Şanlıurfa Valiliği tarafından koordine edilen, GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından finanse edilen ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından yürütülen, alanında uzman akademisyen ve sağlık çalışanlarının görev aldığı “Şanlıurfa İlinde Uyuşturucu Kullanım Sıklığı ve Risk Etmenlerinin Belirlenmesi” adlı proje verilere göre; Şanlıurfa’da uyuşturucu kullanımının ne önlem almayacak kadar az, ne de abartılacak kadar fazla olmadığı tespit edildi. Raporda ayrıca, uyuşturucu konusunun sürekli gündemde olmasının, en büyük risk grubu olan gençler için de uyuşturucunun ilgi çekici olmasını sağlayabildiği belirtildi. Uyuşturucuya yakalananların İstanbul, adana ve Elazığ gibi illere gitmemeleri için Şanlıurfa’da, bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin tedavi ve rehabilite edilebilecekleri tesisler kuruldu. Şanlıurfa Valiliği koordinesinde hizmete açılan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM), Akçakale yolu üzerindeki eski havaalanı arazisindeki tesislerde hasta kabul ediyor. Merkezde, bağımlıların yatarak tedavi sürecinde faydalanacakları spor tesisleri, sosyal ve kültürel aktivite alanları ile diğer müştemilatlar da bulunuyor.
Şanlıurfa’da emniyet ve jandarma teşkilatları da uyuşturucu ile yoğun mücadele ediyor. Okulların açık olduğu dönemlerde okul önlerinde gerekli önlemleri alıyor. Uyuşturucu tacirlerine karşı operasyonlar yapıyor. Ancak bunlara rağmen uyuşturucu satıcılarının tamamının yakalanması mümkün değil. Bunda da görev ailelere düşüyor. Çocuklarını kontrol edip sahip çıkmaları gerekiyor. Uyuşturucuya bulaşan çocukları olduğundan olayı Güvenlik güçlerine bildirmeleri ve çocukularının tedavi satıcılarının da yakalanarak Türk adaletinde hesap vermeleri gerekiyor.