Türkiye’de e-devlet sistemi ile bir çok hizmet kolaylaştı. Bunlardan biri de engeller ile ilgili Milli eğitim bakanlığının Tüm Türkiye’de yaygın hale getirdiği sistem gerçekten mükemmel.Şanlıurfa il milli Eğitim müdürlüğünde de ve ilçe milli Eğitim Müdürlüğünde de bu sistem uygulanacak. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki yaklaşık 57 bin okul ve kurumda kullanılan Doküman Yönetim Sistemi'nin kullanıcı sayısı 1 milyon 110 bine ulaşırken, atılan yeni bir adımla görme engelli personelin evrak işlemlerini gerçekleştirebilmesi için "Engelsiz Doküman Yönetim Sistemi" geliştirilmiş, E-Devlet dönüşümünün bir parçası olan ve 2012 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yaklaşık 57 bin okul ve kurumda kullanılan Doküman Yönetim Sistemi'nin kullanıcı sayısı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı başından itibaren öğretmenlerin de sisteme dahil edilmesiyle 1 milyon 110 bine ulaşmış, Sistemde görme engelliler için ise yeni ve özel bir adım atılmış, Sistem, 'Engelsiz Doküman Yönetim Sistemi' projesi ile görme engelliler için erişilebilir hale getirilmiş, Bu sayede Bakanlık bünyesinde çalışan görme engelli personelin Doküman Yönetim Sistemi içinde aktif rol alması sağlandığını kamuoyuna yapılan açıklamadan öğrendik. Yapılacak eğitimlerle 3 bin 827 görme engelli personel, Doküman Yönetim Sistemi'nde evrak oluşturabilecek, evrakı onaya sunabilecek, birimine gelen evrakları kabul edip dağıtım yapabilecek ve sorgu ekranlarını kullanarak evrak arayabilecek. Görme engelli personel, Engelsiz Doküman Yönetim Sistemi uygulaması ile resmi yazışma işleminin tüm aşamalarını yardım almaksızın gerçekleştirebilecek. Sistem, personelin toplumla bütünleşmesini kolaylaştırması ve kurumsal aidiyet hissini artırmasına da katkı sağlayacak.Bu gibi güzel gelişmeler geç olsa gerçekleştiriliyor.