Mahmut Mancı

Mahmut Mancı

AFİYET OLSUN

00 0000 - 17:40

  Hikaye bu ya...Ağa atın üstünde marabası yulvarı çekiyor, kasabadan köylerine dönüyorlar..Yol uzun.Ağanıın canı sıkılıyor...Marabaya gel bu atı sana satayım demiş.....Maraba-Ağe benim param yok... Ağa-Hayır ben para istemiyorum sadece sen bu atın b.unu ye,at senin olsun..Maraba düşünmüş taşınmış hayata bir at sahibi olacak..Ortalıkta kimsede yok..Yemiş...Sonra maraba atın üstünde ,ağa yulvar başında bir müddet gitmişler...Derken ağanın aklı başına gelmiş...Ben bu durum da köye nasıl giderim..Tanıdıklar ne der diye düşünmüş...Marabaya - atı bana sat demiş...Maraba düşünmüş yediği şey aklında..Maraba-aga atı parayla satmam eğer sen bu atın b.unu yersen satarım demiş..Ağa bakmiş çaresi yok...Ortalıkta kimsecikler yok...Mecburen yemiş..Köye girişin de... Maraba..-ağe çıkşta sen atın üstünde ben yulvar başındaydım...Köye geldik yine aynı şekilde sen atın üstünde ben yulvar başındayım..Hiç bir şey değişmedi ...Eee O ZAMAN BİZ B..ku NİYE YEDİK....
                                        Türkiye ve Urfa gündemine bakınca bu hikaye aklıma geldi.Yüksek seçim kurulu, bazı bağımsızları yasakladı.Tepkilerden dolayı bazı istenmeyen olaylar çıktı.Aslında bu çıkan olaylar istenmeden mi yoksa istenilerek yapılması da ayrı bir konu.Birkaç gün sonra yasaklar kalktı.Ağa-maraba hikayesini anımsatı.                             
                                         İbrahim Tatlıses yine bağımsız aday olmaktan vazgeçti.Yine diyorum yanlış hatırlamıyorsam bu üçüncü vukaatı.Adaylıktan vaz mı geçti yoksa vaz geçirildi mi.! Bu da ayrı bir konu.
                                          Listeler açıklandı.Hayal kırıklığı yaşayanlar oldu.Sesini yükseltlenler oldu.Sesini çıkarmayıp belki iyi bir yerlere gelirim diyenleri gördük.A partisinden,B partisine geçenler oldu.Ovada yaygın olan değiş-tokuşun, siyasi berdelini de gördük.
                                          Başbakanımız A.B meclisinde "Türkiye'ye Fransız kalmışsınız" diye gazeteciye fırça atıyor.Sayın başbakanım bu listeyi yaparken size"Urfa'ya Fransız kaldığınızı" sandıkta mı söylememiz lazım.
                                           Urfa siyaseti yine Türkiye siyasi tarihinde yeni vakaları ile yerini aldığını görüyoruz.
                                           Ceket-paket-ithal-yerli-Artvin-Bursa-Mardin-bakan-merkez adayı-paralı aday- gibi kavramların dillere dolaştığı bir seçim dönemi yaşıyoruz.Ağa-maraba hikayesindeki b.unu yememiz dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Mahmutmance@hotmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum