Mahmut Mancı

Mahmut Mancı

İKİ ÖDÜL ve YAŞAR DURU

00 0000 - 15:55

Konu, kültüre hizmet olunca gerisi benim için teferuattır.Bu yazımda sizlerle üç Urfalı kültür elçisini paylaşmak istedim.Motif Vakfı özel hizmet ödülünü bu yıl alacak olan Münevver Özdemir ve babası Çetin Özdemir hocamı müzik camiasından tanıyorum.Kültür hizmet ödül sahibi Hanifi Erçetin le sadece Urfa ile ilgili organizasyonlarda bir araya gelmişizdir.Yani anlayacağınız bir merhabadan başka yakınlığım yoktur. Mehmet Yaşar Duru ise ünversitede sınıf arkadaşım ve fikirlerinden faydalandığım hocamdır. Bu yazının,kültüre hizmet eden insanların hakkını teslim etme amacıyla yazıldığını  bilmenizi isterim.
27 Kasım 2010 cumartesi günü İstanbul Kültür Ünversitesi Akıngüç Oditoryumunda yapılacak olan gelenekse l16.Motif Halk Bilim Ödüllerinde,iki Urfalı hemşerimizın,bu yıl, motif hizmet ödüllerine layık görüldüğünü sizlerle paylaşmak istedim.
                   MÜNEVVER ÖZDEMİR
                   1975 Istanbul doğumlu.Aslen Urfalıdır.Bestekar Çetin Özdemir in kızıdır.İlk okulda solfej ve bağlama dersleri alarak müzik hayatına merhaba demiştir.1992 yılı İ.T.Ü Türk müziği devlet konservatuarı ses eğitim bölümünde eğitimine devam etmiştir.1996 yılında TRT sınavını kazandı.Eğitimini tamamlayarak, MEB bünyesinde müzik öğretmenliği yaptı.İ.T.Ü halk müziğinde yüksek lisansını tamamladı."Şanlıurfa müzik hayatında iki usta sanatçı;Mukim Tahir ve Bakır Yurtsever" konulu bir tez hazırladı.2003 yılında,ögretmenlikten ayrılarak TRT nin kadrolu sanatçısı oldu.Birçok ödüle sahip olan sanatçı,halen TRT yurttan sesler korosında görev yapmaktadır.
                    HANİFİ ERÇETİN
                    1959 yılında Şanlıurfa Birecik doğumlu.Eğitiminden sonra 1979 yılında Erzurumda öğretmenlik yaptı.1995-2006 yılları arası Bakırköy Halk Eğitim merkez müdür yardımcılığı.1976 yılından beri Halk oyunları eğiticisi.Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Eğitim Genel Müdürlüğünün görevlendirmesi ile Silivri-Çatalca ve Üsküp yörelerinin tarih,giyim-kuşam,gelenek-görenek,oyun ve oyun müziklerinin notaya alınmasında,ritmik yönden analizinde görev almıştır.Bu konudaki kitap hazırlık komisyonunda etkin çalışmalar yapmıştır.Sempozyumlar ve paneller hazırladı.2005 yılından beri Güngören Halk Eğitim müdürülüğü görevini devam ettiriyor.MEB bünyesinde yapılan yarışmaların Jüri üyesidir.Türk Halk Oyunları federasyonunda  usta hakemlik görevi halen devam etmektedir.

                      Yıllardır Motif Vakfının içersindeyim.16 yıldır Halk Kültürüne hizmet edenlere özel ödül verme misyonu devam ediyor. Türkiye de motif vakfının yaptığını yapan hiç bir dergi, gazete , kurum veya kuruluş malesef yok.Bundan dolayı başta Motif Vakfı başkanı sayın Mehmet Zeki Baykal olmak üzere,seçici kurul üyeleri:R.Özkul Çobanoğlu,Prof.Dr Fikret Değerli,Öğr.gör.Ahmet Turan Demirbağ,Prof.Dr.Can Etili Öktem,Prof.Dr. Suat Gezgin,Prof.DrZeki Kuşoğlu,Mehmet Emin Mancı,Doç.Nihal Öktem,Prof.Dr. Suphi Saatçi,Öğ.gör. Sebahattin Türkoğlu ve gazeteci resam Ekber Yeşilyurt hocalarımızı takdir ve tebrik ederim.Motif Vakfı bu yıl 2010 yılı T.B.M.M Özel Onur ödülünü alarak gönüllerimizde yer etmiştir.

                      Şimdi sıra geldi kadim dostum MEHMET YAŞAR DURU ağabeyime.Urfa kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı  zaten gönlümüzün ödülünü almıştır.1945 Urfa doğumlu.1965 Diyarbakır Eğitim Enstitüsü  okul birincisi.Edebiyat öğretmeni.1978 Marmara Ü. iktisat-işletme mezunu.Ocak 1992-Temmuz 1994 yılları arasındaTercüman( O yıllar tirajı en yüksek gazetesi) editör,redaktör ve köşe yazarlığı.Temmuz 1994-Aralık 1997 Kanal 7 Tv.Sıra gecesi proğramının yapımcısı,yönetmen ve sunucusu.Sahuru Beklerken ve Kuşaklar Tartışıyor proğram sunuculuğu.Şehir belgeselleri,metin yazarlığı ve yönetmen.Nisan 2004-Mart 2008 tarihleri arasında G.Antep Şahinbey Belediyesi başkan yardımcıliği.Urfa sıra gecelerini Türkiye de gündeme taşıyan kültür bilgesi.1995 lı yıllarda Urfa sıra gecesini otantik bir şekilde televizyonlara taşıyan bir Urfa sevdalısı.1978-1980 lı yıllarda Hergün,Ortadogu gazetelerinde köşe yazarlığı.İst Milli Eğitim Müdür yardımcılığı.12 Eylül 1980 mağduru.Berker İnanoğlu ile beraber Yeşilçam yapımcısı.Çeşitli filmlerin metin yazarı.Sıra geceleri adlı bir kitabı vardır..Onun;şehir,zaman,mekan ve insan yazılarından oluşan Sıra Geceleri adlı kitabı doğal olarak Urfa yı ve Urfa lıları anlatıyor.Sessiz sedasız bir şekilde halk kültürüne hizmet veren hocamın ellerinden öperim.Motif özel ödülüne layık görülen Münevver ve Hanifi kardeşlerimin gözlerinden öpüyorum.Kültürümüzün korunmasında emeği geçen bütün dostlara selam olsun.
Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum