Dünyada ve türkiye’de gençlerin sosyal medya kullanımı artarken okuma oranı düşüyor. Her bilgiye insanlar internet ile ulaşabiliyor ve kitap okumak zahmet gibi oluyor. Türkiye Okuma Kültürü Araştırması" raporunu inceledim. Araştırma şirketinin yaptığı ankette, katılımcıların yüzde 70’i net bir şekilde kitap okumadığını belirtirken, yeni araştırmada bu oran yüzde 36’ya düşmüş durumda. Son 3 ayda en az bir kitap okuduğunu belirtenlerin oranının ise yüzde 30’dan yüzde 64’e çıktığı görünüyor. Kitap okuyanlar ise öğrenciler.Aileden destek almış kişilerin okuma seviyesi birebir orantılı olarak artıyor. Toplum da bunun farkında. Ama hâlâ çocuğuna kitap okumayan çok ebeveyn var. Ancak genç ebeveynler çocuklarına göre daha fazla kitap okuyor.
Türkiye’de yapılan araştırmalar ,tarihi kitaplar, çeviriler olmak üzere binlerce kitap yayınlanıyor. Şanlıurfa’da son üç yıldır kitap fuarı açılıyor. Katılım çok iyi olsa da kitap alan sayısı istenen seviyede değil. Kitap okuyan toplum olmamız için yoğun gayretler var. bunların neticesini önümüzdeki günlerde göreceğiz.internette her bilgiye ulaşılıyor ancak güvenli olup olmadığı ise tartışma konusu. Güvenilir kaynakların bilgilerine itibar edilmelidir. Bir çok insan yalnış bilgi ile donatılıyor. Bu da büyük tehlike