Son bir yıldır piyasalarda meydana gelen fiyat dalgalanmaları milleti bıktırdı. Hükümetin acilen buna bir çare üretmesi gerekir. Piyasadaki sıcak paranın dövize değil de, yatırıma üretime kanalize edilmesi gerekir. Başta bu dövizin yükselmesinin durdurulması gerekir. Hükümet son olarak devlet tahvili yolu ile bu sıcak parayı çekmeye çalışıyor bu günlerde talep toplamaya başlayacak ama gördüğüm kadarı ile şimdilik çok ilgi görmedi. Demek ki para babalarına bu getiriler cazip gelmedi. Ülkemizde maalesef para sahipleri risksiz, zahmetsiz para kazanmanın peşinde, yatırımdan, üretimden, işçiden kim uğraşsın. Bir bakıma onlarda haklı. Ülkemizde maalesef yatırım yapmak, üretim yapmak o kadar zor, o kadar zahmetli ki, yatırımcıyı bıktırıyor. Maalesef bürokrasi yatırımcımızı canından bezdiriyor. Baştan beri bunu çözmek gerekirdi, henüz çözemedik. İzin, lisans, yetki, falan filan, yahu ilgili kurumlardan bir komisyon kurup, tek yerden bu izinlerin hepsinin verilmesi veya bir izine bağlanması çok mu zor.
Gelelim bu önlenemez zamlara, bana göre, devletin paralarını hırsız uğursuza yedirmektense, bu dönemde zorunlu yatırımlar hariç, yatırımlar durdurulmalı, zamların, enflasyonun en önemli etkenlerden biri olan enerjinin sübvanse edilmesi, doğalgaz da olduğu gibi enerji maliyetlerinin önemli bir kısmını, bu dönemlerde devlet karşılamalı, ana girdi maliyetlerini düşürmelidir. Ülkemiz tarım ülkesi, sanayinin hemen hemen tüm girdilerini biz üretiyoruz o halde buğdaydan, pamuğa, demirden, çeliğe, dışarıdan alınan hammaddelere kadar tüm hammaddelere destek verilmeli, verilen destekler artırılmalıdır. İşçi maliyetlerinin bir kısmını da devlet desteklerse, üretimin hammadde, işçilik, enerji gibi üç ana unsurunu ve nakliye fiyatlarını kontrol altına alındığınız zaman, zam kaynakları otomatik olarak kontrol altına alınacaktır. Devletin denetim yetkili kuruluşları belediyeler, tarım bakanlığı, ticaret bakanlığı, zabıta ve maliye elamanları da sıkı bir denetim yaparlarsa yanlış yapanın canını yakarlarsa bak bakalım zamlar durur mu durmaz mı. Piyasalar normale döndüğünde bu destekleri kaldırırsın.
Gelelim kira artışlarının önlenmesine, ülkemizde resmi kaynaklara göre dört beş milyon yabancı var. Beş kişiyi bir ev hesap edersek, bir milyon ev eder, bunları (belki bu lafı bana yakıştıramayanlarınız olabilir, vallahi kusura bakmayın benim önceliğim ülkemdir.) ülkelerine gönderirseniz bir anda ülkede ev bolluğu olur, fiyatlar otomatik olarak düşer.
Eh piyasa serbest, denetim yok denecek kadar az, mazota, benzine her gün zam, vicdan dersen hak getire, vallahi siz sadece para politikaları ile bu zamları durduramazsınız. Bu da sizin felaketiniz olur benden söylemesi,
Umarım bu zamlar durur ve umarım felaha çıkarız, bu duygu ve düşünceler ile kalın sağlık ve esenlikle.