Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrası Şanlıurfa’da bazı okullarda zarar gördü. Milli eğitim müdürlüğü tüm okullarda çevre ve şehircilik il müdürlüğü vasıtası ile okulların durumunu inceletiyor. ilk verilere göre , Kent genelindeki 677 okul binasının az hasarlı olduğu belirlenmiş.. 27-30 civarında orta hasarlı okul var.buralarda eğitim mümkün değil. Yine, Hilvan'da 2, Karaköprü'de 1 okulu ağır hasarlı okullar var bunlarda tamamen yıkıp yeni okullar yapılacak. Hasarsız ya da az hasarlı olup tamir ve onarımı yapılan okulları hizmete açılacak.Milli eğitim Müdürlüğü İlk haftayı öğretmen ve öğrenciler için rehabilite haftası olarak değerlendirecek. onarımı yapılan okullar ile 1 Mart'ta diğer hasarsız okullarla birlikte eğitim öğretime açılması planlanıyor.Milli eğitim Müdürlüğü gerekli planlamalar yapıyor. eğitime açılmayacak okullardaki öğrenicileri diğer yakın okullara yönlendirecektir. Ancak, deprem sonrası evleri yıkılan ve başka illere nakledilen, kamu misafirhanelerine ve çadırlara yerleşenlerin çocuklarının eğitim için okullara gitme imkanı yok. Milli eğitim müdürlüğü yaptığı planlamalar ile öğrencilerin mevcutlarını okula getirmeyi amaçlıyor. devam mecburiyeti de yok.