Türkiye son 40 yıldır Avrupa ülkelerinde çöp ithal edip milyarlarca para veriyor. Halende çöp ithalatı yapılıyor. Suriyeliler gelmesi ile Türkiye’de toplanan çöp rakamı da arttı. Çöplerin yüzde 22,4’ünü yani 25 milyon ton geri kazanılabilir atık taplandı ve ekonomiye 30 milyar lira kazandırıldı.Yani 2 milyar dolar gibi rakama ulaştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türk-İş Konfederasyonu tarafından Ankara’daki bir toplantıda; kendilerinin tabiata zarar vermenin kınandığı bir medeniyetin evlatları olduğunu “Beş yıl içerisinde siz atık toplayıcı kardeşlerimizle birlikte öyle bir performans ortaya koyduk ki; 25 milyon ton geri kazanılabilir atığı arı gibi işledik, ekonomimize kazandırdık, milletimize kazandırdık. Tam 30 milyar lirayı vatandaşımızın cebine geri döndürdük. Hepsinden de önemlisi 265 milyon ağacımızı kesilmekten kurtardık. İnşallah yine hep birlikte, el ele yüzde 22,4 olan geri kazanım oranımızı yılsonunda yüzde 30’a, 2023 yılında yüzde 35’e çıkaracağız. 2035 yılına geldiğimizde ise geri kazanımda yüzde 60 oranıyla sıralamada dünyanın ilk 10 ülkesi arasına gireceğiz. Bunu Ankara’nın çekçekçileriyle, Türkiye’nin çevre emekçileriyle birlikte başaracağız. Sizlerle, siz atık toplayıcı kardeşlerimizle birlikte yapacağız” dedi.
Şanlıurfa’da Suriyelilerin fazla olması nedeni ile toplanan çöp rakamı yüzde 22,4’ün çok üstündedir.