Hepimiz mahallemizde, köyümüzde, sokağımızda başıboş köpekleri görüyoruz. Hatta bu köpeklerle şehir merkezinde bile karşılaşabiliyoruz.
Köpek barınaklarının son derece yetersiz olması, Belediyeler, Tarım Orman İl/İlçe Müdürlükleri, Veterinerlik Fakültelerinin konuya duyarsız kalması ile bir heves uğruna satın aldığı köpeğin bakımındaki zorluğu görünce sokağa bırakan sorumsuz insanlar yüzünden köpek sayısında kontrolsüz bir artış gözlemlenmektedir.
Yapılan araştırmalara göre Türkiye genelinde şu anda 10 milyon kadar başıboş sokak köpeği olduğu tespit edilmiştir.
TBMM’inde Hayvan Hakları Yasasının görüşüldüğü 2021 yılı Şubat ayında AKP Grup Başkan vekili Özlem ZENGİN yaptığı açıklamada, önlem alınmadığı taktirde önümüzdeki 10 yıl içinde sokak köpeklerinin sayısının 60 milyona ulaşacağını belirtmiştir.
Sürüler halinde gezen başıboş sokak köpekleri büyük tehlike arz etmeye başlamıştır.
Bu yazıyı hazırlarken yerel ve ulusal medya arşivinde yaptığım taramada, köpeklerin saldırısına uğrayan yüzlerce insanın haberiyle karşılaştım. Bakınız:
Eskişehir’de doktor olan Serpil ve Reyhan Pütün çiftinin kızları 34 yaşındaki Erinç Pütün’ün sokak köpekleri tarafından parçalandığı sanılan cesedi boş arazide bulundu.
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki TİGEM arazisinde köpekler tarafından parçalanmış bir kadın cesedi bulundu.
Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Ata Mahallesi Tepecik Kavşağı yakınlarındaki bir sitenin çevresinde 8 yaşındaki A.S. sevmek istediği sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu cinsel organı kopan talihsiz çocuk tedavi altına alındı.
İstanbul Eyüpsultan Göktürk Merkez Çarşısında bir motorlu kurye yaklaşık on kadar köpeğin saldırısından kaçmak isterken karşı şeritten gelen bir otomobilin altında kaldı.
Ankara Pursaklar'da 12 yaşındaki Enes Koca okuldan eve dönerken başıboş köpeklerin saldırısına uğradı. Ağır yaralanan Koca, Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Ağrı'nın Patnos ilçesinde evinin önünde oynayan 7 yaşındaki Bünyamin, sokak köpeklerinin saldırısına uğradı. Başıboş dolaşan köpekler, minik Bünyamin'in burnunu kopardı.
Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Doğanbey köyü yakınlarında başıboş dolaşan köpekler, koyun sürülerine saldırması sonucu çok sayıda koyun telef oldu.
Kayseri'nin Tomarza ilçesinde bir köpeğin yolda yürüyen çocuğu kovalaması güvenlik kameralarına yansıdı. Kaçarken düşen çocuğu, köpeğe müdahale eden bir vatandaş kurtardı.
Tokat'ta, ziyarete gittiği komşusunu evinde bulamayan Hatice Er (68), geri dönerken sahipsiz bir köpeğin saldırısıyla elinden, kolundan ve sırtından yaralandı.
Kastamonu’nun Araç ilçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynadığı sırada sokak köpeğinin saldırısına uğrayan 3 yaşındaki çocuk ölümden döndü.
Mersin Toroslar ilçesi Toroslar ilçesi Ayvagediği Yaylasında besici Aydın Aslan, evde olmadığı sırada ağıla giren başıboş köpekler, 10 koyunu telef edip, 9'unu da yaraladı.
Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Beyüzümü Mahallesi'nde köpeklerin saldırısına uğrayan Ruken Kolcu (6), hayatını kaybetti.
Ankara'nın Sincan ilçesi Yenikent Fevzi Çakmak Mahallesi 168. Cadde'deki evinin yakınlarında yürüyen Özlem Akbulat 12 sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Çevredekilerin müdahalesiyle yaralı olarak kurtuldu.
Bitlis’in Ahlat ilçesinde cadde üzerinde yürüyen bir vatandaş, kendisine saldıran köpekten yumrukları sayesinde kurtuldu.
Aydın’ın Köşk ilçesinde sabah saatlerinde okula gitmek için evden çıkan 11 yaşındaki B.G.’ye başıboş köpekler saldırdı. Vatandaşların müdahalesi köpeklerin saldırısından kurtarılarak hastaneye kaldırılan B.G., saldırı esnasında ayak ve bacaklarından ısırılarak yaralandı.
İstanbul Kartal'da yaşanan olayda, pitbull cinsi bir köpek 9 yaşındaki çocuğa saldırdı.
Kaldırımda yürürken havlayan köpekten kaçan Ekrem Binak'a yola atladığı sırada kamyon çarptı. Ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırılan Binak, hayatını kaybetti.
Kayseri'de, sokak köpeklerinin 9 yaşındaki kız öğrenci U.A.'ya saldırısı güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi. Dört köpeğin arasında kalan çocuğu, o sıra yoldan geçen bir kadın canı pahasına kurtardı.
İstanbul'da komşusuna giden 16 yaşındaki kız çocuğuna pitbull cinsi iki köpek saldırdı. Komşuların yardımıyla kurtarılan ve ağır yaralanan genç kıza 56 dikiş atıldı.
Adana’da 13 yaşındaki Arda Doruk Derin, bisikletiyle yolda giderken başıboş gezen sokak köpeklerinin saldırısına uğradı ve otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.
Antalya'da pitbull cinsi bir köpek, market içinde saldırdığı 11 aylık Sadrettin bebeğin yanağını ve kulağını kopardı, oğlunu kurtarmak isteyen Hasan Kaçar'ı ise kolu ve bacağından ısırdı.
Ankara Yenimahalle’de dayısının evine iftara giderken 25 kadar köpeğin saldırısına uğrayan 21 yaşındaki üniversiteli Ömer Yıldıran, ölümden döndü. Yıldıran’ın tüm vücudunda derin yaralar oluştu.
Aydın'da son günlerde başıboş sokak köpekleri vatandaşların korkulu rüyası olmaya başladı. Özellikle Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve çevresinde geceleri çok sayıda başıboş köpeğin dolaşması hasta yakınlarını da tedirgin etmeye başladı.
Bu gibi yüzlerce haber var. Hepimiz bu saldırı haberlerine konu olmaya adayız. O bakımdan hiç kimse “bana saldırmaz” dememelidir. Birçok şehirde geceleri sürüler halinde gezen başıboş sokak köpekleri vatandaşın can güvenliği açısından ciddi anlamda tehlike oluşturmaktadır.
Başta İl ve İlçe Belediyeleri olmak üzere, Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ve Veterinerlik Fakülteleri barınaklar kurarak köpekleri bu barınaklarda toplamalıdır. Barınaklarda kısırlaştırılan köpekler daha sağlıklı beslenirken aynı zamanda kontrol altına da alınmış olacaklardır.
Talipli olan vatandaşlara bu barınaklardan ücretsiz olarak köpek verilmeli, köpek beslemekten yorulan, sıkılan vatandaşların köpekleri yine bu barınaklara şartsız olarak kabul edilmelidir. Tasması sahibinin elinde olmayan hiçbir köpek sokakta bulunmamalıdır. Çünkü tasmasız gezen her köpek potansiyel bir tehlikedir.
Hayvana tanınacak hiçbir hak, insanın haklarını kısıtlayacak, yaşam kalitesini düşürecek, can güvenliğini tehlikeye sokacak boyutta olmamalıdır. Eğer bu boyuta ulaşmışsa yanlış yapılmıştır. Olay maksadını aşmıştır. Çünkü insan eşrefi mahlukattır, insan yaratılmışların en üstünüdür.
Hükümet yetkilileri bu tehlikeyi görmeli ve çok geç olmadan Hayvan Hakları Yasasında gerekli değişiklikleri yapmalıdır.
Sahilde, ormanda, caddede, parkta hür bir şekilde yürüyebileceğimiz huzurlu günlerde buluşmak dileklerimle…