Türkiye'de Her yıl 19 Ekim tarihinde muhtarlar günü kutlanıyor. Muhtarlık müessesi halen kurumlaşamadı. Cumhurbaşkanlığınca imkanları genişletildi. Maaşları iyileştirildi. Ancak, Şanlıurfa dahil bazı illerde belediyelerin desteği ile muhtarlık binalarına kavuştular. Donanım olarak da belediyelerden destek gördüler. Bir dönem iş kur’dan kurumlara alınan elemanlardan da destek verildi. 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Şanlıurfa merkez ilçelerinde görev yapan muhtarlar ile muhtar dernek başkanları Muhtarlar her ortamda ve yetkilerde ; Şanlıurfa’nın büyük bir şehir olmasıyla birlikte sıkıntıları da olduğunu, “Sorunları hep birlikte, birbirimize zarar vermeden, işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözmeye bakmalıyız. Kamu idaresinin ve yerel yönetimlerin yetişemediği durumlar olabilir. İki binin üzerinde yerleşim yeriyle büyük bir alan ve buralara hizmet götürmek gerçekten zor. Anlayışla, hoşgörüyle ancak idare ettiğimiz mahallelerin taleplerini de usulü çerçevesinde idareye ulaştırmak ve takibini yapmak durumundasınız. Bunu da yapılıyor.Birlik beraberlik içerisinde olursak sorunlar daha hızlı çözülür. Muhtarlara personel desteği verilmeli, ayrıca yetkileri genişletilmelidir. Muhtar seçilirken de en az lise mezunu şartı getirilmelidir. Çünkü bilgisar bilmeli, yazı yazabilmelidir. Teknolojiyi kullanmalıdır.