2020 yılında korona virüsün yayılması ve Mart ayından itibaren Türkiye’de görülmesi ile sokağa çıkma yasakları başladı. Bir çok esnaf ise kapandı. Bu durumda esnafın büyük bölümü maddi açıdan sıkıntı yaşadı. Ancak, hükümet geçen yılda vergi almadı. Bu defa önemli bir kanun teklifi hazırlandı. AK Parti, Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi'nde önemli düzenlemeler içeren 65 maddelik Vergi Usul Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Düzenlemede ; Küçük esnaftan gelir vergisi alınmayacak. Cirosu 240 bin liradan az olan esnafı kapsayacak. Berber, kuaför gibi küçük esnafı kapsayacak. Mesleki eğitime staj desteği getirilecek. 250 lira işverenden aynı zamanda geri kalan da 500 lira devletten olmak üzere ücret ödeniyordu. Bunun tamamı devletten ödenecek. Kanun teklifine göre mesleki eğitime destek içeriyor. Çiftçiye mazot desteği vergiden muaf tutulacak. Vergi kesintisi kalkıyor. İnternet üzerinden para kazananlara kolaylık getiriliyor. Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar, vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğu vardı. Bu kişiler yine vergi mükellefi olacaklar ancak banka, onlara yatan paranın stopajını 'doğrudan' kesecek. Sorumlu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj alınacak. Geçici vergi beyannameleri üç ayda bir, yılda dört defa veriliyordu. Burada da bir değişikliğe gidiliyor. Yılda üç beyanname verilecek.Yaklaşık 900 bin civarında esnafı kapsayacak bu kanun teklifi esnafı rahatlatacak.