğu anadolu bölgesin de yüzde yüz yerli ve milli Adıyaman başta olmak üzere tütün kullanımı arttı. Hazır sigara sarma makineleri ile sarımı da kolay. ayrıca yirmi adet tütünü sarılmış olarak beş TL ye satılıyor.devletin tekeli ve üreticisi eskiden kazanırken şimdi Amerikalı şirketler kazanıyor. Ama halk ise yerli tütüne dönüyor. Sigara yine etürk özel sektörünce de üretilmeli ki yerli ve milli markalar olsun. Vatandaş ise tabiî ki yerli markaları tercih eder.