Son 7-8 aydır ekonomik kriz nedeni ile et fiyatları arttı. Kurban bayramı nedeni ile artışın daha fazla olması bekleniyor. Çünkü hayvanların ihraç edilmesi nedeni ile talep karşılanamıyor. Bilindiği gibi Türkiye’de hemen hemen her iş ve işlem kağıt üzerinde kalıyor.Kurban bayramına az bir süre kala hayvan pazarlarında hareketlilik başladı.mağaralarda hayvanlar satışa çıkmaya başladı. Bazı çiftliklerde yine satışlar yapılıyor.kurban bayramı nedeni ile talepin fazla olması nedeni ile başka illerden büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar getiriliyor.bu hayvanların sağlıklı olup olmadığının satışa uygun olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.nerelerde hayvan satışı varsa ilgili kurum hangisi ise denetimler yapmalıdır. Tarım il müdürlüğünde görevli veterinerlerin alanlarda olması lazım.İnsanlar hayvanın dıştan sağlıklı olup olmadığını bilemez. Hayvanların sağlıklı olduğu ve kontrolünün yapıldığına dair sağlık belgeleri olması gerekmez mi ? ancak hayvan pazarına gidin ne kontrol nede denetim var. Her şey kendi halinde ilerliyor.Kurban bayramında herkes kurbanı alıp kendisi kesiyor. Dişi hayvanların kesilmemesi ve hastalıklı hayvanların satılmasına izin verilmemesi gerekir.